Turist rehberi olarak para kazanmak

Türkiye’nin kalbi, Dünyanın Başkenti İstanbul, dev bir metropol olarak günümüzde tüm dünyanın gözünün üzerinde bulunduğu, jeopolitik olarak da çok önemli bir konuma sahip bir şehir. Geçmişinde bir çok kültüre ev sahipliği yapan İstanbul’a adım atan her kültür kendinden de izler bırakarak ayrılmış bu “Taşı Toprağı Altın” şehirden.
Bugün “Taşı Toprağı Altın” İstanbul’da geçmişin izlerini bugünün ekmek teknesi, gelir kaynağı haline getirmek sizin elinizde.

Başta tarihi yarımada olmak üzere İstanbul’un bir çok bölgesi yerli ve yabancı bir çok turisti ağırlamaktadır. Tarihi yarımada denilen eski ve gerçek İstanbul’da Topkapı Sarayı, Ayasofya, Alman Çeşmesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Yerebatan Sarnıcı, Dikilitaş, Çemberlitaş gibi bir çok tarihi eser yer almaktadır. Bununla birlikte İstanbul’un Anadolu ve Avrupa yakasının muhtelif yerlerinde
bulunan; Saraylar, Camiler, Sinagoglar, Kiliseler, Türbeler, Hamamlar, Kuleler ve Köprüler de turist akınına uğramaktadır.

Gelelim asıl meseleye, bu güzellikleri turistlere gezdirmek, tanıtmak ve haklarında bilgi vermek için nasıl Turist Rehberi oluruz Sorusuna.

Tursit rehberi olmak için öncelikle şu özelliklere sahip olmanız gerekmektedir ki işinizi hakkıyla yapın;
En az bir yabancı dili çok iyi konuşabilmesi,
İnsanlarla kolay ve iyi iletişim kurabilmesi,
Dış görünümünün düzgün, temiz ve bakımlı olması,
Konuşması düzgün, anlaşılır ve ses tonunun yumuşak olması,
Yeni insanlarla tanışmaktan hoşlanması,
Gezmeyi ve konuşmayı sevmesi,
Değişiklikten hoşlanması,
Saygılı, nazik, güvenilir ve güler yüzlü olması,
Bir grubun sorumluluğunu üstlenebilecek güven ve cesarete sahip olması bir kişinin Turist Rehberi olması için ideal kişilik özellikleridir.
İstanbul’da rehberlik yapmak isteyenlerin öncelikle mutlaka İngilizce bilmeleri şart. Bunun yanında en çok Rusça, Çince, Japonca, İtalyanca, Fransızca, Almanca, Arapça dillerini bilen rehberlere ihtiyaç bulunurken, resmi olmayan kaynaklardan öğrendiğim ve tanıştığım gezi rehberlerinin tecrübeleri ve anlattıklarına göre en çok parayı da başta Arapça olmak üzere Çince, Japonca ve Rusça bilen rehberler kazanıyormuş.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.