İşaret dili tercümanları iş başvurusu yapmaya hazırlanın

Siyasi parti liderlerinin konuşmalarının tercümesinin yanı sıra hutbe ve birçok alanda işaret dili tercümanlarına ihtiyaç duyulması, bu kurslara olan ilgiyi artırdı. Son olarak Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın hastanelere işaret dilini bilen personel alınacağını açıklaması sektörün iyice hareketlenmesini sağladı.

İşaret dili kursu veren eğitim merkezlerin sayılarının az olması buralarda yoğunluğa neden oldu. Tapu daireleri, karakollar, hastaneler ve bankalar gibi birçok alanda çalışabilen işaret dili tercümanlarının adliyelerde bilirkişi olarak da görev yapabilmeleri ilgiyi artırıyor.

Ankara'da işaret dili tercümanlığı kursu düzenleyen kurslardan Deneyim Akademi Eğitim Merkezi'nin Genel Müdürü Özlem Avşar, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın açıklamasının ardından taleplerin çok arttığına vurgu yaptı. Türkiye'de 2,5 milyondan fazla işitme engellinin bulunduğuna dikkat çeken Avşar, bu vatandaşlara ulaşmak isteyen sektörlerin işaret dili bilen kişilere ihtiyaç duyduğunu dile getirdi. Avrupa Birliği uyum süreci kapsamında sosyal hizmetler il müdürlükleri ve hastanelerde işaret dili tercümanı

Kiler market yeni mağazasını açtı - kiler iş başvurusu yap

kiler market
Kiler Marketler zinciri, 174. mağazasını Karabük'te hizmete açtı. Kiler iş başvurusu yap... KARES İş Merkezi'nde hizmete giren Kiler'in açılışına Vali İzzettin Küçük, AK Parti Karabük milletvekilleri Mehmet Ceylan, Cumhur Ünal, Kiler Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler ile Genel Müdür Nihat Özdemir katıldı. Dualar eşliğinde mağazanın açılış kurdelesini Vali İzzettin Küçük, milletvekilleri, Kiler Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Kiler ile Genel Müdür Nihat Özdemir birlikte kesti. Açılış sonrası Vali ve beraberindekiler
üzerinde Kiler yazan yaş pastayı kestikten sonra bir müddet mağazayı gezdiler. Açılışta yoğun izdiham yaşanırken bir kişi baygınlık geçirdi. Vatandaşlar daha çok promosyon ürünleri tercih ederken, kasalarda uzun kuyruklar oluştu. İçeride izdiham yaşanması nedeniyle mağazayı gezmek isteyenler kontrollü bir şekilde içeri alındı.
Genel Müdür Nihat Özdemir, mağazalarında tamamı Karabük'ten

Atanamıyoruz evlenemiyoruz!!

2010 KPSS Mağdurları Öğretmenler Platformu Kayseri temsilcileri tarafından Cumhuriyet Meydanı'nda eylem düzenledi.
atanamayan öğretmenler
Cumhuriyet Meydanı'ndaki eylemde, atanamayan öğretmenler ellerinde, '30 bin atama istiyoruz, sadaka değil alın teri istiyoruz, çalanlar okulda çalışanlar sokakta, atanamıyoruz evlenemiyoruz' yazılı pankartlar taşıdı. Lahana, kornişon ve ezme turşularının önünde düzenlenen eylemde ilk olarak atanamayan öğretmenlerin anneleri konuştu. Çocuklarına destek veren anneler, "Atanamadıkları için evlendiremiyoruz. Kız bakmaya dahi gidemiyoruz" dedi.
2010 KPSS Mağdurları Öğretmenler platformu adına konuşan Mustafa Lale de, "Bizler, 2010 KPSS mağdurları öğretmenler olarak, bir sosyal paylaşım sitesinde bir araya gelmiş 30 bin öğretmen adayıyız. Burada toplanmamızın amacı sadece mağduriyetimizi, derdimizi kamuoyuna paylaşmaktır" diye konuştu.
Lale, "300 binin üzerinde öğretmen işsizdir, mağdurdur, mazlumdur öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, maalesef ülkemizde bir algılama sorunu var. 300 binin üzerinde öğretmenin işsiz olması, bu ülkede yeri yerinden oynatmalı, yetkililerin uykularını kaçırmalı ve gündemin en üst sıralarında

Deniz kuvvetleri komutanlığı açıktan memur alımı yapacak

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı ile Bağlı Birlik ve Kurumlarında istihdam edilmek üzere "Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıklarında İlk Defa Devlet Memurluğuna Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Yönetmelik" hükümleri doğrultusunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi olarak aşağıda sınıf, derecesi, öğrenim durumu, atandırılacağı il adı, cinsiyeti ve miktarları yazılı unvanlardan açıktan atama yoluyla memur alınacaktır.


SINIFIUNVANIİL ADIALIM YAPILACAK DERECEALIM YAPILACAK MİKTAR657 SAYILI DEVLET MEMURU KANUNUNUN 48'İNCİ MADDESİNDE BELİRTİLEN GENEL VE ÖZEL ŞARTLAR DIŞINDA ADAYLARDA ARANILACAK NİTELİK/ŞARTLAR
ÖĞRENİM DURUMUMERKEZİ SINAV NOTUCİNSİYETYAŞ DURUMUASKERLİK DURUMU
GNİHZ.MutemetYalova121Meslek Liselerinin Muhasebe bölümü mezunu olmak.KPSSP94'den asgari 60 notu bulunması.Erkek / BayanMüracaat tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış, 36 yaşından gün almamış olmak.Erkek adaylar için muvazzaf askerlik hizmetini fiilen tamamlamış olmak. (1111 sayılı Askerlik Kanununun 10'uncu maddesinin 9'uncu fıkrası uyarınca askerlik hizmetinden muaf olanlar hariç). Askerlik hizmeti sırasında "Askerliğe Elverişli Değildir" raporu alarak terhis edilenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir.
Danışma MemuruÇanakkale12-131Lise ve Dengi Okulların Resepsiyon bölümü mezunu olmak veya Lise ve Dengi okul mezunu olmak ve asgari 120 saatlik MEB.lığı onaylı bilgisayar kurs belgesi olmak.
SAĞHZ.EczacıAnkara81Fakültelerin Eczacılık bölümü mezunu olmak.KPSSP3'den asgari 60 notu bulunması.
PsikologMuğla81Fakültelerin Psikoloji bölümü mezunu olmak.
İstanbul1
VeterinerBalıkesir81Fakültelerin Veteriner Hekimliği bölümü mezunu olmak.
Çanakkale1
Mersin1
TEKHZ.Elektrik MühendisiZonguldak81Fakültelerin Elektrik Mühendisliği veya Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
Ankara1
Meteoroloji Mühendisiİstanbul81Fakültelerin Meteoroloji Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
Çevre Mühendisiİstanbul81Fakültelerin Çevre Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
İnşaat MühendisiMersin81Fakültelerin İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu olmak.
Yalova1
GrafikerAnkara8-91Meslek Yüksekokullarının Grafik bölümü mezunu olmak veya Fakültelerin, Grafik/ Grafik Sanatları/ Grafik Tasarım bölümü mezunu olmak.MYO mezunları için KPSSP93'den asgari 60, Fakülte mezunları için KPSSP3'den asgari 60 notu bulunması.
Harita Kadastro TeknikeriYalova91Meslek Yüksekokullarının Tapu Kadastro veya Harita Kadastro bölümü mezunu olmak.KPSSP93'den asgari 60 notu bulunması.
Bilgisayar TeknikeriAnkara91Meslek Yüksekokullarının Bilgisayar Donanımı bölümü mezunu olmak.
Fotoğraf Teknikeriİstanbul91Meslek Yüksekokullarının Fotoğraf bölümü mezunu olmak.
Elektrik Teknisyeniİzmir121Meslek Liselerinin Elektrik bölümü mezunu olmak.KPSSP94'den asgari 60 notu bulunması.Erkek
İstanbul1
Makine TeknisyeniKocaeli121Meslek Liselerinin Makine bölümü mezunu olmak.
Matbaa TeknisyeniKocaeli121Meslek Liselerinin Baskı Öncesi Hazırlık/ Matbaa bölümü mezunu olmak.
İstanbul1
KaptanKocaeli9-121Lise ve Dengi Okulların Güverte bölümü mezunu ve Asgari Kıyı Kaptanı Ehliyetine sahip olmak veya Meslek Yüksekokullarının Güverte bölümü mezunu ve Asgari Kıyı Kaptanı Ehliyetine sahip olmak.Lise ve Dengi Okul mezunları için KPSSP94'den, MYO mezunları için KPSSP93'den asgari 60 notu bulunması.
İzmir1
ÇarkçıKocaeli9-121Lise ve Dengi Okulların Gemi Makineleri bölümü mezunu olmak veya Meslek Yüksekokullarının Gemi Makineleri bölümü mezunu olmak.
EÖHZ.İngilizce Öğretmeniİstanbul92Fakültelerin İngilizce Öğretmenliği bölümü mezunu olmak veya Fakültelerin,İngiliz Dili ve Edebiyatı /İngiliz Dil Bilimi/ Amerikan Dili ve Edebiyatı bölümlerinin herhangi birinden mezun olmak ve Pedagojik Formasyona sahip olmak.KPSSP10'dan asgari 60 notu bulunması.Erkek / Bayan
Beden Eğitimi Öğretmeniİstanbul91Fakültelerin Beden Eğitimi Öğretmenliği bölümü mezunu olmak.
YRDHZ.AşçıKocaeli10-12-132Lise ve Dengi Okulların Aşçılık/Mutfak bölümü mezunu olmak veya Meslek Yüksekokullarının Aşçılık/Mutfak Yönetimi bölümü mezunu olmak veya Lise ve Dengi Okul mezunu olmak ve 3308 sayılı Kanuna göre Aşçılık dalında Ustalık/Kalfalık belgesine sahip olmak.Lise ve Dengi Okul mezunları için KPSSP94'den, MYO mezunları için KPSSP93'den asgari 60 notu bulunması.Erkek
Kaloriferciİzmir12-131Lise ve Dengi Okul mezunu olmak ve 3308 sayılı Kanuna göre Kalorifercilik dalında Ustalık/Kalfalık belgesine veya MEB.lığından onaylı Kalorifer Ateşçiliği Sertifikasına sahip olmak.KPSSP94'den asgari 60 notu bulunması.
Berberİstanbul12-131Lise ve Dengi Okul mezunu olmak ve 3308 sayılı Kanuna göre erkek berberliği dalında Ustalık/Kalfalık belgesine sahip olmak.
YRDHZ.GarsonAnkara12-131Lise ve Dengi Okulların Servis bölümü mezunu olmak veya Lise ve Dengi Okul mezunu olmak ve 3308 sayılı Kanuna göre Servis (Garson) dalında Ustalık/Kalfalık belgesi veya bonservise sahip olmak.KPSSP94'den asgari 60 notu bulunmasıBayan
Kocaeli5Erkek / Bayan
Çanakkale1
Zonguldak1
İstanbul3
Muğla1
Hatay1
HademeAnkara12-131Lise ve Dengi Okul mezunu olmak.
İstanbul1
Çamaşırcıİstanbul12-131Lise ve Dengi Okul mezunu olmak ve Çamaşırcı bonservis belgesine sahip olmak.
KuaförÇanakkale12-131Lise ve Dengi Okulların Kuaförlük/ Güzellik ve Saç Bakımı/ Cilt Bakım-Kuaförlük bölümü mezunu olmak veya Lise ve Dengi Okul mezunu olmak ve 3308 sayılı Kanuna göre Kuaförlük dalında Ustalık-Kalfalık belgesine sahip olmak.

BAŞVURUDA BULUNACAK ADAYLARDA ARANACAK KOŞULLAR

1. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 'inci maddesinde belirtilen genel ve özel şartlara sahip olmak (A bendinin 6'ıncı fıkrası hariç), 2. 2009 veya 2010 yılı Kamu Personel Seçme Sınavına girmiş ve ilan edilen unvanların hizasında belirtilen asgari KPSS notlarını almış olmak (En yüksek puan dikkate alınır), 3. İlan edilen unvanlar için son olarak mezun olunan okul itibariyle öğrenim şartını taşımak (Lisans mezunları, önlisans ve lise mezunu kadrolarına; önlisans mezunları ise lise mezunu kadrolarına başvuruda bulunamazlar) ve bu öğrenimle ilgili olarak KPSS'ye girmiş olmak, 4. Herhangi bir kamu kurum ve kuruluşunda 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi görevlerde daha önce çalışmış veya halen çalışıyor olmamak, 5. Sevk edilecekleri Asker Hastanelerinden "Askeri Sivil Memur Adayı Olur" kararlı rapor almış olmak, (Mülakat sınavları sonucunda başarılı olan adayların sevki Deniz Eğitim ve Öğretim Komutanlığı tarafından yapılacaktır.) 6. Yaptırılacak güvenlik tahkikatı sonucunda göreve başlamalarında bir sakınca bulunmamak. NOT : Şehit, malul ve muharip gazi eş ve çocuklarının; anne, baba veya eşinin şehit/gazi olduğunu gösterir belge ile başvurularında almış oldukları merkezi sınav puanına (KPSS puanı), %10 fazlası eklenerek hesaplanmış puan dikkate alınacaktır.

ÖN KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

1. İş Talep Formu (Form düzenlenirken dikkat edilecek hususlar www.dzkk.tsk.tr internet adresinde Personel/Öğrenci Alımları bölümünde dokümanlar kısmında ilan edilmiştir. Her aday el yazısıyla, siyah tükenmez/dolma kalem ile, okunaklı ve karalama yapmadan dolduracaktır), 2. 2009 veya 2010 yılı KPSS sonuç belgesinin fotokopisi veya internet çıktısı, 3. Nüfus Cüzdanının fotokopisi, 4. Son iki ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf, 5. Diploma veya çıkış belgesinin fotokopisi, 6. Unvanı ile ilgili istenen (Tablonun öğrenim durumunda belirtilen) özel onaylı belgenin fotokopisi (3308 sayılı Kanuna göre Ustalık/Kalfalık

Blogger kapandı mı?

 Blogger yani blogspot adreslere ulaşılamıyor! Cuma gününden bu yana zaten kendini belli etmişti. Önce resimler çalışmamaya başladı şimdide tüm blogspot uzantılı adreslerde "

Bu Siteye Erisim Mahkeme Karariyla Engellenmistir.

" yazıyor. Yine sansür yine sansür. Ne isterler bloglarımızdan anlamam... Hayırlısı artık...

Bu ilan isbasvurusu.org sitesinden yayınlanmıştır.

Uygulamalı girişimcilik sertifika töreni yapıldı

Girişimcilik ruhunu geliştirmek ve girişimciliği özendirmek amacıyla düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Sertifika töreni yapıldı.
Türkiye İş Kurumu, KOSGEB, Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ve Karabük Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı'nca organize edilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" kurusu sona erdi.
72 saat süren ve 50 kursiyerin katıldığı kurs sonunda, kursu başarı ile tamamlayan 46 kursiyere sertifikaları düzenlenen bir törenle verildi. Kursu başarı ile bitiren kursiyerlerin hazırlayacakları projeler KOSGEB tarafından kabul edilirse, eğitimi tamamlayan kursiyerler 27 bin TL karşılıksız hibe ve 70 bin TL faizsiz 4 yıl geri ödemeli kredi kullanabilecekler. Karabük Endüstri Meslek Lisesi'nde düzenlenen sertifika törenine Vali İzzettin Küçük, Milletvekilleri Mehmet Ceylan ve Cumhur Ünal, Rektör Vekili Prof. Dr. Dilek Dadaylı Paktaş, İşkur Müdürü Ferudun Karataş, TSO Başkanı Pehlivan Baylan, Esnaf Odaları Başkanı Nurettin Tümen, bazı daire müdürleri, kursiyerler ve öğrenciler katıldı. Törende bir konuşma yapan İşkur Müdürü Ferudun Karataş, sivil toplum kuruluşlarının işbirliği ile istihdamı desteklemek ve girişimci gençlerin fikirlerini hayata geçirmesine yardımcı olmak amacıyla böyle bir kurs düzenlendiğini ifade ederek "2010 yılı içinde düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kursu ile 46 kursiyer sertifika almaya hak kazandılar. Bu kursla amacımız bir iş kurma fikrinde olup, ancak maddi imkansızlıklar dolayısıyla ben bunu nasıl yapabilirim düşüncesinde olan gençlerimizin düşüncelerini hayata geçirmelerine yardımcı olmaktır. 72 saat süren eğitimimiz başarılı bir şekilde sonuçlandı. Bu arkadaşlarımızdan 10 kişinin hazırladığı dosyalar KOSGEB'e sunulmak üzeredir. Bu dosyalar kabul edilirse kendilerine öncelikle 27 Bin TL. karşılıksız hibe, 70 Bin TL'de geri dönüşümlü bir destek olmak üzere toplamda 97 Bin TL'lik bir kredi desteği ile

Samsunda kayıt dışı istihdam semineri düzenlendi

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV ) Samsun Şubesi'nin Kayıtlı İstihdamın Teşviki İçin Mesleki Eğitim ve Farkındalık Oluşturma Projesi kapsamında “Türkiye'de ve Samsun'da Kayıt Dışı İstihdam” başlıklı seminerlerinden 3.'sü düzenlendi.
Seminerde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Ali Cengiz ve öğretim görevlisi Naci Murat tarafından “Kayıt Dışı Ekonomiyi Tahmin Yöntemleri” ve “Kayıt Dışı İstihdam ve KOBİ’ler” konularında sunum yapıldı. İki oturum halinde gerçekleşen seminerde ilk olarak Doç. Dr. Mehmet Ali Cengiz hazırladığı sunumunu anlatarak, Türkiye'nin kayıt dışı belirlenmesi konusunda çok yetersiz olunduğu ve buna bağlı olarak kayıt dışı rakamlarında verilen değerlerin sağlıklı veriler olmadığını söyledi.
Cengiz, Adana'da Ticaret Sanayi Odası ile Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) yaptığı araştırmaların arasında yaklaşık yüzde 30 gibi bir fark olduğunu, bu sonuçtan yola çıkarak veri toplamadaki eksikliğin büyüklüğünü dile getirdi.
İkinci oturumda sunumunu yapan öğretim görevlisi Naci Murat, KOBİ'lerdeki kayıt dışının yüzde 36'lar seviyesinde olduğunu, Türkiye'de son 10 yıl içerisinde kurulan KOBİ'lerin oranının yüzde 48 olup ve bu rakamlar eşliğinde KOBİ'lerde çalışan işçilerin oranındaki küçük

Sodes kapsamında mevsimlik çiçek yetiştirme kursu açıldı

Malatya İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği bünyesinde bulunan Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü, Sosyal Destek Projesi (SODES) kapsamında Mevsimlik Çiçek Yetiştirme Kursu açtı.

Mevsimlik Çiçek Yetiştirme Kursu uygulama eğitimi alan kursiyerleri, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sami Er ziyaret etti. Kursiyerler ile sohbet eden Er, yaptığı açıklamada, ''SODES kapsamında birçok projeler yarıştı bu yarışan projeler içerisinde Malatya Hanım Ellerden Çiçek Projesi de vardı. Bu projeye önem veriyoruz. Çünkü çiçekçilik modern toplumlarda önemi gittikçe artmaya başladı.Eskiden bahçeli evlerin içinde gördüğümüz çiçekler modern hayatta ekonomiye büyük katkı sağlamaya başladı. Bu gün
Hollanda ekonomisinde büyük pay sahibi olan çiçek üretimi birçok ülkelerde de sektör olarak yerini almaktadır"ifadelerini kullandı.
"Burada kursunu görmüş olduğumuz çalışmada çok özelliği olan çiçekler yetiştireceğiz. Bu kurslardan sonra kursiyer arkadaşlarımızın kafalarında bir takın düşünceler oluşacak hatta kendi iş yerlerini kuranlar olacak. Burada teorik bilgiler yanında pratik bilgilerde alacaklar. Sizlerde bu meslekte gönüllü olan arkadaşlarımızsınız bu alanda ilerleyerek kendinize ticari bir hayat kurabileceğinize ben inanıyorum" diyen Er, açıklamasını şöyle tamamladı: "12.11.2010 tarihinde imzalanan sözleşme sonrası projenin
süresi başlamış olup; halihazırda projenin uygulamaya geçilme

SATSO iş arama iş kur projesinde sertifikalar veriliyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) “İş Aramayın, İş Kurun” eğitimlerini tamamlayanlara sertifika verecek.
2 Mart 2011 Çarşamba günü saat 14.00'te düzenlenecek törende, KOSGEB desteğini de almak için proje hazırlayan kursiyerler çifte heyecan yaşayacak. Genç girişimcilerin vizyon genişliğine ulaşabilmelerini sağlamak; onları karşılaşabilecekleri her türlü koşullara karşı yetiştirmek ve desteklemek amacını güden kursu, Eğitmen Barış Göker verdi. 30 kişilik sınıflarda düzenlenen eğitim, katılacaklara kolaylık amacıyla gündüz ve gece olarak ayrı tamamlandı.
SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, SATSO olarak Sakaryalı girişimciye hem değer hem fırsat verdiklerini belirterek, “Şunu hemen belirteyim bu kurslardan mezun olup işyerini açacakların SATSO'ya üyelik kayıtlarında yüzde 50 indirim kararımız var. KOSGEB ile ortaklaşa düzenlediğimiz Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak ve girişimcileri iş planı kavramı ile tanıştırarak başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamak amacı ile veriliyor. Eğitim sonunda girişimci adaylarının kendi iş fikirlerine yönelik iş planlarını hazırlayabilecek bilgi ve deneyimi kazanmaları hedefleniyor. Girişimciler

Muhabir olmak isteyenlere son şans

Karadeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu(KASİF) tarafından Samsun ve Trabzon'da yürütülmekte olan 'gazete muhabirliği eğitimi' ve 'radyo-televizyon muhabirliği eğitimi'ne başvurular 15 Mart tarihine kadar uzatıldı.
Gelen talep üzerine kurslara başvuru süresinin 15 Mart'a kadar uzatıldığını açıklayan KASİF Genel Sekreteri Yaşar Bıyıklı, Samsun ve Trabzon'da yaşayan gençlerin işgücü piyasasına katılımlarını teşvik ederek, istihdam edilebilirlik özelliklerini arttırmak amacıyla, etkili aktif iş gücü geliştirme ve uygulama kapasitesinin arttırılmasına katkıda bulunmak amacıyla yaptıkları kursta amaçlarının, Samsun ve Trabzon'da yaşayan 18-29 yaş arası, en az lise mezunu 60 işsiz gence, 6 ay boyunca 720 saat gazetecilik ve radyo-TV alanlarında eğitim vererek, gençlerin istihdam edilebilirliklerini arttırmak ve yüzde 50'sinin istihdamını sağlamak olduğunu söyledi.
Bıyıklı, “Kursiyerlere kurs süresince günlük 8 euro olmak üzere ayda toplam 160 euro cep harçlığı verilecek. Proje ile Samsun ve Trabzon'da bilgisayar donanımlı eğitim merkezleri kurulacak, eğitimler bu merkezlerde verilecek. Eğitim sonunda kursiyerler bizzat gazetelerde, radyo ve televizyonlarda staj yapacaklar. Kurs teorik ve pratik ayağıyla bir bütünlük gösterecek. Ayrıca eğitmenler hem KTÜ İletişim Fakültesi'nden hem de medyada çalışan ve pratiğin içinden gelen usta gazetecilerden oluşacak. Böylelikle yetiştireceğimiz kursiyerler hem eğitimli hem de alaylı olacaklar. Kurs sonunda başarılı olan kursiyerlerin yüzde 50'sini işe yerleştireceğiz” dedi.
Eğitimlere başvuracakların, Eğitimin düzenleneceği şehirde

Key ödeme sorgulama sayfası

 Yeni key ödeme listesi belli oldu. Sizde aşağıdaki bağlantıdan key ödeme bilgilerinize ulaşabilirsiniz.
İlgili liste, 28 Şubat tarihli Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre ödemelerde T.C. Kimlik numarasının ibrazı zorunlu olacak.

Konut Edindirme Yardımı hak sahipleri, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi’nin açıkladığı listeye http://www.keyodemeleri.com internet adresinden

İş tekliflerini kabul etmeyenlerin yeşil kartı iptal edilecek

işsiz yeşil kartlılar
 Hani işsizlik yok iş beğenmeme var diyen bakanlarımız bu çareyi bulmuşlar... İş tekliflerini kabul etmeyen vatandaşlarımız sosyal haklarından mahrum bırakılacak. Bu işe yarayacak mı zaman gösterecek... Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Torba Yasa'da Yeşil Kart sahipleri ile ilgili yeni düzenleme yapıldığını açıkladı. Dinçer, Yeşil Kart sahiplerinin İş-Kur'a işsiz olarak kayıtlarının yapılacağını belirterek, "Buradan Yeşil Kart sahibine üç kez iş teklifi yapılacak. Kabul edenin Yeşil Kartı askıya alınacak. Üç iş teklifini kabul etmeyenin, çalışmayanının kartı iptal edilecek." dedi. Bakan Ömer Dinçer, 2011 yılında ilaç

Kamu işçileri zam bekliyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan yaklaşık 250 bin işçinin ücretlerine yapılacak zammın belirleneceği toplu sözleşme süreci başladı.

Alınan bilgiye göre, Türk-İş, konfederasyona üye 24 sendikanın yetkili olduğu kamu kesimi toplu sözleşmelerinin koordinasyonunu sağlamak amacıyla Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu oluşturdu.

Kurulda Petrol-İş, Harb-İş, Tekgıda-İş, Tes-İş, Türk Metal, Demiryol-İş, Şeker-İş, Toleyis, Yol-İş, Tarım-İş, Maden-İş, Genel Maden-İş, Haber-İş ve Tez-Koop-İş sendikalarına yer verildi.

Kurulun Türk-İş Genel Merkezinde yaptığı ilk toplantıda, gündemdeki toplu iş sözleşmeleri ve sözleşmelerde ortaklaşa uygulanacak ilkeler görüşüldü. Görüşmeler sonunda, sendikaların, kamu kesimindeki işçi sayılarını belirlemesi, toplu görüşmelere başlama prosedürünün hızlandırılması, ücret grupları bazında bir çalışma yapılması ve tüm bu bilgilerin konfederasyona iletilmesi istendi.

Bu arada, kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri için bazı iş yerlerinde görüşmelere başlandı, ancak çoğu iş yerinde prosedür çalışmaları devam ediyor. Yenilenecek toplu iş sözleşmelerinin tamamına yakını 1 Ocak ve 1 Mart 2011'den itibaren geçerli olacak.

İş yerlerinde sendikalar toplu iş sözleşmesi görüşmelerini sürdürürken Türk-İş Kamu Kesimi Toplu İş Sözleşmeleri Koordinasyon Kurulu, mali ve sosyal haklara yapılmasını istediği zam teklifini hazırlayarak hükümete iletecek. Yaklaşık 250 bin işçinin ücret ve

Malatya aday hakem kursu açılıyor

Malatya'da, Wushu Aday Hakem Kursu'nun açılacağı bildirildi.
Türkiye Wushu Federasyonu Malatya İl temsilcisi Uğur Evren, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, "Türkiye Wushu Federasyonu faaliyet programınca; Wushu Aday Hakem Kursu; 11-12 Mart 2011 tarihleri arasında İlimiz Turgut Özal Kamp Eğitim Merkezi Salonunda, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kemal Yolcu eğitim sunumuyla gerçekleşecektir" dedi.
Uğur Evren, sözü edilen kursa katılmak isteyenlerin Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne müracaat etmelerini isterken, Malatya ve çevre illerden programa fazla katılım beklediklerini kaydetti.

Bu ilan isbasvurusu.org sitesinden yayınlanmıştır.

KPSS'yi kazanamayan öğretmenler ne yapsın!

- Bursa'da yıllardır kadrolu öğretmen olmak hayaliyle KPSS'ye hazırlanmalarına rağmen atanamayan bazı öğretmenler pazarda muz ve portakal satarken, bazıları da tuhafiyecilik ve anketörlük yapıyor.
Türkiye'nin farklı üniversitelerinden mezun olan sosyal bilgiler, fen bilgisi, elektronik bölümü öğretmenleri, hayallerindeki mesleklerini yapmak yerine farklı alanlarda para kazanmaya çalışıyor. Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği Bölümü'nden 2004 yılında mezun olan Ümit Varol, üniversiteye öğretmen olma hayaliyle girdiğini söyledi. 4 yıllık lisans eğitiminin ardından 7 yıldır farklı mesleklerle uğraştığını belirten Varol, 4 yıl boyunca ayda yaklaşık 600 TL maaşla ücretli öğretmenlik
yaptığını kaydetti. Üniversiteyi bitirdikten sonra hayata 1-0 yenik başladığını ifade eden Varol, "Öğretmenliği yapacağıma çok seviniyordum. Okulu bitirdikten sonra öğretmen olmak için fakülteye girdim. Mezun olmadan 1 yıl önce KPSS çıktı. Alanımızın dışında farklı farklı sorularla karşılaştık. Ben meslek lisesi mezunuyum. Matematik hiç görmedim. KPSS'de matematik soruları vardı. Tarih ve coğrafya konusunda eğitim almadım. Yani sınava 1-0 geride başladık. Sonuçta her şeyimiz sınav değildi. İhtiyaçlarımızı
gidermek için çalışmak zorundaydık. Eylül ve Ekim aylarında farklı farklı işler yaptım. Kalan günler sınava hazırlandım. Ama hala umudum var. Diplomalarımızı öğretmen olmak için aldık. Çok çeşitli alanlarda uğraşan arkadaşlarımız var. KPSS'nin kaldırılmasını istiyorum" dedi.

ÖĞRENCİ EĞİTMİYOR, ÇORAP SATIYOR
2001 yılında Beden Eğitim ve Spor Öğretmenliği Bölümü'nden mezun olan İlhan Bilgin ise, 5 yıl sınava hazırlandıktan sonra umudunun kalmadığını söyledi. Okulda kadrolu öğretmen olmak yerine tuhafiyecilikle uğraştığını dile getiren Bilgin, "Artık umudum kalmadı. Bu sınav sistemi bizim için gereksiz. Niçin? Beden eğitim mezunuyum. Bizimle bu sistem uzaktan yakında alakası yok. Ben öğretmenlik eğitimi aldım. Kendimizi de idame etmek zorundayız. Bunun sonucunda bunu bana veriyorlar" şeklinde konuştu.
Oğlunun beden öğretmenliği yerine tuhafiyecilik yapmasının kendisini üzdüğünü belirten Fethiye Bilgin, "3 tane oğlum var. Hiçbirisi öğretmen olamadı. Ben çocuğumu

UYUM gıda yeni mağazalar açıp elemanlar aldı

 Uyum gıda iş ilanları ve iş başvurusu bağlantımız yazımızın içinde olacak. UYUM Gıda A.Ş, Fulya, Tarabya, Çengelköy ve Kurtköy mağazalarını hizmete açtı. Uyum Gıda’dan yapılan açıklamada, şirketin bu dört yeni mağaza ile 123 kişiye iş olanağı sağlarken, hizmet verdiği büyüklüğü de 26 bin metrekareye çıkardığı belirtildi. UYUM gıda iş başvurusu yap Uyum Gıda’nın, hisselerinin yüzde 30’unu, 2011 yılında yüzde 100 büyüme hedefiyle, Kasım 2010’da halka arzettiği, halka arzdan gelen 52,5 milyon lira tutarındaki kaynağın tamamı ile mevcut 33 mağazaya 40 yeni mağaza eklemeyi hedeflediğinin hatırlatıldığı açıklamada, Uyum Gıda’nın, yatırımcısına verdiği sözü 2011’i beklemeden yerine getirmeye başladığı, 40 mağazanın ilki olan Ispartakule mağazasını 17 Aralık 2010’da açtığı belirtildi. 2011 yılının yeni mağazalarının ise dün Fulya, Tarabya, Çengölköy ve Kurtköy’de hizmete girdiği belirtilerek, şöyle denildi: “Fulya mağazasının bin metrekarede 8 kasa ve 46 personelle, Tarabya’nın 400 metrekarede 4 kasa ve 27 personelle, Çengelköy’ün 520 metrekarede 4 kasa ve 26 personelle hizmet sunacak. İstanbul’un Avrupa yakasında faaliyet göstermiş olan Uyum Gıda, Kurtköy mağazası ile de ilk defa İstanbul’un Anadolu yakasına geçti. Kurtköy’de 457 metrekare büyüklüğündeki mağazada 4 kasada 24 personel hizmet verecek.” Uyum Gıda 1998 yılında kuruldu. Açılan son dört mağaza ile birlikte toplam 26 bin metrekare satış alanına sahip 38 mağazasında

Umem beceri 10 kursları boş kaldı

Devlet ve özel sektörün işsizliği azaltmak için başlattığı Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri'10 kurslarına eleman bulunamıyor. Konya İş Kur İl Müdürü Tahsin Güven bazı kurslara yoğun talep olurken bazılarına kursiyer bulamadıklarından yakındı.

beceri 10
Devlet ve özel sektörün istihdamı artırmak ve işsizlerin eğitimini sağlayarak onlara işgücü piyasasının kapılarını açmayı amaçlayan UMEM kursları 19 ilde pilot olarak başlatıldı. Bu kapsamda, projede yer almak isteyen işsizlerin müracaatları sürüyor. Ancak açılan iş garantili meslek kurslarının bazılarına kursiyer bulunamıyor. Konya İş Kur Müdürü Tahsin Güven, UMEM Beceri'10 kapsamında açılan tesviyecilik, torna operatörlüğü, hacim kalıpçılığı gibi bazı kurslara kursiyer bulamadıklarını açıkladı. Bunların dışında teknik ressam, CNC torna tezgahı operatörlüğü, CNC freze tezgahı operatörlüğü, gaz altı kaynakçılığı gibi kursların da açıldığı bilgisini veren Güven, "UMEM Beceri'10 Projesi, Türkiye'de aralarında Konya'nın da bulunduğu 19 Pilot İl'de uygulanmaktadır. Kurslarımıza katılan kursiyerlerin yüzde 90'ına iş garantisi veriyoruz. Eğitime katılan her kursiyere günlük 15 lira ücret ödüyoruz. Kurslar bittikten sonra da kurs süresi kadar staj süresi olacak ve bu sürede de kursiyerler günlük 15 lira ücret alacaklar." dedi.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil ise UMEM Beceri'10 projesinin hem işsizliğin azalmasına hem de sanayinin nitelikli eleman sorununun çözümüne katkıda bulunacağını söyledi.

TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına göre, Konya'da işsizlik Türkiye ortalamasının altında olduğunu dele getiren Büyükhelvacıgil, "Ülkemizde işsizlik yüzde 11 iken, Konya'da bu rakam yüzde 10.8'dir. Kurslardaki amaçlarımızdan birisi de bu işsizlik rakamlarının daha da aşağılara düşmesine katkıda bulunmaktır. UMEM Beceri'10 projesi kapsamında, Konya'da şu

Karsta işsizlik artıyor

Kars’ta yaşanan işsizlik oranı ülke geneline oranla üst sıralarda yer alıyor. Başta Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, yapılan araştırmalara göre işsizliğin yoğun olduğu iki bölge olarak ön plana çıkıyor.
Kars’ta ve diğer ilçelerde olduğu gibi Selim ilçesine bağlı Kekeç köyünde yaşanan ve işsizlik sorununa değinen Yaşar Ekinci, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde işsizliğin hat safhada olduğunu söyledi.
İşsizlik sorununun Kars ekonomisine de büyük darbe vurduğunu belirten Ekinci, “Başta Üniversite mezunları üzere, işsiz insanlarımızın sayısı gün geçtikte artmaktadır. Benim

Ataması yapılmayan öğretmen pazarcı oldu

Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi'nden mezun olan tarih öğretmeni Mehmet Ceylan, ataması yapılmadığı için Antalya'nın Gazipaya ilçesinde pazarcılık yapıyor.
2006-2007 eğitim öğretim yılında Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi tarih öğretmenliğinden mezun olan Mehmet Ceylan (30), 4 yıldır ataması yapılmadığı için pazarcılık yapıyor. Antalya'nın Gazipaşa ilçesi Kahyalar beldesinde yaşayan Mehmet Ceylan, kendi yetiştirdiği ürünleri pazarda satarak geçimini sağlamaya çalışıyor.
Türkiye'deki 30 bin tarih öğretmeni arasında, KPSS'de ilk 120'ye giremediği için ataması yapılmayan Mehmet Ceylan ayrıca Rusça da biliyor. Evli ve bir çocuk babası Ceylan, "İlköğretim ve lise eğitimimi Gazipaşa'da tamamladıktan sonra eğitimime, Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Tarih Öğretmenliği Bölümü'nde 2006-2007 eğitim öğretim yılında burs alarak okudum. O günden bu güne tayinimin çıkmasını bekliyorum. Devletin kendi okuttuğu öğrencilerin bile tayininin çıkmamasına şaşıyorum. Tayinimizin
çıkabilmesi için, ülkemizdeki yaklaşık 30 bin tarih öğretmeni arasında ilk 120'ye girebilmemiz gerekiyor" dedi.
Tayini çıkmadığı için geçimini sağlamak amacıyla pazarcılık

Fatsa kaymakamlığından yeni istihdam projesi var

Fatsa Kaymakamlığı istihdama yönelik 2 projeyi hayata geçiriyor.
Kaymakamlık, “Dikiş Makinesi Operatörlüğü” ve “Hasta, Yaşlı Refakatçisi” kursları açılması için çalışma başlattı. Konuyla ilgili bilgi veren Fatsa Kaymakamı Mustafa Selman Yurdaer, projeleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın desteğiyle yaptıklarını söyledi. “Dikiş Makinesi Operatörlüğü Projesi”ni Kız Teknik ve Meslek Lisesi işbirliği ile yapacaklarını belirten Yurdaer, “Bu kursumuz Halk Eğitim Merkez Müdürlüğümüzle işbirliği ile ortak yapılacak. 20 kişi istihdam edilecek olan bu kursumuz 360 saat sürecek. Yine Sağlık Meslek Lisesi ve Halk Eğitim Merkez Müdürlüğümüzce okul bünyesinde 20 kişilik 560 saatlik 'Hasta, Yaşlı Refakatçisi Kursu' açacağız. Gerçekleşecek olan kurslarımızla ilgili Ordu İş-Kur Müdürlüğümüzle de görüşmelerimizi yaptık. Kendilerine projemizi sunduk ve kabul gördü. Kurslarımızın

İŞKUR'da üç ilde ortak proje başladı

Sinop, Kastamonu ve Çankırı İŞKUR il müdürlükleri tarafından ortak olarak hazırlanan ve Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından kabul edilen 'TR 82 Düzey 2 Bölgesi İş Piyasası İhtiyaç Analizi Projesi" başladı.
Proje hakkında bilgi veren İl İŞKUR Müdürü Lokman Ceylan projenin 25 Şubat 2011 tarihi itibariyle aynı anda üç ilde başladığını söyledi. Finansmanı KUZKA tarafından sağlanan ve proje sahibi İŞKUR Kastamonu olan projenin işverenlerin vereceği destek ve bölge ihtiyaçlarına yönelik kamu yatırımlarının ve teşviklerinin yönünü belirlemek açısından önem taşıdığını söyledi. Lokman Ceylan, "İŞKUR il müdürlüğümüzdeki iş danışmanlarınca 25 Şubat - 08 Nisan 2011 tarihleri arasında İşyerlerimize ziyaretler gerçekleştirilecek olup, işverenlerimizin ihtiyaçlarının ne olduğu ve ne gibi beklentilerinin olduğunu sistematik bir şekilde analiz edebilmek için bu ziyaretler esnasında anket çalışmaları gerçekleştirilecek. İlk defa yapılacak olan anket çalışmalarında önümüzdeki 3 yıl içerisinde bölgeye ve özellikle KUZKA tarafından veri tabanı

Migros 6000 kişi alacak

Migros bu yıl sonuna açacağı kadar yeni mağazaları için toplamda 6 bin kişiyi işe alacak. Türkiye’de yaklaşık 2 bin noktada farklı formatlarla tüketiciye ulaşan Migros Grubu, İzmir’in ilk 5M’ini Balçova’da açarken, ‘hiper ucuz, hiper eğlenceli’ olarak adlandırdıkları yeni tarzını ilk kez bu mağazaya taşıdı.

Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, yeni konsept için “Türkiye’de ilk kez İzmirli tüketici ile buluşturduğumuz bu tarz, özel tasarlanmış yaşam alanlarıyla da yepyeni bir yolculuğun başlangıcı oluyor” derken, 2011’de 6 bin kişiye yeni istihdam yaratacaklarını da açıkladı. Migros iş başvurusu yap
migros

Yaşam alanları olacak
Özgür Tort, alışverişte eğlence ve rahatlığın ucuzlukla nasıl buluştuğunu İzmir’e yaşatmak istediklerini belirterek, yeni konseptleri hakkında şunları söyledi: “Türkiye’nin tüm kahvaltılık çeşitlerini ‘hiper ucuzlukla’ İzmir’e taşıdık. İzmir’in ilk 5M’inde perakendede ailece hem çok rahat hem de çok eğlenceli yepyeni, çığır açacak bir tarz yaratıldı. Klasik reyon dizilimi yok, yaşam alanları var. Her alanda o konu ile ilgili tüm ürünler kolayca bulunacak. Bu ürünler içinde sürpriz, trendy, yepyeni yaşam tarzlarının ilginç ürünleri de çok ucuz fiyatlarla İzmirlilerle buluşacak. 5M tazelikte, ucuzlukta çok iddialı olacak. Hiper ucuzluk, alışverişte eğlence İzmir’in ilk 5M’inden sorulacak.”
Eğlence ve düşük fiyat
Tort, Migros Grubu’nun büyüme ve başarı rotasını yenilikçiliğin belirlediğini, tüketiciye yakınlaşma hedefinin hem fiziki olarak daha fazla noktada bulunmayı hem de tüketicinin istek ve ihtiyaçlarına paralel en yeni uygulamalarla içeriği geliştirmeyi kapsadığını belirterek, “5M Balçova pek çok açıdan ilkleri barındırıyor. Perakendede müşteri artık çok daha özel tasarlanmış alanlarda daha rahat

İŞKUR mobil ofis ile engellilerin ayağına gidecek

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) İşgücü Uyum Dairesi Başkanı Kemaleddin Metin, gelecek günlerde başlatacakları ''Mobil Ofis'' uygulaması ile evinden çıkamayan engelli vatandaşların evine giderek iş danışmanlığı hizmeti vereceklerini belirterek, ''İŞKUR artık 2011 yılında engelliye dokunacak. İşsiz engelli bırakmamayı hedefliyoruz. Danışmanı olmayan, görüşme yapılmamış, bir eğitime yönlendirilmemiş engelli kalmayacak'' dedi.

Metin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de engelli istihdamına yeterli önemin verilmediğini, kurum ve kuruluşların engelli istihdamı konusunda yetersiz kaldığını kaydetti.

İŞKUR'un engellileri işe yerleştirme rakamlarının henüz istenilen seviyelerde olmadığını ifade eden Metin, engellilere verecekleri iş danışmanlığı hizmetiyle bu rakamı artırmayı hedeflediklerini söyledi. Engelli istihdamında, toplumsal farkındalık ve bilincin önemli olduğunu belirten Metin, ''Kurumlara 'neden engelli birey çalıştırmıyorsunuz?' dediğimizde, 'bunu hiç düşünmedik' yanıtını alıyoruz. Toplumsal bilinç ve farkındalığı yaratabilirsek engellilerle ilgili bir sorunun kalacağını düşünmüyoruz'' dedi.

İŞKUR'un dezavantajlı gruplar için artık özel çalışmalar yürüteceğini dile getiren Metin, şöyle devam etti:

''Başlatacağımız 'Mobil Ofis' uygulaması ile evinden çıkamayan engelli vatandaşlarımızın evine giderek iş danışmanlığı hizmeti vereceğiz. İŞKUR artık 2011 yılında engelliye dokunacak. Bunu taahhüt ediyoruz. İşsiz engelli bırakmamayı hedefliyoruz. Danışmanı olmayan, görüşme yapılmamış, bir eğitime yönlendirilmemiş engelli kalmayacak. Bu konuda çok ciddi ilerlemeler

Mikrokredi ile kendi işinin patronu oldular

Kırsal ve kentsel bölgelerdeki yoksul vatandaşlara gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak amacıyla İl Özel İdaresi ve Türkiye İsrafı Önleme Vakfı arasında yapılan protokol ile Erzincan’da uygulamaya başlanan mikrokredi projesi kapsamında kredi dağıtım töreni düzenlendi.
mikrokredi
İl Özel İdaresi Toplantı Salonu’nda düzenlenen mikro kredi dağıtım törenine Vali Abdülkadir Demir ve eşi Nurtaç Demir,Vali Yardımcısı Abdullah Çiftçi,Belediye Başkanı Yüksel Çakır, İl Genel Meclisi Başkanı Ünal Tuygun, bazı kurumların İl Müdürleri, Mikro Kredi Erzincan Şube Başkanı ile mikro kredi alacak kadınlar katıldı. Vali Abdülkadir Demir, yaptığı konuşmada “Bu proje artık kabul görmüş; girişimcilerimiz bu işe sahip çıkmıştır.İlimiz projenin Türkiye'de en başarılı uygulanan illerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aldıkları mütevazı ödeneklerle iş kurup aile bütçesine katkıda bulunan, istihdam sağlayan, evine ekmek götüren, kimseye muhtaç olmama mücadelesi veren kadınlarımızı içtenlikle kutluyorum” dedi. Vali Abdülkadir Demir’in konuşmalarının ardından kredi müracaatında bulunan gruba törenle kredileri verildi.
PROJENİN AMACI
Mikrokredi projesinin amacı,kırsal ve kentsel bölgelere yönelik para sıkıntısı çeken, kendi ekmeğini kazanmak isteyen hanımları küçük sermayelerle, mikro ölçüden başlayıp, makro boyutlara taşımak. Klasik yollarla kredi elde edemeyeceklere, yoksulluğu, gelir dağılımındaki adaletsizliği ve işsizliği azaltacak şekilde, ailesi ve kredi alan için, kendi kendine gelir getirici bir faaliyet yapılmasını sağlayarak, ekonomik ve sosyal kalkınmayı gerçekleştirmek. Mikro kredi; iş yapma fikri olup, küçük bir başlangıç sermayesine ihtiyacı olan yoksullara imkan verilmesidir. Kefilsiz, senetsiz, teminatsız sadece

Devlet personel uzman yardımcılığı sınavı yapılacak

Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığından:

DEVLET PERSONEL BAŞKANLIĞI, DEVLET PERSONEL

UZMAN YARDIMCILIĞINA GİRİŞ SINAVI DUYURUSU

SINAV TARİHİ: 30 Nisan 2011 Cumartesi günü.

SINAV YERİ: Ankara

ATAMA YAPILABİLECEK BOŞ KADRO SAYISI:

Genel İdari Hizmetleri Sınıfına (GİH) dahil 8 inci dereceden (10) adet, 9 uncu dereceden (10) adet “Devlet Personel Uzman Yardımcısı” kadrosuna atama yapılabilecektir.

SINAVA KATILMA ŞARTLARI:

a) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 nci maddesinde öngörülen genel şartları taşımak,

b) Üniversitelerin Hukuk Fakülteleri ile Siyasal Bilgiler, İktisat, İşletme Fakülteleri ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültelerinin İktisat, Maliye, Kamu Yönetimi ve İşletme bölümlerinin birinden veya öğrenim itibariyle bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulunca onanmış yurtiçi veya

Gelir idaresi 1500 eleman alacak

Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci, hiçbir mükellefi matrah artışı noktasında zorlamayacaklarını belirterek, ''bu konuda hiçbir zaman bir mükellefi zorlamayacağız. Mükellefe 'sen matrah artır, yoksa inceleneceksin' demeyeceğiz'' dedi.

gelir idaresi
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (MÜSİAD) Geleneksel Perşembe Toplantısı'nda ''Vergi Uygulamalarında Yeni Dönem: Güncel Gelişmeler ve Fırsatlar'' konulu bir konuşma yapan Kilci, kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen ''Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'' ile ilgili bilgi verirken, kanunun getirmiş olduğu en önemli imkanlardan birinin kesinleşmiş olan borçların yeniden yapılandırılması olduğunu söyledi.

Kilci, Gelir İdaresi'nin tahsilat imkanının önceki yıllara göre önemli oranda arttığını belirterek, ''Olaya bu açıdan baktığımızda mükelleflerin en ufak bir sıkıntıyla karşılaşmalarını istemiyoruz. Borçlu mükelleflerin bu kanundan en iyi şekilde yararlanmalarını umuyoruz'' şeklinde konuştu.

Kamuoyunda ''idare ile mükellef arasındaki ihtilaflarda genelde idare kaybediyor, mükellef kazanıyor'' şeklinde yanlış bir düşünce bulunduğunu ifade eden Kilci, bunun gerçeği yansıtmadığını savunarak, ''Açılan davalarda bizim kaybetme oranımız son 4 yılda ortalama yüzde 35 civarında. Bu (kazandığımız davalar), her geçen yıl artıyor'' dedi.

Kilci, matrah artırımı konusuna değinirken, önlerinde

Muhasebeciler ara eleman sıkıntısı çekiyor

Gaziantep Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası eski Başkan Yardımcısı Hüseyin Özbay, muhasebecilerin de kalifiyeli eleman sıkıntısı yaşadığını söyledi. Özbay, muhasebe sektöründe mali müşavirlerin ve muhasebecilerin kalifiye ara eleman sıkıntısı çektiğini, bununda giderilmesi için avukatların stajında olduğu gibi SMMM’lerin stajyerlik dönemlerinde SSK primlerinin Hazine tarafından karşılanmasının uygun olacağını ifade etti. Devletin yasalarının anlatıcısı, ikna edicisi ve uygulayıcısı olan SMMM’lere gerektiğinde devlet tarafından bir teşekkürün çok görülmemesi gerektiğini dile getiren Hüseyin Özbay, sıkıntılarını şöyle anlattı: “SMMM’lere ilk büro açımında faizsiz kredi verilmeli, en büyük sorunumuz olan mükelleflerden yeterli tahsilâtı yapamadığımızdan tahsilât sorunu halledilmelidir. Tasarı olarak bekleyen SMMM ücretlerinden KDV’de tevkifat uygulaması bir an önce hayata geçirilmelidir. Her geçen gün yeni yeni çıkarılan yasalarla adeta “iğneden ipliğe” sorumlu olur bir duruma gelen SMMM’lerin bekleyen sorunları bir an önce halledilir, buna bağlı olarak çalışma şartları iyileşirse devletin toplayacağı vergi gelirleri artacaktır.” Mali müşavirlik mesleği kanunun çıktığından bu güne kadar çok yol aldığını, mesleğin kariyer mesleğine dönüştüğünü, bir çok sorunun halledildiğini ifade eden Özbay, halledilmesi gereken bir çok sorunlarının bulunduğunu kaydetti. Sayıları 75 bine yaklaşan SMMM’lerin devletle-mükellef arasında köprü vazifesi gördüğünü açıklayan Hüseyin Özbay, “Devletin çıkarmış olduğu yasaların uygulanmasında devlete bir numaralı yardımcı, belge düzeninin oturmasında vergi gelirlerinin artırılması, kayıt dışılığın azaltılması, kayıt dışı istihdamın önlenmesinde öncü ve uygulayıcı olan SMMM’ler hak ettikleri iltifatı gerek devletten gerekse mükelleften yeterince görmemektedir.” eleştirisinde bulundu. Daha önce 2003 yılında çıkarılan

Enka inşaat istihdamda birinci

Deloitte'un inşaat sektörünü mercek altına aldığı rapora göre, inşaat geçen yılın ilk yarısında yüzde 21,9 ile en fazla büyüyen sektör oldu. Enka inşaat iş başvurusu
Deloitte, bu yıl ilk kez yayımladığı, "Türkiye İnşaat Liderleri 2010" başlıklı raporunda inşaat sektörünün genel görünümünü ve sektördeki büyüme dinamiklerini ele aldı. Türkiye Müteahhitler Birliği'nin katkılarıyla hazırlanan raporda, toparlanma dönemi olması beklenen 2010'da beklentilerin gerçekleştiği belirtiliyor. 2010 yılı ikinci çeyreği itibarı ile inşaat sektörünün yüzde 21,9 oranında büyüyerek, Türkiye'nin büyüme oranını neredeyse ikiye katladığı kaydediliyor. Rapora göre, 2010 yılında, özellikle
enerji ve ulaştırma sektörlerinde kamu yatırım projelerinin raflardan indirilerek uygulamaya konulması ve konut yapımındaki canlanma inşaat sektöründe yüzleri güldürdü.
"Türkiye İnşaat Liderleri 2010" sıralamasında çalışmaya katılan 28 firma arasında 2009 yılındaki 2,9 milyar TL'ye yakın cirosuyla ENKA birinci sırada yer alıyor. ENKA'yı 1,7 milyar TL ile ikinci sırada GAMA, 1,3 milyar TL ile de üçüncü sırada TEKFEN İnşaat izliyor.
Raporu değerlendiren Deloitte Türkiye İnşaat ve Gayrimenkul Endüstri Lideri ve Ortak Cem Sezgin, "İnşaat sektörü Türkiye için büyük önem taşıyor. Son yıllarda hem iç piyasadaki hareketlilik, hem de müteahhitlerimizin yakın coğrafyalarda artan ağırlığı bu sektöre olan ilgiyi artırmış bulunuyor. 2010 yılının ardından baktığımızda, sektörde olumlu gelişmeler görüyoruz. Hem iç hem de dış piyasanın desteğiyle Türk İnşaat Sektörü'nün büyümeyi sürdüreceğini öngörüyoruz. Türkiye'nin sektör liderlerine yer
verdiğimiz raporumuzdan tüm sektörlerin faydalanacağını umuyoruz" dedi.
Türkiye'nin hızlı büyüme trendine sahip olan Körfez Bölgesi ülkeleriyle de ekonomik, politik ve sosyal ilişkilerinin geliştiği görülüyor. Bu bölgedeki ülkeleri de değerlendiren raporda özellikle Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde inşaat sektörünün ön plana

Yılmazlar Holding İsrail Şantiyelerinde Çalıştırmak Üzere Libyadan Gelen İşçilere İş Teklifi Sundu

Yılmazlar Holding'in İsrail'den Sorumlu Genel Müdürü Ahmet Arık, Libya'daki mağdur işçilere iş teklifinde bulundu.

yilmazlar-holding
Yılmazlar Holding
Yazılı açıklama yapan Arık, Libya'daki mağdur Türk vatandaşı işçileri doğrudan İsrail'deki şantiyelere taşıyabileceklerini belirterek, "Başbakan olur versin Libya'daki mağdur olan Türk işçilerinden 3 bin Türk işçisini İsrail'de güvenli şartlar altında istihdam edelim. Hükümetin tamam demesi durumunda Libya'dan işçilerin alınması, İsrail'de yeni şantiyelere yerleştirilmesi yarından itibaren mümkündür. Sadece Sayın Başbakanımızın ve hükümetin mağdur durumda olan bu işçilerimize ve vatandaşlarımıza yardımcı olun demesini bekliyoruz. Libya'da mağdur olan işçilerimizin Türkiye'ye dönmesi için gerekli lojistik desteği vermeye de hazırız. Burada mağdur olan işçilerimizin bir kısmını İsrail'deki

İşkur çağrı merkezi kursuna 500 kişi başvurdu

Bitlis İş-Kur Müdürü Alaattin Aslan, açılacak olan 11890 Çağrı Merkezi'ne alınacak 150 kişilik kadro için verecekleri kursa şimdiye kadar 500 başvurunun yapıldığını söyledi.
Çağrı merkezi kursu
Konu ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan İş-Kur İl Müdürü Alaattin Aslan, Bitlis'te istihdam garantili kurs açmak için işlemleri başlattıklarını söyledi. Plas Telekom ile birlikte ilk etapta 150 kişiye kurs açacağız. Dün itibari ile taleplerimizi açtık. Bugün 500 kişiye yakın bir müracaat oldu. Kursumuzun müracaat tarihi önümüzdeki ayın 3'ünde bitecek. Bu tarihten sonrada kursa müracaat eden şahıslar, İş-Kur ve şirket yetkilileri tarafından bir testten geçirilecek. Şartı tutanlar seçildikten sonra iki ay gibi bir süre kursa tabi tutulacak. Bizim bu kursumuz bittikten sonra bu kişilere istihdam sağlanacak. Türkiye İş-Kurumu'nun görevlerinden biri de iş gücü piyasasındaki eksik olan meslekleri tamamlamak, bu anlamda iş gücü yetiştirip talep eden kurumlara eleman vermektir. Bu başvuran elemanları da yetiştirip çağrı merkezine vereceğiz. Bu kursa müracaat etmenin şartları öncelikle bize kayıtlı olması gerekiyor. Ayrıca çağrı merkezi için müracaat etmesi gerekiyor. Kişinin lise ve dengi okul mezunu olması gerekiyor. 19 yaşında gün almış, 31 yaşında gün almamış olacak. Alımlar Bitlis merkezde olduğu için ikamet adresi Bitlis olması lazım. Şirketin tercihi yüzde 70

133 bin kişi daha key parası alacak

Beşinci key ödemeleri hesaplandı ve 133 bin kişi daha key ödemesi almaya hak kazandı.  Konut Edindirme Yardımı kesintilerinin ödenmesinde 5. etap hazırlıkları bitti.

key ödemesi
Beşinci ödemeden yararlanacak hak sahibi sayısı ise 133 binde kaldı. İlk etapta, beşinci KEY ödemesinden 300 bin kişinin yararlanacağı açıklanmıştı. Ancak incelemelerde, birçok kamu kurumunun önceki ödemelerden yararlanmış kişileri yeniden bildirdiği belirlendi. Liste, Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’na teslim edildi. Emlak Gayrimenkul de, kontrolün ardından Resmi Gazete’ye gönderecek. Bu arada, KEY ödemelerine ilişkin yasal süreç mart sonu doluyor. Ancak yetkililer, halen bilgileri hatalı olduğu için ödemelerden yararlanamayan 500 bin kişinin olduğunu bildirdiler. Süre uzatılmazsa bu

İşkur hedef büyüttü

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürlüğü, iş arayanların mesleki becerilerinin geliştirilmesi ve işe yerleştirilenlerin sayısının artırılması konusundaki hedeflerini büyüttü.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, İŞKUR tarafından hazırlanan stratejik planda, kurumu hedeflediği vizyona taşıyacak 4 stratejik amaç altında 23 hedefe yer verildi. Bu doğrultuda hazırlanan performans programında da 2011 yılı için öncelikli hedefler belirlendi.

Performans hedeflerinin toplam maliyeti için toplam 475 milyon 82 bin 232 lira öngörüldü.

İŞKUR 2011 Yılı Performans Programı'na göre, güçlü bir kurumsal yapı oluşturmak amacıyla kurum hizmetlerinde çalışan sayısı, sözleşmeli ve hizmet alımı yoluyla istihdam edilenler dahil 2011'de 5 bine çıkarılacak.

Personel sayısının artışına paralel olarak fiziki imkanlar, bilgi işlem alt yapısı ile hizmet içi eğitim sistemi geliştirilecek.

İş gücü talebinin tespitine yönelik olarak iş gücü piyasası bilgileri derlenecek.

Kurumsal kimlik ve imaj, halkla ilişkiler ve tanıtım faaliyetleriyle güçlendirilecek.

-500 BİN İŞ İLANI-

İŞKUR'un 2011 yılına ilişkin diğer hedefleri

Kayseride 180 kadın turizm ara elemanı eğitimi alıyor

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanarak, Avrupa Birliği ve İş-Kur desteği ile gerçekleştirilen bir diğer proje olan “Erciyes Kadınları” projesi ile birlikte, 180 kadına turizm ara elemanı olacak şekilde eğitim veriliyor.
Erciyes Master Planı’nda Erciyes’e açılacak oteller ve bölgedeki diğer otellerin nitelikli ara eleman çalıştırması nedeniyle, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından “Erciyes Kadınları” projesi hazırlandı.
turizm ara elemanı eğitimi
Kuyumcuoğlu Konağı’nda, Erciyes Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu, Kayseri Turizm Meslek Lisesi ve diğer meslek liselerinden gelen hocalarla birlikte eğitim verilen 180 kadın, turizm ara elemanı olarak yetiştiriliyor.
Bu proje kapsamında kadınlar, otellerde, kat görevlisi, hizmet elemanı, bulaşıkçılık, ütücülük ve çamaşırcılık alanlarında bilgi ve becerilerini artırarak turizm sektöründe ara elemanı olarak istihdam edilme olanağı bulacak.
Günlük 5, haftalık 15 ve aylık 60 saat kurs gören kadınlar, mesleki eğitimin yanı sıra yabancı dil eğitimi ve danışmanlık hizmeti de alacak. Ayrıca, derslere devam eden kursiyerlere, katıldıkları eğitim günleri oranında 8 avro tutarında yol ve yemek yardımı yapılacak.
“Erciyes Kadınları” projesinin Teknik Uzmanı Selman Sürmelioğlu, Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin daha önceki bu projeler gibi bu projeyi de başarıyla yürüttüğünü belirterek, 180 kadına istihdam sağlayacaklarını ifade etti. 6 gruba ayrılan Erciyes Kadınları’nın şu anda dördüncü grubunun eğitim aldığını söyleyen Sürmelioğlu, kursiyerlerin 2 şer haftalık stajlarına da devam ettiğini belirterek, “Bu stajlar sonunda uygun görüldükleri yerlerde ve pozisyonlarda çalışma imkanı bulabilecekler. Ayrıca, Erciyes Kadınları’nda proje koordinatörü olarak yer alan Ayşe Önder, Genç Umutlar ‘da görev alan Ali Küçükoğlu, Büyükşehir Belediyesi’nin almış olduğu AB hibelerinde büyük emeği geçen Serra Bayram ve Beyaz Melekler’de proje koordinatörü olan İbrahim yapar, bu projelerimizde

Dsi çalışanlarına ek ödeme yapılacak

DSİ Genel Müdür Haydar Koçaker, kurumlarında çalışan personelin ek tazminat talebi konusundaki çalışmanın en kısa zamanda olumlu sonuçlanacağını söyledi.

DSİ Genel Müdürü Haydar Koçaker, Türk Enerji-Sen Başkanı Celal Karapınar ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Görüşmede, Koçaker'e sendikanın hazırladığı bir rapor sunuldu. Raporda, DSİ Genel Müdürlüğünün özel bütçeye geçişini sağlayacak 6200 sayılı kuruluş kanunun yasalaşması talep edildi. Personelin bu konuda beklenti içerisinde olduğu DSİ için gerekli olan yetişmiş olan elemanların özel sektöre gitmesini önlemek açısından 6200 sayılı Kanunun bir an önce gerçekleşmesi gerektiği vurgulandı. Aynı bakanlığa bağlı olan Meteoroloji ve Orman Genel Müdürlüğü çalışanlarının ek ödeme alırken DSİ çalışanlarının bu haktan mahrum bırakılmaması gerektiği kaydedildi.

Mektupta birçok kadronun vekaleten yürütüldüğü belirtilerek, bu sorunun çözülmesi, kurumda bir süredir yapılamayan unvan değişikliği sınavının yapılması talep edildi. Görevde yükselme sınavlarında sıkıntılar yaşandığı, mevzuata aykırı olarak memur personelin yapması gereken ambar

Gaziantep üniversitesi ile İş-kur arasında protokol imzalandı

Gaziantep Üniversitesi ile İşkur Gaziantep İl Müdürlüğü arasında, üniversiteden mezun olan öğrencilerin iş başvurularının sağlanması amacıyla protokol imzalandı.
işkur protokolü
İmza törenine, Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, İşkur Gaziantep İl Müdürü İlyas Bulduk, Gaziantep Üniversitesi Genel Sekreteri Ercan Eroğlu katıldı. Gaziantep Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Göğüş, imzalanan protokolle öğrencilerinin iş başvurularını yaparken İşkur'a gitmesine gerek kalmadan iş başvurularını üniversiteden internet aracılığıyla yapabileceğini belirtti. Prof. Dr. Göğüş, “Bizim için bu sözleşme çok önemli. Biz gayet donanımlı mezunlar yetiştiriyoruz. Bunun yanı sıra, mezunlarımızın uzun hayat yolculuğunda iş bulmalarında da destek olmuş olmamız, kariyer ofisleri kurmuş olmamız elbette ki çok önemli bir konu. Biz bu amaçla Üniversitemizin Sağlık, Kültür, Spor Daire Başkanlığında ve Öğrenci İşleri Daire Başkanlığında iki ofis kuruyoruz. Bu iki ofis aracılığıyla başvuran mezunlarımızın direk kayıtlarını İşkur veri tabanına işlemek suretiyle onları İşkur'un iş arayanlar listesine eklemiş olacağız” dedi.
İmzalanan protokolün amacı hakkında bilgi veren İşkur Gaziantep İl Müdürü İlyas Bulduk da, “Gaziantep Üniversitesi öğrencilerinin İşkur'a gitmesine gerek kalmadan, İşkur

İşsizlik işkur ve kosgeb projeleri ile çözülebilir

Vali Şahabettin Harput, Bursa'daki işsizlik meselesinin İŞKUR ve KOSGEB'in yürüttüğü projelerle çözülebileceğini belirtti.
Bursa'da 2011 yılında istihdam konusunda yürütülen çalışmalar için Vali Yardımcısı Adnan Çakıroğlu, İŞKUR Müdürü Kasım Tilki ve KOSGEB Müdürü Ahmet Akdağ ile birlikte değerlendirme yapan Vali Şahabettin Harput, "Ülkemizin hızla gelişen ekonomisi içinde işsizlik oranlarının düşmesi elbette sevindirici, ancak bununla beraber işsizliğin asgariye çekilmesi ve iş arayan insanlara iş bulunması noktasında Bursa'mızda da çok önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu süreçte bir taraftan İŞKUR marifeti ile işsiz vatandaşlarımıza değişik alanlarda mesleki bilgi ve becerilerini geliştiren meslek kursları düzenlerken, bir tarafından da KOSGEB marifeti ile iş kurmak isteyen, önceden kurslardan elde ettiği belgeler ile müracaat eden vatandaşlarımıza 27 bin liraya kadar hibe kredisi vermek sureti ile vatandaşlarımızın iş kurmasını sağlayacak bir çalışma yürütüyoruz" dedi.
İŞKUR'un koordinesinde yürütülen yüzde yirmisi istihdam garantili meslek edindirme kursları kapsamında bu sene 10 bin kişiye kurs verilmesinin planlandığını belirten

Bu belediye sertifikalı aşçı yetiştiriyor

Erzurum Yakutiye Belediyesi’nce başlatın aşçılık kursuyla kadın ve erkek 20 kursiyere, yemek yapmanın incelikleri öğretiliyor. Çorba, tatlı, sıcak ve soğuk yemeklerden oluşan 200 çeşit yemeği yapmayı öğrenecek kursiyerler, aldıkları sertifikayla kendi işlerini açma şansı bulacak.
sertifikalı aşçı kursu
Açtığı kurslarla çeşitli meslek dallarındaki kalifiye eleman ihtiyacını gidermeyi hedefleyen Yakutiye Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile birlikte açtığı aşçılık kursuyla kadın ve erkeklere yemek yapma sanatının inceliklerini öğretiyor. Usta öğretici Çetin Karadeniz tarafından verilen, 14’ü bayan toplam 20 kursiyerin katıldığı kursta, çorba, tatlı ve yemeklerden oluşan 200 çeşit yemeğin yapımı, servisi ve aşçılığın vazgeçilmez el alışkanlığı ile kıvam öğretiliyor.
Kursların nitelikli iş gücü oluşması için önemli olduğunu belirten Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, 272 saatlik kurs sonrası kursiyerlerin usta birer aşçı olacağını söyledi.
Belediye olarak birçok alanda eksiği hissedilen yetişmiş iş gücü veya eleman ihtiyacına yönelik kurslar düzenlediklerini kaydeden Başkan Korkut, “Aşçılık kursu da bunlardan biri. Kursları tamamlayarak sertifika alanlar, toplumun üretken kesimine katılıyor. Bunlar arasında ev kadınları ve genç kızlarda var. Bildiğim kadarıyla TSK’da Mehmetçik’in mutfaktan çekilmesiyle, çok sayıda aşçıya ihtiyaç duyulacak. Kursu başarıyla tamamlayan aşçılar, buralarda görev alabilir” diye konuştu.
KADIN AŞÇIBAŞILARI YETİŞİYOR
Kursa katılanlardan ev hanımı Nurhan Bengin, sertifikayı alarak kendi işini kurmayı planladığını ifade etti. Bengin, "Kendi işimi kuramaz isem, bir işe girmek için sertifikamı kullanırım. Ama kesinlikle çalışmak istiyorum" dedi.
İşletme Ön Lisans diploması bulunan Ruhsana Kalaycı, “Bütün

Kariyerin yolları taştan semineri

kariyerin yolları taştan semineri
Eczacıbaşı topluluğunun Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nin düzenlediği (ESOGÜ) "Kariyerin Yolları Taştan" adlı seminer yapıldı.
ESOGÜ Mühendislik Mimarlık Fakültesi (MMF) Prof.Dr. Suat Mirza Salonu’nda düzenlenen “Kariyerin Yolları Taştan” seminerinde İnsan Kaynakları Direktörü Utku İlik, öğrencilerin üniversite sonrası hayatları ve kendilerini geleceğe hazırlamasıyla ilgili interaktif bir sunum yaparak bilgi ve deneyimlerini aktardı.
Utku İlik, insan ve iş hayatında tercihlerin (choice) çok önemli olduğunu, kişinin kendi hayatını ilgilendiren seçimleri mutlaka kendisinin yapması gerektiğini bu doğrultuda tercih edeceği işi severek ve isteyerek yapmalarının önemini vurguladı. Her kulvarda sevdiği şeyi tutku (passion) ile yapan insanlardan olmanın gerektiğini belirten İlik, “Hayatta başarılı olan ve farkındalık yaratan insanların işlerini tutkuyla yaptığını göreceksiniz. Zamanınızın çoğunu işte geçireceğiniz için işinizi severek yapmalı heyecanınızı canlı tutup işinize tutkuyla bağlanmanız gerekmektedir. Yoksa sizin ve işveren açışından bu sürecin verimsiz ve keyifsiz bir hal alması kaçınılmazdır” dedi.
Çalışma hayatında ilişki yönetimine de (relationship managment) önem verilmesi gerektiğini vurgulayan Utku İlik, "İş hayatında dostluklara sahip olan ve çalışma arkadaşlarıyla iyi ilişkiler geliştiren kişi, gerek ortam içindeki konumu açısından gerekse yeni bir iş fırsatı için artı bir durum

Kura ile güvenlik elemanı alımı

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hizmet alımından alınacak olan güvenlik görevlileri için bugün kura çekilişi yapıldı. Yüzlerce kişi arasından şanslı olanlar kura ile yeni mesleklerine kavuştular.
kura ile güvenlik
Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından hizmet alımı yolu ile kurumu alınacak olan güvenlik görevlileri için dün Cemal Gürsel Spor Salonu’nda kura çekilişi yapıldı. Kura çekilişine 25 bayan, 300’ü aşkında erkek aday katıldı. Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Personel Şefi Yusuf Karaca, Güvenlik Şirketi Yetkilileri ve Noter hazır bulundu. Yapılan kura çekilişi ile erkeklerde 8 asil, 8 yedek olmak üzere 16 kişi ile bayanlarda 2 asil 2 yedek adaylar belirlendi.
Dolu tribünler önünde gerçekleştirilen kura çekilişinde şanslı olan güvenlik görevlisi adaylar sevinç çığlıkları atarken, kura sonucu iş umudunu kaybeden adaylar ise büyük bir üzüntü yaşadı.
Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Personel Şefi Yusuf Karaca, kuruma hizmet alımı sonucu alınacak olan 8 erkek, 2 bayan olmak üzere toplam 10 güvenlik görevlisinin

Türk hava kurumu iş garantili üniversitenin onayını bekliyor

Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanı Osman Yıldırım iş garantili üniversitenin Cumhurbaşkanı tarafından onayı beklendiğini söyledi.
THK iş garanti üniversite
Bölge toplantısını yapmak için Eskişehir'e gelen Osman Yıldırım basın toplantısı yaparak yeni kurulacak olan üniversite hakkında bilgiler verdi. Yıldırım, Ankara’da kurulacak üniversitenin İstanbul, İzmir, Konya ve Eskişehir’de kampüsleri bulunacağını söyledi.
Üniversitenin, mezunlarına iş garantisi sağlayacağını belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "Havacılık ve uzay alanında yükseköğretim hizmeti verecek üniversitede, Uzay Mühendisliği, Havayolu İşletmeciliği, Havaalanı İşletmeciliği, Hava Trafik Yönetimi, Mekatronik Mühendisliği, Havacılık Elektroniği ve Kabin Hizmetleri konularında eğitimler verilecek. Üniversitenin ayrıca Ankara, İstanbul ve İzmir'de bulunacak pilotaj bölümlerinde lisans düzeyinde pilotluk eğitimi verilecek. Bu eğitime ek olarak farklı bölümlerden

Sanayicilere umem projesi anlatıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB ETÜ tarafından Türkiye'nin işsizlik sorununa çözüm bulmak amacıyla oluşturulan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 projesinin tanıtımı ve işletmelerin bilgilendirilmesi amacıyla Çorum Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bir toplantı düzenlendi.
umem projesi
OSB Bölge Müdürlüğü konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya İş-Kur Müdürü Zafer Eyvaz, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Güngör, OSB Müdürü Yaşar Şahin, ÇOSİAD Başkanı Bülent Onur, TSO Genel Sekreteri Murat Zeybel, TSO Yönetim Kurulu Üyesi Malik Battal, Teknik ve Endüstri Lisesi Müdürü Erhan Özsaray ve imalat sanayinde faaliyet gösteren işletmelerin temsilcileri katıldı. ÇOSİAD Başkanı Bülent Onur, toplantıya ilgi gösteren işletme sahiplerine teşekkür ederek, UMEM projesinin kalifiye eleman
sıkıntısı yaşayan firmalar için büyük önem taşıdığını ifade etti.
TSO Genel Sekreteri Murat Zeybel de, Haziran ayı içerisinde başlatılan UMEM projesinin illerde İş-Kur, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ticaret ve Sanayi Odaları'nın işbirliğinde yürütüldüğünü belirterek, ''Çorum ilimizde şu anda projede görev alacak öğretmenlerin eğitimi tamamlanmış olup, 955 bin TL makine ve teçhizat alımı için Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürlüğü'ne gönderilmiştir. İlimizde gerçekleştirilecek eğitim programlarıyla işverenlerimizin ihtiyaç duyduğu branşlarda 5 yıl içinde yaklaşık 3 bin
kişi eğitim alacak ve büyük çoğunluğunun işe

Memurların toplu sözleşmesinde mutlu son

toplu sözleşme
Aydın Belediyesi ile Tüm Bel-Sen Aydın Şubesi arasında sürdürülen toplu sözleşme görüşmelerinde mutlu sona ulaşıldı.
Belediye bünyesinde çalışan 210 memur personeli ilgilendiren toplu sözleşme yüzde 10’luk bir artışla sonuçlandı.
Toplu sözleşme töreni sırasında konuşan Tüm Bel-Sen Aydın Şube Başkanı Münir Ali Koç, “Sözleşme görüşmeleri sırasında sendikamız ile belediye arasında en ufak bir sıkıntı yaşanmamış, daha ilk oturumda anlaşma sağlanmıştır. Belediyemizde görev yapan 210 memur arkadaşım adına Başkanımız Özlem Çerçioğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.
Konuyla ilgili bir açıklama yapan Aydın Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ise, “Yaşam koşullarının zorluğunu düşünerek memurlarımıza bütçemizin elverdiği koşullarda destek verdik. Sendikamızla uyum içinde çalışarak ilk oturumda karşılıklı anlaşarak yüzde 10’luk bir zam

İlkokul mezunları ehliyet alamayacak

1996 yılından beri sürücü ehliyeti alamama korkusu yaşayan ilkokul mezunları için geçtiğimiz yıllarda 3 kez ertelenen yasa değişikliği 30 Haziran 2011 ayında uygulamaya geçiyor.
Yeni bir erteleme söz konusu olmazsa önümüzdeki eğitim-öğretim yılından itibaren eski sisteme göre ilkokulu 5 yıl okuyanlar artık ehliyet sahibi olamayacak. Özel Sürücü Kursları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Aydın Sürücü Kursları Derneği Üyesi Mehmet Çağatay konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Karayolları Trafik Kanunu’nda 30.06.2006 tarihinde 5537 kanun numarası ile yapılan değişikliklerin ikinci maddesinde de yer aldığı gibi A1,A2,B,C,D ve E sınıfı sürücü belgesi alacak olanlardan aranan en az ortaokul ve sekiz yıllık temel eğitimi bitirmiş olmaları şartı, bu kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren beş yıl süre ile aranmaz denilmişti. Bizler de kurslarımıza beş yıl süre ile ilkokul mezunlarını kabul ettik. Artık sürenin sonuna gelinmesine sayılı aylar kaldı ve süre 30 Haziran 2011 tarihinde bitiyor. Bu süreç 14 yıldır devam etmekte. Artık sürücü kurslarına ilköğretim okullarından mezun olup, yaşını doldurmuş adaylar gelmektedir. Aday potansiyeline eğitim ve yaş şartı yönüyle bir anlamda ulaşılmıştır. Bu konu, bundan dolayı sürücü kurslarının en üst kuruluşunun 2010 yılının Ekim ayında Antalya’da düzenlenen seminerinde çok fazla yer bulmadı. Sadece, özel öğretim kurumları genel Müdürü Sayın Mehmet Küçük’e sorulduğunda, alınan cevap ise şu andaki gündemde böyle bir uzatma konusunun olmadığı yönünde idi. İhtiyaç sahibi İlkokul mezunlarının bu sürecin 3 defa ertelenmiş olmasını düşünmeden son ayları değerlendirip belgelerini almaları en doğrusu olacaktır” dedi.
“FARK BELGESİ’DE ALAMAYACAKLAR”
Açıklamasında bu süreci fark belgesi almak isteyen ilkokul mezunlarını da ilgilendirdiğini belirten Çağatay;”B sınıfı sürücü belgesine sahip İlkokul mezunu vatandaşlarımız da süre bitiminden sonra farklı bir belge alamayacaklardır. Yani B sınıfı olan E ye yükseltemeyecek veya A2 motor

Kosgeb kredisine yoğun talep var

mardin kosgeb
Mardin'de Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) kredisine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.
Mardin İş ve İşçi Bulma Kurumu (İŞKUR) İl Müdür Vekili Akif Sert, şu ana kadar başvuru sayısının 2 bin 500 kişiyi geçtiğini bildirdi. Krediye İŞKUR'a üye olanları ve ellerinde projesi olanları alacaklarını belirten Sert, başvuranların bir ön elemeden geçirileceğini ve ön elemeyi geçecek 100 kişiye 12 gün boyunca dört ayrı grup halinde eğitim vereceklerini ifade etti. Eğitime katılanlara günlük 15 lira verileceğini de belirten Sert, "Bu eğitimleri geçecek 25 arkadaşımızın projelerine uygun olarak iş sahası
açmasını sağlayacak kredileri KOSGEB aracılığıyla vereceğiz. Proje hakkında şu ana kadar tüm üyelerimizin cep telefonlarına mesaj atarak haberdar olmalarını sağladık. Her gelen projeye eşit mesafede olacağız ve bütün projeleri değerlendireceğiz. Daha sonra bu projeleri KOSGEB'e yollayacağız. Kabul gören projelere ödenecek miktarın 10 bin lirası hibe edilecek, diğer kısmını da

Açıköğretim harçları yarı yarıya düşürüldü

açıköğretim
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, açık ilköğretim okulu ile açık öğretim liselerinin harçlarının bugün itibariyle yüzde 50 oranında indirildiğini bildirdi.

Bakan Çubukçu, EĞİTEK'teki ''Uzaktan Eğitim Koordinasyon Merkezi ve Alo Eğitim'' hattının tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, ''Açıköğretim hizmetlerinin harçları bugün itibariyle yüzde 50 oranında indirilmiştir'' dedi.

Çubukçu, ''Vatandaşlarımızın bu hizmetten daha fazla faydalanmaları için açık ilköğretim okulu harçları 20 TL'den 10 TL'ye, açık öğretim liselerinin harçları 40 TL'den 20 TL'ye çekilmiştir. Böylece eğitim imkanından uzak kalmış ya da yarıda bırakmış kadınlarımızı, yetişkinlerimize, özürlü

İş garantili uçak teknisyenliği kursu başladı

THY Teknik A.Ş, THY AO Eğitim Başkanlığı, Kapadokya Meslek Yüksekokulu ve İŞKUR Nevşehir İl Müdürlüğü işbirliği ile havacılık sektörünün ihtiyaçlarına yönelik ikincisi düzenlenen uçak teknisyenliği kursuna 700 kişi başvurdu.

Alınan bilgiye göre, 700 kişiden 583 aday sınava girmeye hak kazanırken, bugün açıklanan sınav sonuçlarıyla yaklaşık 200 aday mülakata çağrıldı.

Mülakatların sonunda kabul edilecek 180 kursiyer, THY Teknik A.Ş'de yürütülen çalışmalarda doğrudan yer alabilecek yetkinlik düzeyine gelecek şekilde 6 ay süreyle eğitimden geçirilecek.

Eğitimlerin teorik bölümü Nevşehir'de Kapadokya Meslek Yüksekokulunda, uygulama bölümü ise İstanbul'da THY Teknik A.Ş. atölyelerinde yapılacak.

Havacılık sektöründe geçerli dilin İngilizce olması nedeniyle programda ayrıca adayların iyi derecede İngilizce okuma/anlama yeterliliği kazanmaları da sağlanacak.

Adaylar, program boyunca İŞKUR tarafından belirlenen oranda maddi yardım alacak ve sosyal güvenlik kapsamında bulunacaklar. Programı başarı ile bitiren

Pilot eğitim kurslarından sonra 10 bin tl maaşla iş var

Pilot olmak ister misin? hemde 1,5 yıllık eğitim ardından havada kapılacak ve 10 bin tl maaş alacaksınız. İşte detaylar...

YABANCI PİLOTA MUHTAÇ KALDIK
Türkiye’de yüzbinlerce üniversite mezunu işsiz gezerken, THY Türk pilot bulamadığı için astronomik maaşlarla İtalyan, İspanyol ve Yunan pilot çalıştırıyor.

Türkiye’de 81 ilde toplam 157 üniversite bulunuyor. Eğitim sistemindeki arızalar yüzünden ne yazık ki, bu üniversiteler sürekli ‘işsiz mezunlar’ üretiyor. Online iş bulma sitesi ‘yenibiriş.com’a kayıtlı olan 11 milyon 500 bin CV’nin ise yüzde 30.5’i lisans, yüzde 18.11’i yüksekokul ve yüzde 0.23 doktora mezunlarına ait. Yine ‘kariyer.net’teki 12 milyon 500 bin özgeçmişin yüzde 40’ına denk gelen 5 milyon adedi yine üniversite mezunlarına ait. Bu tablo madalyonun bir yüzü. Diğer yüzünde ise bambaşka bir tablo var.

UÇACAK PİLOT BULAMIYORUZ
Sivil havalıktaki tahmin edilemeyen hızlı büyüme yüzünden havayolu şirketleri uçakları uçuracak pilot bulamıyor. Bu yüzden Türk Hava Yolları’ndaki toplam 2 bin 13 pilottan 240 tanesi yabancı. 25’i İtalyan ve 25’i İspanyol, 21’i Danimarka, 19’u Yunanistan vatandaşı. 17’si İngiliz, 16’sı Alman 8’i ABD’li, 8’i Hollandalı, 8’i Belçikalı, diğerleri de farklı ülkelerden. Türk Hava Yolları mutlaka bir Türk pilotla birlikte uçurduğu bu yabancı pilotlara aylık 15-20 bin TL maaş ödüyor.

Türkiye’de yüzbinlerce üniversite mezunu sokaklarda işsiz gezerken, milli havayolumuzun Türk pilot bulamadığı için 20 bin TL maaşla İtalyan, İspanyol ve Yunan pilot çalıştırması sizce de garip değil mi? Oysa pilot olmak sanıldığı kadar zor değil. 1.5 yıl süren eğitimin

Tigemde mülakat heyecanı

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar Tarım işletmesine (TİGEM) alınacak 315 işçi için mülakatlar başladı.
TİGEM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Ceylanpınar Tarım İşletmesi bünyesinde çalıştırılmak üzere traktör sürücüsü, beden işçisi, tarım aletleri makine bakım ve onarımcısı, dizel makine ustası ve kaynakçı olarak alınacak 315 kişi için müracaatları kabul edilen 931 kişi için mülakatlar yapılmaya başlandı. İki kademeli yapılacak mülakatlar çerçevesinde ilk mülakat sözlü olarak yapılırken, ikinci aşamada adaylara alınacak işlerle ilgili uygulamalı mülakat yaptırılıyor. Tarım İşletmeleri Genel
Müdürlüğü'nden gelen 5 kişilik mülakat komisyonu tarafından mülakatlar 26 Şubat'a kadar devam edileceği açıklandı. İşletme yetkililerinden edinilen bilgiye göre

Şanlıurfada işsiz gençlere hibe destekli proje

Şanlıurfa Belediyesi işsiz gençlere istihdam imkanı sağlama ve kız çocuklarının okullaşmasına katkıda bulunmak için hazırladığı iki proje için Avrupa Birliği (AB) Hibe Komisyonu'ndan toplam 330 Bin Euro hibe desteği kazandı.
şanlıurfada işsiz gençler
"Şanlıurfalı Genç Beyinler İçin Kariyer ve İstihdam Destek Merkezi" projesinden bin 320 işsiz gencin faydalanması beklenirken, kızların okullaşmasına yönelik olan "Şimdi Ailenizin Desteği İle Okuma Zamanı" projesi kapsamında da 4 mahallede 334 aileye çeşitli konularda eğitimler verileceği bildirildi. Aynı proje kapsamında maddi durumu iyi olmayan 150 öğrenciye de eğitim yardımları yapılması bekleniyor. Projenin sonunda 75 kız öğrencinin tekrar okula dönmeleri sağlanması hedeflenirken 50 kız öğrenciye
ise mesleki eğitimlerin verileceği aktarıldı. "Şanlıurfalı Genç Beyinler İçin Kariyer ve İstihdam Destek Merkezi" projesi ile işsizlik sorununun çözümüne katkıda bulunmayı hedefleyen Şanlıurfa belediyesi bu proje çerçevesinde her hangi bir mesleki eğitim programından mezun olmuş işsiz gençlere verilecek kurslarla onların iş bulmalarına yardımcı olacağı bildirildi. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) ve Şanlıurfa MEKSA ortaklığında 12 ay sürecek olan proje kapsamında bin 320 işsiz gence kariyer ve
istihdam destek eğitimleri verilecek. Söz konusu kurslar ve eğitimlerle 200 işsiz gencin Şanlıurfa'daki çeşitli firmalarda iş başı yapmaları sağlanacak. AB Hibe Fonundan toplam 222 Bin 110 Euro hibe desteği alan projenin eğitim programlarından mezun olan 100 işsiz gencin ise Urfa'daki üretici firmalarda staj yapma imkanı doğacak. Şanlıurfalı ebeveynlerin ve kız çocuklarının eğitimi konusunda halkın bilincinin artırılması, kız çocuklarının ortaöğretimlerine katkı sağlayacak destekleyici etüt merkezlerinin
kurulmasını amaçlayan projesi için Şanlıurfa Belediyesi, AB Hibe Komisyonundan 108 Bin 500 Euro hibe almaya hak kazandı. Şanlıurfa'da mevsimlik tarımsal göçün en çok yaşandığı Süleymaniye, Eyyübiye, Hayati Harrani ve Bağlarbaşı Mahallelerinde oturan kız çocuklarının eğitimi konusunda ailelere dönük bilinçlendirme kampanyaları yürütmenin hedeflendiği