Öğretmen atamasındaki 40 yaş sınırı 4 bin kişiyi mağdur ediyor

 Şimdi diyeceksiniz ki 40 yaşına kadar nasıl olmuşta atanamamışlar. Biraz geniş düşünürsek akademik kariyer yapan bir çok öğretmen adayımız bu yaşlarda atanmak istemekte. 40 yaşını aşmış yaklaşık 4 bin öğretmen adayımız öğretmen alımı tercih kılavuzundaki 40 yaş sınırı maddesi nedeni ile mağdur duruma düşmekte.

Onlar 40 yaşının üstündeler ancak yıllardır öğretmenlik yapabilmek için atanmayı bekliyorlar.. Atanmalarında en büyük engel ise Milli Eğitim Bakanlığının yayımladığı başvuru kılavuzu.. Kılavuz 40 yaş ve üzeri öğretmenlerin atamasını engelliyor. Yaklaşık 4 bin öğretmenin mağdur. Milli Eğitim Bakanlığı 2011 Haziran dönemi 30 bin kadrolu öğretmen ataması için başvuru ve atama kılavuzunu yayımladı.. Ancak kılavuzda öğretmenlik başvuruları için 40 yaş sınırı getirilmesi 40 yaş üzerinde kadro bekleyen öğretmenlerin tepkisine neden oldu..

Milli Eğitim Bakanlığının önünde açıklama yapan Eğitim-iş üyeleri "kadrosuz öğretmenlere yönelik yaş sınırlamasının" hiçbir hukuki dayanağı olmadığını belirtti..

Açıklama yapan öğretmenlerin arasında yıllardır kadro
bekleyenlar vardı..

Eğitim İş Genel Başkan Vekili Levent Akça, Milli eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'dan yaş sınırı uygulamasının düzeltilmesini talep etti.. Grup açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı...

Bu ilan isbasvurusu.org sitesinden yayınlanmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.