Tıbbi sekreter taşeron firmalara kızgın

Sağlık Bakanlığı randevulu sistem çağrı merkezine bin 300 kişi alınacak. Görevleri telefon yada web ortamında müracaatları değerledirme yani bir nevi Tıbbi Sekreterlik

Erzurum Valisi Celalettin Güvenç, Randevulu sistem çağrı merkezinin faaliyete geçmesiyle birlikte bin 300 kişinin istihdam edileceğini belirten Vali Güvenç, bu sayede ildeki işsiz sayısında azalma yaşanacağını ifade etti. Çağrı Merkezi'nde çalışacak personelin diksiyon, hitabet gibi kurslardan geçirileceğine vurgu yapan Vali Güvenç, "Halk Eğitimi Merkezi, üniversite, Erzurum Ticaret Odası ve valilik olarak bin 300 vatandaşımızın çağrı merkezinde istihdam edilebilmesi için meslek içi kurslar düzenleyeceğiz. Bu amaçla 100'er kişilik gruplar halinde vatandaşlarımızı Ankara'ya hizmet içi eğitme göndereceğiz. Eğer talep fazla olursa hukuki zemin içerisinde bu sayıyı belirleyeceğiz. İşsizliğin azaltılmasında önemli bir özelliğe sahip olacak bu merkezin açılışlarına katkılarından dolayı Sağlık Bakanı ve diğer yetkililere teşekkür ediyorum.

Bu işe alıncak bu 1300 kişinin tıbbi sekreterlik okullarından mezun olanların arasından seçilmesi gerektiğine inanıyoruz

Binlerce Tıbbi Sekreter boşta gezerken, kurslarla , eğitimlerle dışarıdan eleman alıp tıbbi sekreter gibi çalıştırılması hakkaniyetten uzaktır

Müfredat programları gereği, tıbbi terminoloji, anatomi, ilk yardım gibi dersleri alan tıbbi sekreterlerin randevulu sistem çağrı merkezinde çalışacak en isabetli personellerdir.
Daha önceki yazımızda Milli Eğitime Bağlı Halk Eğitim Merkezlerinin 1 aylık bir eğitimin ardından Tıbbi Sekreterlik sertifikası verdiğinden habsetmiş ve yapılan bu uygulamanın Sağlık Meslek Lisesi ve Sağlık Yüksek Okulu mezunlarına bir haksızlık yapıldığını vurgulamıştık.

Tıbbi Sekreterleri ilgilendiren bir önemli konu ise bu personelin çalışma alanlarına diplomaya bakılmaksızın çeşitli şirket vs elemanaları alınmaktadır.

Bir hastanede hemşirenin yerine nasıl bir şirket elemanı alınmıyorsa, 112 de att yerine düz lise mezunu alınmıyorsa, hastanelerde tıbbi sekreterlerin yerinede rasgele birileri işe alınmamalıdır.

4 sene lise 2 yılda yüksek okul okuyan ve bu işe 6 yılını veren bir Tıbbi Sekreterin yerine orta okul mezunu birinin o tıbbi sekreterin hak ettiği posizyonu doldurması hakkaniyetten uzaktır.

Serviste hemşire, ambulansta paramedik ihtiyacı olan hastene yada müdürlük, bol miktarda şirket elemanı tıbbi sekreter olduğu için birimlerine tıbbi sekreter istediğinde bulunmuyor dolayısı ile tıbbi sekreter alımaları her zaman olması gerekenin altında kalıyor.

Çözüm önerimiz ise şudur.

Yapılabilirse şirketin tamamen ortadan kaldırılması bu işi sağlık personeli olan tıbbi sekreterlerin yapması, daha makul ve kısa vadede hemen yapılcak bir öneri ise bu şekilde şirket vasıtası ile işe alınanlardan Sağlık Meslek Lisesi yada yüksek okul mezunu olma şartı aranmalıdır. Her önüne gelen tıbbi sekreter olamadığı zaman arz talep sonucunda şirket işçisi dahi olsa diplomalı tıbbi sekrteterlerin değeri artacak ve özel sektörde 2 bin ytl maaş alan bir ameliyat hemşiresi mantığı ile şirketlerde çalışan diplomalı tıbbi sekreterlerin maaşlarınında diğer şirket personelerine göre daha üst seviyede olaması gerçekleştirilebilir.


"TIBBİSEKERETERLİK MADURLARI

BİZLER SAĞLIK MESLEK LİSESİ TIBBİ SEKRETERLİK BÖLÜMÜNÜ 4 YIL OKUDUK.HATTA LİSEDEN SONRA 2 YIL SAĞLIK HİZMETLERİ MYO TIBBİ DÖKÜMANTANTASYON VE SEKRETERLİK BÖLÜMÜNÜ OKUDUK.YANİ TIBBİ SEKRETERLİK BÖLÜMÜNE 6 YIL EMEK VERDİK.ŞİMDİ BAKANLIĞIN ÇIKARDIĞI UYGULAMA İLE BİZİM 6 YILDA ALDIĞIMIZ DİPLOMAYI 1 AYDA ERZURUM VE İZMİRDE AÇILAN HALKEĞİTİM MERKEZLERİNDE VERİYORLAR.15000 ÜZERİNDE ATANAMAYAN BOŞTA TIBBİ SEKRETERLER OLMASINA RAĞMEN BAKANLIK ELİNDEKİ OKUMUŞ DİPLOMASINI ALMIŞ MESLEĞİNE EMEK VERMİŞ MEZUNLARI MADUR EDEREK 1 AYDA BELKİDE KURSA GİTMEDEN DİPLOMA ALACAK VE TIBBİ SEKRETERLİK ADINA HİÇBİRŞEY BİLMEYEN KİŞİLER İŞE SOKULACAK.

SAĞLIK BAKANLINI VE BAKANLIĞIN DİĞER YETKİLİLERİ BUNDAN ÖNCEKİ YAPTIKLARI AÇIKLAMALARINDA ÇAĞRI MERKEZLERİ KURULACAĞINI VE BURALARDA TIBBİ SEKRETERLİK BÖLÜMÜ MEZUNLARININ ÇALIŞTIRILACAĞINI BELİRTMİŞLERDİR.ŞİMDİ İSE ÇAĞRI MERKEZLERİ KURULUYOR VE BURALARDA GERÇEK TIBBİSEKRETERLER YERİNE TORPİLLİ SEKRETERLER İŞE ALINACAKTIR.

AYRICA BÖYLE DIŞARIDAN DİPLOMA ALINA BİLİNİYORSA BİZLERDE ÖĞRETMENLİK – SAĞLIK MEMURLUĞU – HEMŞİRELİK – ACİL TIP TEKNİSYENLİĞİ –RADYOLOJİ –ANASTEZİ –TEKNİSYENLİĞİ DİPLOMASI İSTİYORUZ.

ŞAYET BU SAYDIĞIM DİPLOMALAR VERİLEMİYORSA BİZİMDE MESLEĞİMİZE VE EMEĞİMİZE SAYGI DUYULMASINI İSTİYORUZ.

BİZLER ATAMA BEKLİYORUZ LÜTFEN VERDİĞİNİZ SÖZLERDE DURUN.BİZİM SEÇİM ÖNCESİ SÖZÜMÜZDE DURDUK OY VERDİK SIRA SİZDE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

TIBBİ SEKRETERLER OLARAK BAKANLIĞIMIZDAN GEREKLİ AÇIKLAMALARIN YAPILMASINI İSTİYORUZ."

Bir Tıbbi Sekreterin Mektubu:
"2002 yılı Tıbbi Sekreterlik bölümü mezunuyum. Birçok arkadaşım gibi memur olup paramı kazanmak istiyorum. Ancak tercih yaparak ataması yapılan arkadaşların, yerleştirildiği puanlarla tekrar tekrar tercih yapmaları sebebiyle hala bekliyorum.yerleştirildikleri halde yüksek puan aldıkları için her defasında tercih yapan tıbbi sekreterlere hakkımızı helal etmiyoruz.

ÖSYM puanına göre öğrenciler bir kez yerleşibiliyor, aynı puandan tekrar tercih yapamıyorlar. Yapılan hatanın cezası nasıl ki bir kez veriliyor, alınan başarının ödülüde bir kez verilir diye inanıyorum. Ayrıca Ak Parti "yönetimimiz döneminde torpil olayı olmayacak" demişti. Bu sözü Sayın Başbakanımız söylediği için itimat ettim. Ancak şu anda devlet memuru olarak hastanede çalışmaktan ümidimi kestim. En azından hastanede bulunan taşeron firmada işe girmek istedim. Ordu ilinde ismini veremeyeceğim bir devlet hastanesinden bilgi istedim. İhale yapıldıktan sonra denildi. Ancak ihale sonuçlanmadan Tıbbi sekreter alım listesi tamamlandı. Alınan sekreterlerin tek ortak yönü, MİLLET VEKİLLERNDEN tanıdıklarının olmasıydı.

Şimdik soruyorum size Sayın Sağlık Bakanım;

Madem Tıbbi sekreterlik görevini lise mezunu tıbbi terminoloji ve yazışma tekniklerini bilmeyen, Ankara'dan torpili olan kişiler yapacaktı; neden devlet ve sağlık bakanlığı Tıbbi sekreterlik Bölümünün açılmasına izin vererek, 4 yılımı sağlık meslek lisesinde, 2 yılımı da önlisansta okuyup bir çok arkadaşım gibi 6 yılımı kaybetmeme sebep oldu.

Ayrıca ERZURUM ve İZMİR'de acılan halk eğitim merkezlerinde kursiyerlere birkaç aylık eğitimle diplama verilip yarimize hastanelerde çalışacaklarmış.

Ben ve benim gibi tıbbi sekreter arkadaşlar 6 yılımızı verdiğimiz mesleğimiz bu kadar kolay öğreniliyor madem bizde birkaç aylık eğitimle hemşire ve sağlık memuru olmak istiyoruz."


TIBBI SEKRETERLERİN MAĞDURİYETİ
SAĞLIK BAKANLIĞI
PERSONEL ŞUBE MÜGÜRLÜĞÜNE
ANKARA
Sağlık bakanlığına bağlı Sağlık Meslek Lisesi Tıbbı sekreterlik bölümü mezunuyum. Hastaneler tıbbı sekreterlik hizmetini satın alma yoluyla taşerondan yürütmektedir. Hastanelerin Tıbbı sekretere ihtiyacı olmasına rağmen Sağlık Bakanlığı atamayı kurumların ihtiyacına göre yaptığı için kurum hiç bir zaman taşerondan çalışan tıbbı sekreter olduğu sürece bakanlıktan böyle bir kadroya ihtiyacımız var şeklinde talep etmeyecektir. Buda tıbbı sekreterlerin atanma şansını azaltmaktadır. Ayrıca Sağlık Meslek Lisesi Tıbbı sekreterlik bölümü ile Tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunlarının olması gereken sağlık hizmetlerinde bu iş için eğitim almamış bilgisayar sertifikası olan personel çalışmaktadır. Bilgisayar sertifikası olan bu işi yapabilecekse biz niye 4 yıl Sağlık Meslek Lisesi ile 2 yıl üst bölümü olan tıbbı dokümantasyon ve sekreterlik bölümlerini okuduk. Şimdide tıbbı sekreterlik kursları açılarak verilen tıbbı sekreterlik belgesi ile hastanelere iş için başvuru yapılmaktadır. Sayın bakanım bu konuda yetişmiş binlerce mezun boşta dururken tek sertifika ile bu işin yürütülmesi tıbbı sekreterlerin belini bükerek atanmasını engellemektedir. Sağlık kurumlarının tıbbı sekreterlere olan ihtiyacının bu şekilde kapatılmasının haksızlık olduğunu düşünerek gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.

31 yorum:

 1. şimdi herşey torpile bağlı olduğunu bilmiyomusunuz arkadaşlarr 6 yıl veya 3 ay fark etmezzz zaman değişti demii....

  YanıtlaSil
 2. Bende sağlık meslek lisesi tıbbı sekreterlık mezunuyum vu bu haberleri duydukça yıkılıyorum maden herkez böyle bir hak varilecekti iş bir sertifikayla bitecekti neden ben onca senemi sağlık meslek lisesin de harcadım lütfen ilgililerin bu işe el atmalarını bekliyorum

  YanıtlaSil
 3. ben sağlık meslek lisesinde tıbbi sekreterlik bölümü öğrencisiyim. bu konuyu duydugumda çok şasırdım. kendi okulumuzdaki att ve hemşirelik okuyan arkadaslarımızada tıbbı sekreterlik kursu alabilirsiniz diye bilgilendirmede bulunmus okul müdürümüz.bu gercekten haksızlık ozaman bizede att veya hemşirelik kursu verilsin bizim ne eksigimiz var onlarda aynı yılda aynı puanlarla alındılar o okula hi bir farkmız yokkkk EMEGE AYGI GÖSTERİN LÜTFEN

  YanıtlaSil
 4. ben sağlık meslek lisesinde tıbbi sekreterlik bölümü öğrencisiyim. bu konuyu duydugumda çok şasırdım. kendi okulumuzdaki att ve hemşirelik okuyan arkadaslarımızada tıbbı sekreterlik kursu alabilirsiniz diye bilgilendirmede bulunmus okul müdürümüz.bu gercekten haksızlık ozaman bizede att veya hemşirelik kursu verilsin bizim ne eksigimiz var onlarda aynı yılda aynı puanlarla alındılar o okula hi bir farkmız yokkkk EMEGE AYGI GÖSTERİN LÜTFEN
  (alıntı)

  tıbbi sekreterlik okuyorsan kendine yazık ediyon arkadaş

  YanıtlaSil
 5. tıbbi sekreterlik kursu çok iyi gebze pendikte yok burdada açılcakmı

  YanıtlaSil
 6. lise mezunları tıbbi sekreterlik kursuna gidebilirmi?

  YanıtlaSil
 7. neden 1 lise mezunu tıbbi sekreter olamasın ben o kadar üniversite bitiripte bitirdiği bölümle alakası olmadıgını da gördüm sizin lise mezunlarını bu kadar küçük görmeye hakkınız oktur

  YanıtlaSil
 8. tıbbi sekreterlik okumayı kimseye tavsiye etmem bu alanda calışanların çoğu torpilli veya düşük ücretli calıştırılıyor.

  YanıtlaSil
 9. bende lise mezunuyum ve tıbbi sekreterlik kursuna gitmeyi düşünüyorum yani arkadaşlar öyle bi konuşuyorsunuzki sanki ilk okul mezununa tıbbi sekreterlik kursu veripe sertifika sahibi yapıyorlar sizlerde lise okudunuz bizlerde lise okuduk ve bi nevi meslege geçiş yapmak gibi bişey havadan gelmiyoruz saki sizler duradan okumuşsunuz biz yan gelip yatmışız aynı emegi verdik bizde lise okuduk lütfen kendinizi bu kadar yüksekte görmeyin

  YanıtlaSil
 10. BEN ARAŞTIRDIM KİMİN SIRTI KOVETLİYSE ONU ALIYORLAR TIBBI SEKRETERLİKLE HİÇ ALAKASI OLMAYAN VE İLK OKUL MEVZUNU BU GÜREVİ YAPTIKLARINI GÖRDÜM...

  YanıtlaSil
 11. slm mıllet bende sızın gıbı lıse son senem bende seızın gıbı sımdıden ıs bulabılır mıyım dıye plan yapıyorum tıbbı sekreterlık KURSUNA gıtmek ıstıyorujm fakat bakanlşık bu kursu kaldırmıs o kadar talep varkı bu kursa gıtmek ıcın ve seslenıyorum bu kurstan gorevlı olanlara tekrardan bu kursu acabılır mısınız son kezded olsa rıca edıyorum acılsınnnnnnnnn

  YanıtlaSil
 12. ben lise mezununuyum tıbbi sekreterlik kursuna gittim sizin gördüğünüzü yazdığız derslerin tamamı bize hemde Atatürk Üniversitesinin hocaları tarafından gösterildi kurs sonunda tus sınavında sorulan sorularla imtihan edildik yani bizimde sağlık meslek mezunları kadar bilgimiz var.Veryansın eden sağlık meslek mezunu arkadaşlara sesleniyorum arkadaşlar bize kpss hakkı vermediler sadece özel şirketlrin bir tanesindeasssssgari ücretle çalışabilme hakkı verdiler. Yerinizde olsam oturur kpss ye çalışırım çünkü sizler 70-75le 657 olarak atanırken biz düz lise mezunları 90-95 le oda şansımız varsa hizmetli oluyoruz kendinizi çok yüksekten atmayın oturun kkpss ye çalışın 70 alabirseniz atanırsınız dedim ya 70i alabilirseniz

  YanıtlaSil
 13. bir zamanlar lise mezunları bırak tıbbı sekreteligi ,ögretmen, memur ,idareci oluyorduda şimdi niye tıbbı sekreter olamasın bence hastanelerde taşöten firmalarda çalışan arkadaşlarında sonuçta tecrübelerini göz önünde bulundurursak onlarada bu egitimler verilirse onlarda PEK ALA TIBBI SEKRETER OLABİLİRLER HEMDE 4-BLİ BİLE OLABİLİRLER............

  YanıtlaSil
 14. pEKİ BU ARADA ZENGİN OLMAYA DEĞİL KARNINI DOYURMAYA ÇALIŞAN LİSE MEZUNLARI NE OLACAK ARKADAŞLAR.SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNU OLAN ARKADAŞLAR ER GEÇ İŞ BULACAK.YA EVE EKMEK PARASI GÖTÜRMEK ZORUNDA OLAN GARİBEN LİSE MEZUNLARI NE OLACAK.SAĞLIK BAKANIMA SAYGILARLA....

  YanıtlaSil
 15. ya evet ya haksızlık bu o kurslar kapatılsın ben daha bu sene mezun olcam ama harbiden çok ayıp ediyolar 1 aylık kursla alınan belgeyle işe almaları haksızlık....

  YanıtlaSil
 16. şey ben 8. sınıf a gidiyorum sağlık mesleği seçmek istiyorum belki bu bölm seçecektim ama neye kzdn

  YanıtlaSil
 17. siz 20 yaşınız dam?göreve başladınz y

  YanıtlaSil
 18. arkadaşlar birileri hastanelere taşeron firmaları aldıkça ve de bu taşeron firmalar sayesinde yandaşlarına maddi gelir sağladıkça bizim mağduriyetimiz bitmez, bütün hastanelerde tıbbi sekreterlik mesleği veri hazırlama personeli adı altında taşeron firmalara ihale ediliyor ki bu firmalarda da ya iktidar partisinin ya da hastane idaresideki bir yöneticinin yakınına ihale ediliyor, ortada bu kadar maddi rant varken hiç kimseye kadro vermesler kolay kolay, bende tıbbi sekretr olarak taşeron firma üzerinden çalışıyorum ne yazıkki bu devletin başına bu sistemi değiştirecek aklı başında kimse gelmes bence tek yapılacak dernek ve sendikalar ile ülke çapınca örgütlenmek vede toplu olarak grev yapmak, çünkü bi hastane de 5 sekreterin bile işi yavaşlatması hastaneyi maddi zarara sokar ve değerimizi anlarlar bi bakıma, mesleğimizi kimse küçümsemesin bizler sağlık sektörünün kilit noktasındayız ve gerçekten önemli bi konumdayız kimse unutmasın bunu
  saygılarımla...

  YanıtlaSil
 19. saçmalamayın herkes kps ye çalışsın
  ben günde 4 saat çalışıyorum

  YanıtlaSil
 20. TIBBI SEKRETER21 Haziran 2010 19:32

  BEN LİSE MEZUNU GİBİ PUAN KIRILMADAN LYS GİRMEK İSTİYORUM.BUNUN İÇİNDE KURS VARMI? 1 AY 4 SENEYE EŞİTMİS(bende lise mezunuyum ve tıbbi sekreterlik kursuna gitmeyi düşünüyorum yani arkadaşlar öyle bi konuşuyorsunuzki sanki ilk okul mezununa tıbbi sekreterlik kursu veripe sertifika sahibi yapıyorlar sizlerde lise okudunuz bizlerde lise okuduk ve bi nevi meslege geçiş yapmak gibi bişey havadan gelmiyoruz saki sizler duradan okumuşsunuz biz yan gelip yatmışız aynı emegi verdik bizde lise okuduk lütfen kendinizi bu kadar yüksekte görmeyin) CEVABIM BU YAZANA...

  YanıtlaSil
 21. reyhan
  arkadaşlar meslek lisesi okudunuz diye üniversiteye sınavsız giriyorsunuz. bizler hazırlık dahil 4 yıl kan ter içinde çalışıp sizin o doğrudan kayıt yaptırdığınız üniversitelere yerleşmek için çalışıyoruz.şimdi soruyorum yüksek lisans mezunuyum ve office, web, grfik vs. tasarım dahil hemen her tür bilgisayar bilgisine sahibim tıbbi bilgiyi de bir 8 aylık eğitimde zaten alıyoruz. dikkat edin 1 ay değil arkadaşlar. sonrasında zaten sınava tabi tutuluyoruz. bence bir kez daha düşünün adı üstünde tıbbi sekreterlik. senin oradaki asli görevin bilgisayarda hasta kaydı yapmak olacak hastaya müdahale edecek doktor elbet bulunur. haksız mıyım??

  YanıtlaSil
 22. şaçmalıyorsunuz
  Her kişi kendi okuluna sahip çıkmalıdır.Sağlık mesleğe girerken öğrenci binlerce kişi ile yarışıyor.Diğer lise mezunlarıda halk eğitim kursuyla aynı hakka sahip olamaz.Sekreterlikle Tıbbi Sekreterliği karıştırmayın.SBS de sizde o okulu kazansa idiniz bu haklara sahip oludunuz.Bunları unutmayınız.

  YanıtlaSil
 23. arkadaşlar anadolu üniversitesinden aynı sertifikayı 3 ayda alabiliyorsunuz sertifika programı derslerine katılarak. ayrıca sadece tıp sekreterliği değil hemen her alanda bilgisayar, finans, muhasebe, sekreterlik v.s. paranızı özel kurslara kaptırmayın 200 tl civarında bi ücrete anadolu üniversitesi ibareli sertifikaya sahip olabiliyorsunuz. özel kursları araştırdım 500-900 tl arasında lise mezunu herkes başvurabiliyor. mevcut bilgi anadolu üniversitesi sitesi/ e- sertifika programı linkinde mevcut

  YanıtlaSil
 24. evet bende tercih etniyorum tıbbi sekreterlik bölümünü okumasını arkadaşların yoksa onlarda bizim gibi işs,z kalr

  YanıtlaSil
 25. arkadaşlar yapmayın

  YanıtlaSil
 26. bende yazdığınız bütün düşüncelere katılıyorum sağlık meslek tıbbi sekreter ilk mezunu olmama ramen atanamadım henüz yapılan haksızlıklara karşı durmalıyız evet bizim 4 yıldaki eğitimimiz verilen kurslarla bir tutulmaktadır . sağlık bakanlığının tıbbi sekreterlere üvey evlat gibi davranmasından vaz geçip bizlere sahip çıkması dileğiyle tıbbi sekreterlik bölümü mezunlarının maduriyetinin giderilmesi dileğimle

  YanıtlaSil
 27. mademki böyle bir şey yapılacak biz tıbbisekreterlerin okumaya ne gerek var yanibizler ömrümüzü verelim okumaya sonrz üniversiteyi bitirelim yerleşmeyelim adam bir aylık kurs alsın işe yerleşsin yani bu adalet mi sayın başbakan hep adaletten bahsediyorsa bu ne biçim adalet

  YanıtlaSil

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.