Tıbbi sekreter taşeron firmalara kızgın - İş Başvurusu - Personel Alımı - İş İlanları - Kariyer

30 Ocak 2009

Tıbbi sekreter taşeron firmalara kızgın

Sağlık Bakanlığı randevulu sistem çağrı merkezine bin 300 kişi alınacak. Görevleri telefon yada web ortamında müracaatları değerledirme yani bir nevi Tıbbi Sekreterlik

Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, Randevulu sistem çağrı merkezinin faaliyete geçmesiyle birlikte bin 300 kişinin istihdam edileceğini belirten Vali Güvenç, bu sayede ildeki işsiz sayısında azalma yaşanacağını ifade etti. Çağrı Merkezi'nde çalışacak personelin diksiyon, hitabet gibi kurslardan geçirileceğine vurgu yapan Vali Güvenç, "Halk Eğitimi Merkezi, üniversite, Erzurum Ticaret Odası ve valilik olarak bin 300 vatandaşımızın çağrı merkezinde istihdam edilebilmesi için meslek içi kurslar düzenleyeceğiz. Bu amaçla 100'er kişilik gruplar halinde vatandaşlarımızı Ankara'ya hizmet içi eğitme göndereceğiz. Eğer talep fazla olursa hukuki zemin içerisinde bu sayıyı belirleyeceğiz. İşsizliğin azaltılmasında önemli bir özelliğe sahip olacak bu merkezin açılışlarına katkılarından dolayı Sağlık Bakanı ve diğer yetkililere teşekkür ediyorum.

Bu işe alıncak bu 1300 kişinin tıbbi sekreterlik okullarından mezun olanların arasından seçilmesi gerektiğine inanıyoruz

Binlerce Tıbbi Sekreter boşta gezerken, kurslarla , eğitimlerle dışarıdan eleman alıp tıbbi sekreter gibi çalıştırılması hakkaniyetten uzaktır

Müfredat programları gereği, tıbbi terminoloji, anatomi, ilk yardım gibi dersleri alan tıbbi sekreterlerin randevulu sistem çağrı merkezinde çalışacak en isabetli personellerdir.
Daha önceki yazımızda Milli Eğitime Bağlı Halk Eğitim Merkezlerinin 1 aylık bir eğitimin ardından Tıbbi Sekreterlik sertifikası verdiğinden habsetmiş ve yapılan bu uygulamanın Sağlık Meslek Lisesi ve Sağlık Yüksek Okulu mezunlarına bir haksızlık yapıldığını vurgulamıştık.

Tıbbi Sekreterleri ilgilendiren bir önemli konu ise bu personelin çalışma alanlarına diplomaya bakılmaksızın çeşitli şirket vs elemanaları alınmaktadır.

Bir hastanede hemşirenin yerine nasıl bir şirket elemanı alınmıyorsa, 112 de att yerine düz lise mezunu alınmıyorsa, hastanelerde tıbbi sekreterlerin yerinede rasgele birileri işe alınmamalıdır.

4 sene lise 2 yılda yüksek okul okuyan ve bu işe 6 yılını veren bir Tıbbi Sekreterin yerine orta okul mezunu birinin o tıbbi sekreterin hak ettiği posizyonu doldurması hakkaniyetten uzaktır.

Serviste hemşire, ambulansta paramedik ihtiyacı olan hastene yada müdürlük, bol miktarda şirket elemanı tıbbi sekreter olduğu için birimlerine tıbbi sekreter istediğinde bulunmuyor dolayısı ile tıbbi sekreter alımaları her zaman olması gerekenin altında kalıyor.

Çözüm önerimiz ise şudur.

Yapılabilirse şirketin tamamen ortadan kaldırılması bu işi sağlık personeli olan tıbbi sekreterlerin yapması, daha makul ve kısa vadede hemen yapılcak bir öneri ise bu şekilde şirket vasıtası ile işe alınanlardan Sağlık Meslek Lisesi yada yüksek okul mezunu olma şartı aranmalıdır. Her önüne gelen tıbbi sekreter olamadığı zaman arz talep sonucunda şirket işçisi dahi olsa diplomalı tıbbi sekrteterlerin değeri artacak ve özel sektörde 2 bin ytl maaş alan bir ameliyat hemşiresi mantığı ile şirketlerde çalışan diplomalı tıbbi sekreterlerin maaşlarınında diğer şirket personelerine göre daha üst seviyede olaması gerçekleştirilebilir.


"TIBBİSEKERETERLİK MADURLARI

BİZLER SAĞLIK MESLEK LİSESİ TIBBİ SEKRETERLİK BÖLÜMÜNÜ 4 YIL OKUDUK.HATTA LİSEDEN SONRA 2 YIL SAĞLIK HİZMETLERİ MYO TIBBİ DÖKÜMANTANTASYON VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜNÜ OKUDUK.YANİ TIBBİ SEKRETERLİK BÖLÜMÜNE 6 YIL EMEK VERDİK.ŞİMDİ BAKANLIĞIN ÇIKARDIĞI UYGULAMA İLE BİZİM 6 YILDA ALDIĞIMIZ DİPLOMAYI 1 AYDA ERZURUM VE İZMİRDE AÇILAN HALKEĞİTİM MERKEZLERİNDE VERİYORLAR.15000 ÜZERİNDE ATANAMAYAN BOŞTA TIBBİ SEKRETERLER OLMASINA RAĞMEN BAKANLIK ELİNDEKİ OKUMUŞ DİPLOMASINI ALMIŞ MESLEĞİNE EMEK VERMİŞ MEZUNLARI MADUR EDEREK 1 AYDA BELKİDE KURSA GİTMEDEN DİPLOMA ALACAK VE TIBBİ SEKRETERLİK ADINA HİÇBİRŞEY BİLMEYEN KİŞİLER İŞE SOKULACAK.

SAĞLIK BAKANLINI VE BAKANLIĞIN DİĞER YETKİLİLERİ BUNDAN ÖNCEKİ YAPTIKLARI AÇIKLAMALARINDA ÇAĞRI MERKEZLERİ KURULACAĞINI VE BURALARDA TIBBİ SEKRETERLİK BÖLÜMÜ MEZUNLARININ ÇALIŞTIRILACAĞINI BELİRTMİŞLERDİR.ŞİMDİ İSE ÇAĞRI MERKEZLERİ KURULUYOR VE BURALARDA GERÇEK TIBBİSEKRETERLER YERİNE TORPİLLİ SEKRETERLER İŞE ALINACAKTIR.

AYRICA BÖYLE DIŞARIDAN DİPLOMA ALINA BİLİNİYORSA BİZLERDE ÖĞRETMENLİK – SAĞLIK MEMURLUĞU – HEMŞİRELİK – ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ –RADYOLOJİ –ANASTEZİ –TEKNİSYENLİĞİ DİPLOMASI İSTİYORUZ.

ŞAYET BU SAYDIĞIM DİPLOMALAR VERİLEMİYORSA BİZİMDE MESLEĞİMİZE VE EMEĞİMİZE SAYGI DUYULMASINI İSTİYORUZ.

BİZLER ATAMA BEKLİYORUZ LÜTFEN VERDİĞİNİZ SÖZLERDE DURUN.BİZİM SEÇİM ÖNCESİ SÖZÜMÜZDE DURDUK OY VERDİK SIRA SİZDE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

TIBBİ SEKRETERLER OLARAK BAKANLIĞIMIZDAN GEREKLİ AÇIKLAMALARIN YAPILMASINI İSTİYORUZ."

Bir Tıbbi Sekreterin Mektubu:
"2002 yılı Tıbbi Sekreterlik bölümü mezunuyum. Birçok arkadaşım gibi memur olup paramı kazanmak istiyorum. Ancak tercih yaparak ataması yapılan arkadaşların, yerleştirildiği puanlarla tekrar tekrar tercih yapmaları sebebiyle hala bekliyorum.yerleştirildikleri halde yüksek puan aldıkları için her defasında tercih yapan tıbbi sekreterlere hakkımızı helal etmiyoruz.

ÖSYM puanına göre öğrenciler bir kez yerleşibiliyor, aynı puandan tekrar tercih yapamıyorlar. Yapılan hatanın cezası nasıl ki bir kez veriliyor, alınan başarının ödülüde bir kez verilir diye inanıyorum. Ayrıca Ak Parti "yönetimimiz döneminde torpil olayı olmayacak" demişti. Bu sözü Sayın Başbakanımız söylediği için itimat ettim. Ancak şu anda devlet memuru olarak hastanede çalışmaktan ümidimi kestim. En azından hastanede bulunan taşeron firmada işe girmek istedim. Ordu ilinde ismini veremeyeceğim bir devlet hastanesinden bilgi istedim. İhale yapıldıktan sonra denildi. Ancak ihale sonuçlanmadan Tıbbi sekreter alım listesi tamamlandı. Alınan sekreterlerin tek ortak yönü, MİLLET VEKİLLERNDEN tanıdıklarının olmasıydı.

Şimdik soruyorum size Sayın Sağlık Bakanım;

Madem Tıbbi sekreterlik görevini lise mezunu tıbbi terminoloji ve yazışma tekniklerini bilmeyen, Ankara'dan torpili olan kişiler yapacaktı; neden devlet ve sağlık bakanlığı Tıbbi sekreterlik Bölümünün açılmasına izin vererek, 4 yılımı sağlık meslek lisesinde, 2 yılımı da önlisansta okuyup bir çok arkadaşım gibi 6 yılımı kaybetmeme sebep oldu.

Ayrıca ERZURUM ve İZMİR'de acılan halk eğitim merkezlerinde kursiyerlere birkaç aylık eğitimle diplama verilip yarimize hastanelerde çalışacaklarmış.

Ben ve benim gibi tıbbi sekreter arkadaşlar 6 yılımızı verdiğimiz mesleğimiz bu kadar kolay öğreniliyor madem bizde birkaç aylık eğitimle hemşire ve sağlık memuru olmak istiyoruz."


TIBBI SEKRETERLERİN MAĞDURİYETİ
SAĞLIK BAKANLIĞI
PERSONEL ŞUBE MÜGÜRLÜĞÜNE
ANKARA
Sağlık bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Lisesi Tıbbı sekreterlik bölümü mezunuyum. Hastaneler tıbbı sekreterlik hizmetini satın alma yoluyla taşerondan yürütmektedir. Hastanelerin Tıbbı sekretere ihtiyacı olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı atamayı kurumların ihtiyacına göre yaptığı için kurum hiç bir zaman taşerondan çalışan tıbbı sekreter olduğu sürece bakanlıktan böyle bir kadroya ihtiyacımız var şeklinde talep etmeyecektir. Buda tıbbı sekreterlerin atanma şansını azaltmaktadır. Ayrıca Sağlık Meslek Lisesi Tıbbı sekreterlik bölümü ile Tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunlarının olması gereken sağlık hizmetlerinde bu iş için eğitim almamış bilgisayar sertifikası olan personel çalışmaktadır. Bilgisayar sertifikası olan bu işi yapabilecekse biz niye 4 yıl Sağlık Meslek Lisesi ile 2 yıl üst bölümü olan tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik bölümlerini okuduk. Şimdide tıbbı sekreterlik kursları açılarak verilen tıbbı sekreterlik belgesi ile hastanelere iş için başvuru yapılmaktadır. Sayın bakanım bu konuda yetişmiş binlerce mezun boşta dururken tek sertifika ile bu işin yürütülmesi tıbbı sekreterlerin belini bükerek atanmasını engellemektedir. Sağlık kurumlarının tıbbı sekreterlere olan ihtiyacının bu şekilde kapatılmasının haksızlık olduğunu düşünerek gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

BAŞVURU FORMU İÇİN TIKLAYIN