Kendi işini kurmak isteyenler buraya

İş hayatının zorlukları ve geçim sıkıntısı, ek gelir ya da daha iyi kazançlı iş yapma ihtiyacı doğuruyor. Düşük sermayeyle başlayıp tatlı kazançlar elde etmek mümkün. Bilindik işlerin dışında az sermayeyle yapılabilecek fakat yeni gelir kapısı açabilecek birçok iş fırsatı sizleri bekliyor. İnceleyin, düşünün, planlayın ve asla verdiğiniz kararı uygulamaktan vazgeçmeyin.

Örneğin bir internet sitesi kurarak olmayan biz hizmeti vermek, son yılların gözdesi olan organik ve doğal ürünler yetiştirmek, var olan ürünleri farklılaştırarak yeni bir pazar yaratmak tamamen girişimcinin hayal dünyasına bağlı. Kısıtlı sermayeyi değerlendirerek yatırım yapmak için öncelikle hangi alana yatırım yapılacağını çok iyi araştırmak gerekiyor.

Yeni bir iş kurarken

Birçok kişi yeni bir iş, yeni bir gelir kapısı peşinde. Cebinde parası az olan da, çok olan da daha rahat bir hayat sürmek istiyor. Bu yazı dizisinde; az parayla daha iyi bir gelir sahibi olmak isteyenlere ve görece daha çok sermayeye sahip girişimcilere daha rehber olmak istedik. İş kurmak için sanıldığı kadar para gerekmiyor.

Sermayesi az olanlar da kendi işini kurabilir. 1000 – 5000 TL’ye bile küçük de olsa bir iş kurmak mümkün. Hayal gücü ve girişimci ruhla yapılamayacak iş yok. Genç ve az sermayesi olan girişimciler için farklı sektörlerde oldukça cazip fırsatlar var.

İnterneti kesin kullanın

Hizmet ya da üretimin yapılacağı yer, hedef pazarlar, maliyetin geri dönüşü, çıkabilecek olası başlıklar arasında yer alıyor. Eğer yapacağınız iş, bir ofis gerektiriyorsa maliyetini çok iyi incelemek öneriliyor. Hemen bir ofis tutup döşemek yerine bir süre evde çalışmak ya da var olan bir ofisi değerlendirmek daha akılcı bir çözüm olabilir.

Çünkü bir ofis için gerekli olan telefon ve bilgisayarın yanı sıra ofis gereçleri, büro mobilyaları gibi gereksinimler en az 3 bin TL’ye mal oluyor. Uzmanlar, kendi işini kurmak isteyenlere, mutlaka farklı ve yapılmamış olanı hayata geçirmelerini öneriyor. İnternetin girişimcilere geniş imkanlar sunduğu belirtiliyor. İşiniz ne olursa olsun mutlaka internete taşıyın.

Patronluk sorumluluk

Uzmanlar uyarıyor: Eğer kendi işinizi; “Yıllarca patronun ağız kokusunu çektim, artık kendi işimin patronu olacağını”, “Kimseye olsa yer benim, istediğim saatte açar kapatırım”, “Tek sorumlu artık benim, kimseye hesap vermek zorunda değilim.”, “motivasyonuyla açıyorsanız, açmayın. Çünkü, bu kez patronunuz olmayacak evet ama bu sefer karşınıza: Müşteriler, tedarikçiler, eğer kiradaysanız dükkan sahibi çalıştığınız kişiler, hatta onların aileleri. Daha önce kurumsal hayatta bir tecrübeniz olmuşsa bilirsiniz, işinizi yapar paranızı alırsınız. Fakat kendi yerinizi açtığınızda düşünmeniz gereken birçok şey olacak. Yeni eskisi kadar rahat olmayacak kafanız.

Avantajları

Öncelikle, neden olmasın? Neden denemeyesiniz? Neden kendi kararlarınızla bir işi yönetip yönetemeyeceğinizi görmek istemeyesiniz? Üstelik, son yıllarda pek çok kişi küçük çaplı da olsa kendi şirketlerini kurmaya ve kariyerlerini o yapılar için yönetmeye yöneliyor. Tek başına olmak da şart değil. Benzer iş kollarından bir kaç arkadaş biraraya geliyor, ufak tefek birikimlerini ortaya koyup ortaklaşa şirket kuruyorlar. Kendi işinin patronu olmak, kulağa çok hoş geliyor.

Günümüzde yapılan bazı araştırmalar, kariyer hayatında erkekler kadar kadınların da kendi işlerini kurmaya yöneldiklerinin altını çiziyor. Pek çok kişi kurumsal dünyayı terk ediyor ve kendi işini kuruyor. ABD’de yapılan bir araştırma bu ülkedeki her 11 erişkinden birinin kendi işini kurduğunu belirlemiş.

Kendi işini kurmanın avatajları açık: Öncelikle patron sizsiniz, karar verme mekanizmanızı ortaya çıkarabilirsiniz. Kendi çalışma saatlerinizi kendiniz belirleyebilirsiniz. Hafta içine iş yığmak istemiyorsanız, haftasonları da ofisinize uğrayıp işlerinizi halledebilirsiniz. Kendi aile ve yaşam tarzınıza uyan bir çalışma temposu belirleyebilirsiniz. Kendi finanssal geleceğinizi kendinizi tayin edebilirsiniz. Kazancınızı nasıl değerlendireceğinizi kendiniz hesaplar, ona göre çalışmalarınızı yönlendirebilirsiniz.

Zorlukları

Davulun sesi uzaktan hoş gelebilir ama yakınındayken yaka silkebilirsiniz. Kendi işini kurmak da hayatınızda yeni zorluklar yaratabilir. Söz edeceğimiz zorlukların bir kısmını yaşamamanız da söz konusu. Ama genel olarak hayatınızda bir şeylerin değişeceği kesin. Bunları idare etmek, zorlukların üstesinden gelmek de sizin elinizde.

Öncelikle dikkatli olmanız gerekiyor. Artık kendi işinizin patronusunuz ve işinizin başına gelecek herşeyden de sorumlusunuz. Hem devlete, hem de varsa, çalışanlarınıza karşı. Artık vergi mükellefisiniz ve belli sorumluluklarınız var. Bir çalışanken her ay maaşınızı alıp gerisini düşünmemeniz mümkündür. Ama iş sahibiyseniz, vergiler, stopajlar, KDV ödemeleri, sigorta ödemeleri, bordrolar hayatınıza girer. Bunların düzgün bir biçimde kayıt edilmesi, defterlerinizin temiz ve doğru bir biçimde tutulması şarttır. Bu tür konularda yapılacak hatalar, dikkatsizlikler size her anlamda zarar verebilir.

Sakin olmanız, kontrollü davranmanız gerekiyor. Çalışanken ofisten çıkınca, siz yokken ofisteki eşyalara ne olduğunu, kimlerin nasıl performans sergilediğini düşünmeye gerek duymayabilirsiniz. Oysa kendi işinizin sahibiyseniz, ofisiniz de sizin için bir evdir. Aklınızın orada kalmasına engel olmanız zordur. Varsa, çalışanlarınızla ilişkilerinizi sağlam temellere kurmanız gereklidir. Saygı çerçevesinde ilişkiler kurmalı, onları doğru yönlendirebilmeli, iş konusunda teşvik edici ve adil olmalısınız.

Metin olmanız gerekiyor. Kendi işinizin sahibi olarak, artık bir girişimci sayılırsınız. İşinizin geleceğini inceden inceye planlayarak kariyer hayatınıza iyi bir yön kazandırabilir, hem bağımsız, hem de güvenli bir biçimde geleceğinizi kurabilirsiniz.

Doğru bir iş kurmanın 10 altın kuralı

Doğru yerde, doğru zamanda, doğru işi seçin.
Başarılı modellerden örnek alın.
Ne iş yaparsanız yapın, internette yer bulabilecek mal ya da hizmet üretin.
Ayağı yere basan projeler üzerinde çalışın.
Risk ve fizibilite çalışmalarınızı iyi yapın.
İş planına göre hareket edin.
Başarı için yenilgiye uğramaya hazırlıklı olun.
Devletin desteklediği alanlarda yatırım yapmaya yönelin.
Çevrenizde nelerden, şikayet edildiğine bakın.
Sağlık her şeyin başıdır, sağlıklı olun, düzenli bir yaşamınız olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.