Ziraat bankası karda 1000 memur alacak

Net kâr 2008'in ilk altı ayına göre yüzde 61 arttı. Bankanın toplam aktifleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12 artışla 117 milyar liraya yükseldi. Zaman gazetesinin haberine göre, son 5 yıldır Türkiye'nin en çok kâr eden bankası unvanını elinde tutan Ziraat, büyümesine paralel olarak yıl sonuna kadar bin kişiyi daha işe alacak.
Ziraat bankası 1000 kişi alacak

Ziraat Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Türk bankacılık sektörünün ve ülke ekonomisinin lokomotifi olduklarını söyledi. Çağlar, ekonomik kriz sürecinde tarıma, sanayiye ve bireysel müşterilere kredi desteğini kesintisiz sürdürdüklerini aktardı. Bu sayede de son 5 yıldır devam eden kâr liderliğini kimseye kaptırmadıklarını ifade etti. Genel Müdür Çağlar, küresel dalgalanmaya rağmen daha önce belirlenen strateji doğrultusunda hareket ettiklerini
vurgularken, "Banka, kredilerdeki büyüme politikasına uygun olarak, reel sektörün, tarım sektörünün ve bireysel müşterilerimizin finansman ihtiyaçlarını kesintisiz olarak karşılamıştır. Bu çerçevede, toplam krediler geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artarak 32,5 milyar liraya ulaştı." dedi.

Çağlar'ın verdiği bilgiye göre Türkiye'de krizin etkilerinin en fazla hissedildiği Eylül 2008-Haziran 2009 döneminde Ziraat'ın kredileri yüzde 18 arttı. Sektörde toplam 7,5 milyar liralık kredi artışının yaklaşık 5 milyar lirasını Ziraat Bankası sağladı. Banka olarak tarım kesimine de desteğin sürdüğünü dile getiren Can Akın Çağlar, tarımsal kredilerin yıl sonuna göre yüzde 14'lük artışla 7,2 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Buna göre haftalık ortalama 136 milyon TL'lik tarımsal kredi kullandırılıyor. Çağlar ayrıca bankanın, haziran sonu itibarıyla tüketici kredilerinde 81 ilin 78'inde, konut kredilerinde ise 60 ilde lider konumda olduğunu açıkladı.

BAHAR PAKETİ İLE 2,3 MİLYAR LİRALIK KREDİ

Can Akın Çağlar'ın açıklamasına göre, yılın ilk çeyreğinde açıklanan 'Bahar Paketi' kapsamında 276 bin kişiye 2,3 milyar lira tutarında bireysel kredi kullandırıldı. Ödeme Kolaylığı Paketi ile de tarımsal, ticari ve bireysel alanlarda olmak üzere toplam 42 bin kişi üzerindeki 693 milyon lira kredi yeniden yapılandırıldı. Büyüme politikasını sürdüren bankanın bu yıl bin 245 bankacıyı işe aldığı belirtilen açıklamada yılın ikinci altı ayında da bin kişiye yakın personel alımının öngörüldüğü kaydedildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.