Pastane çırağına 1000 tl kalfaya 1200 ustaya 4000 tl maaş var

 Bazı mesleklerde dudak uçuklatan maaşlar bulunmakta. Bunlarda biri de pasta ustaları. 4 bin tl gibi bir maaş alabilen ustalar çıraklıktan 1000 tl maaş ile başlayabiliyor.

ANTALYA Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile Antalya Pastacılar Odası'nın başkanı Abdullah Sevimçok, il genelindeki çok sayıda otelde pasta ustalarının görev yaptığını, odaya kayıtlı 430 pastane olduğunu anlattı. Sevimçok, pastanelerde çalışan ustaların, çıraklık ve kalfalıktan geçen uzun bir sürecin sonunda bu mesleği yapabildiğini anımsattı. Pastanelerde çalışacak ara eleman sıkıntısı yaşadıklarını dile getiren Sevimçok, çırak ve kalfa yetiştirmek amacıyla oda olarak eğitim çalışması yaptıklarını söyledi. Pastanelerde çalışan çırakların ayda 850 ile 1000 TL arasında, kalfaların da 1200 TL maaş aldığını belirten Sevimçok, "Bizim mesleğimiz kıymetli, ürettiğinden
mutluluk duyan bir meslek dalıdır. Pastanelerde ciddi olarak çalışacak ara eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Gençleri bu meslek dalına çekmeye yönelik çalışmalar yapacağız. Mesleğimizde uzun uğraşlar sonrası usta olunuyor. Ustalarımız da 2 bin 500 TL ile 4 bin TL arasında maaş alıyorlar" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.