İŞKUR 1 milyon 250 bin kişi arıyor

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Dr. Nusret Yazıcı, kurumun aldığı açık iş sayılarıyla ilgili de bilgi verdi. 2013 yılının ilk 10 ayında 1 milyon 250 bin 497 kişilik açık iş talebi aldıklarını kaydeden Yazıcı, açık iş talebinin yüzde 95’inin özel sektör iş yerlerinden geldiğini ifade etti.  
İŞKUR eleman alımı

Yazıcı, açık iş rakamlarında geçen yıla göre yüzde 63 gibi önemli bir artış kaydettiklerini belirterek şunları söyledi: “Buna ek olarak, özel sektörden aldığımız açık iş sayısını geçen yıla göre yüzde 80 artırdık.  Açık iş sayısındaki artışın yanı sıra İŞKUR’a başvurular da arttı. 10 aylık süre zarfında 2 milyon 12 bin 333 vatandaşımız hizmetlerimizden yararlanmak amacıyla Kurumumuza başvurdu. Geçtiğimiz yıl ile kıyasladığımızda, İŞKUR’a başvuranların sayısında yüzde 10 oranında bir artış olduğunu görüyoruz. 2013 yılı itibariyle hizmetlerimizden yararlanmak amacıyla başvuran
vatandaşlarımızın yüzde 36.8’i kadınlardan oluşuyor. Diğer taraftan, Ocak-Ekim döneminde 180 bin 379 kadın ve 30 bin 120 engelli vatandaşımız kurumumuzun işe yerleştirme hizmetinden yararlanarak iş sahibi oldu.” Yazıcı, bu yılın Ocak-Ekim döneminde 596 bin 294 kişiyi işe yerleştirdiklerini de söyledi. Kurumun 2013 yılının Ocak-Ekim döneminde gerçekleştirdiği faaliyetlere ilişkin istatistiki verileri açıklayan Genel Müdür Dr. Nusret Yazıcı, İŞKUR’un işgücü piyasasında artan etkinliğinin somut bir şekilde gözlemlendiğine dikkat çekti. İlk 10 ayda elde edilen rakamların Kurumun başarısını yansıttığını vurgulayan Yazıcı “Ocak-Ekim döneminde 596 bin 294 vatandaşımızı iş sahibi yaptık. İşe yerleştirme rakamlarında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41’lik artış yakaladık. İşe yerleştirmelerin yüzde 90’ını özel sektör iş yerlerinde gerçekleştirdik” dedi.

Irak ve Rusya listenin ilk sıralarında

Yazıcı son olarak 10 aylık süreçte yurtdışına çalışmak üzere 46 bin 347 kişinin İŞKUR aracılığıyla gönderildiğini, en çok işçi gönderilen ülkeler arasında sırayla Irak ve Rusya’nın yer aldığını belirtti.

2 yorum:

 1. Bir Bilsem nerde arıyor bu millet iş arıyor hepimiz ünüversite mezunuyuz ama işsiziz neden mi ?
  Fazla tahsilden dünyanın hiçbiryerinde bunun örneği yok işkurun kursalarına bile katılamıyoruz arkadaş başvuru yapacam yok diyo sen yapamazsın neden ?Çünkü lise mezunu olman lazım ya diyorum ben ünüversite mezunuyum yok diyor lise olman gerek !...
  Eeee nerde arıyor bu 1 milyon işçiyi uzayda mı ?...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. katılıyorum bnde basvurdum yuzume dahi bakmadılar iş bulma kurumuymuş pehh

   Sil

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.