Nasıl zabıta olunur

Devlet kurumlarının çok sayıda zabıta alımı yapmasından dolayızabıta nasıl olunur ve zabıta memuru olma şartları nelerdirsoruları sorulmaya başlanmış durumda. Her memurluk konusunda sizlere elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştığımız gibi zabıta memuru olma hususunda da bilgi vermeye çalışacağız.

Zabıta memurluğu lise ve üniversite mezunları arasından yapılmaktadır. Zabıta memurualımlarından başvuru yapacak olan kişilerden KPSS puanı istenmektedir. İstenilen baraj puanını geçen kişiler arasından en yüksek puan alanlar mülakata çağırılır mülakat sınavında başarılı
olan kişiler ise en kısa zaman içerisinde göreve başlarlar.

Zabıta memuru olmak için sadece KPSS sınavından yüksek almış olmak yeterli bir kriter değildir. Yazımızın devamında zabıta olma şartları nelerdir konusunda detaylı bilgi bulunmaktadır.

Türk Vatandaşı olmak
25 yaşından büyük olmamak
Herhangi bir kamu hakkında mahrum kalmamış olmak
Taksirli suçlardan dolayı herhangi bir ceza almamış olmak
Herhangi bir bedensel engeli bulunmamak
Bu saymış olduklarımız her kurumun istediği genel şartlardır. Bu şartlara ek olarak kurumlar kendi şartlarını diğer kurumlardan farklı olarak belirlemektedir. Herhangi bir zabıta memuru alımı yapılması durumunda istenilen şartlar kurumun ilanında yer alacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.