50 bin koruma memuru alımı ne zaman? yaş sınırı ne? İşte detaylar

50 bin Koruma Memuru alımı ne zaman başlayacak?50 Bin Koruma Memuru Alımları Koruma Memuru Polis Olabilir Mi?İlk Etap 28 Bin Sonra 50Bine Tamamlanacak. Koruma memurlarının alım Şartları,yaşı,maaşı?

2014 Koruma Memuru Alımlarıyla ilgili Tam tarih belli olmamasına rağmen 2014 Koruma Memuru Alımları yakın zamanda başlıyor ve 50.000 Koruma Memuru Alımı gerçekleşecek.
Koruma memuru alımı

İçişleri Bakanlığı, ilk etapta 28 bin 500 koruma memuru alıcağını, daha sonra bu sayının 50 bini bulacağını belirtti. Koruma memurları önemli devlet binaları hassas bölge ve noktalarda görev yapacak.

POLİSLER GİBİ ÜNİFORMALI VE SİLAHLI OLACAK
Emniyet teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı içerisinde bulunacak olan koruma memurları da diğer polisler gibi üniformalı ve silahlı olarak görev yapacak. Ayrıca bu görevliler sivil olarak da hizmet verebilecek. Koruma memurları polise verilen, durdurma, kimlik sorma, kontrol, arama, yakalama, olay yerini ve delilleri koruma, muhafaza altına alma, silah ve zor kullanma yetkilerine de sahip olacak.

KORUMA MEMURU ALIM ŞARTLARI
-En az lise mezunu olanlar koruma
memuru olacak.
-25 yaşından gün almayanlar başvurabilecek.
-Atanacaklar 4 ay süreyle koruma memurluğu eğitimi alacak.
-Eğitim süresince masraflar devletçe karşılanacak.

-Koruma memurluğu kadrolarına atanacaklar, beş yıl süreyle başka kurumlara naklen atanamayacak.
-En az altı yıl süreyle koruma görevi yapanlar kıdemli koruma memur olabilecek.
-Polisliğe geçiş imkanı da bulunacak.
-Lisans mezunu olanlardan en az bir yıl süreyle kıdemli koruma memuru olanlar polis memuru olabilecek.
-Bunlara ait kontenjanlar Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Değerlendirme Kurulunca belirlenecek.
-Kadroda ağırlık taşraya verilecek.

KORUMA MEMURLARINA POLİS OLMA FIRSATI
Göreve intibak edemeyen adayların sözleşmeleri feshedilecek. En az 3 yıl koruma memuru yapanlardan başarılı olanlar polislerde uygulanan sistem gibi kıdemli koruma memurluğuna geçirilecek.

En az 3 yıl fiilen kıdemli koruma memuru olarak görev yapan ve üniversite bitirenler yapılacak sınav ile polis memurluğuna atanabilecek. Ancak, bir yıl içinde kıdemli koruma memurlarından polisliğe geçeceklerin sayısı başvuru şartlarına haiz personelin toplam sayısının yüzde 5’ini geçemeyecek.


KORUMA MEMURLARINA 10 YIL YATAY GEÇİŞ YOK
Mevcut tasarıda koruma memurları bekçi ile polis memuru arasında bir statüde yer alıyor. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na tabi olmaları planlanan personelin polis memurluğuna terfi etmesine imkan tanınıyor. İlk tasarı yeni yasama döneminde TBMM’ye sevk edilirse koruma memurları en az 10 yıl başka kurumlara yatay geçiş yapamayacak.

EGM’nin yapacağı özel yetenek sınavında başarılı olan en az lise mezunu 29 bin aday,koruma memuru yapılacak. Koruma memurları bir yıl intibak eğitimine tabi tutulacak. Üniversite ya da yüksekokul mezunları da lise diplomaları ile koruma memurluğuna müracaat edebilecek.

  50 Bin Koruma memuru alımı ne zaman, koruma memurları alımı tarihi, Ne Kadar koruma memuru ne zaman alınacak


KORUMA MEMURLARI NE KADAR MAAŞ ALACAK?

Emniyet Genel Müdürlüğünün açıklamalarına da bakarsak sonuçta Koruma Memurları Polis Memurlarının özlük haklarından yararlanacak ve Emniyet Teşkilatı Tazminatlarını hak kazanacaklar. Ayrıca bu kişilerin evli 3 çocuklu olduğunu da var sayarsak, bu kişilerin şark bölgelerinde değerlendirildiğini ve kalkınmada öncelikli illerde çalıştığını düşünürsek Koruma Memuru Maaşı – Maaşları 2.200 TL’ye varacaktır.

2014 YILINDA BAYAN KORUMA MEMURU ALINACAK MI?
Özellikle bayan Koruma Memuru adaylarını ilgilendiren konuyla ilgili. Koruma Memurlarının görevlerine baktığımızda genellikle koruma görevleri üstlenecekleri ve Özel Güvenlik Görevlileri yerine görev yapacakları aşikar. Sizinde bildiğiniz gibi bayanların üstlerini bayan Özel Güvenlik Görevlileri aramaktadır. Yani Erkek Özel Güvenlik Görevlisinin yaptığı işlerin aynısını Bayan Özel Güvenlik Görevlileri de yapmaktadır. Bu nedenledir ki Bayan Koruma Memuru alınacaktır.

Koruma Memurlarının Görev Alanları, Hizmet ve Yetkileri

Terör olayları, narkotik, organize suçlar ve bireysel suçları önlemede görevlendirilmesinin yanı sıra, suç araştırması yaparken, operasyonlara katılma, delilleri toplama ve inceleme görevlerinde de yer alacak. Aynı şekilde trafiğin düzeni’nin sağlanmasında, kamu düzeni sağlanmasında, toplumsal olaylara müdahale etme aşamasında da hizmet verecekler. Koruma memurlarının görev yerleri devriye görevlerinde, yangın, deprem vb. afet durumlarında, polis araçlarını kullanma da, zor kulanma yetkisi ve arama, yakalama ve gözaltına almak gibi görevlerde de yetkisi olabilecek.

Yapılan yeni açıklama dahilinde koruma memurları Emniyet hizmetleri sınıfı kapsamında yer alacak ve polis memurları gibi silahlı ve üniformalı olacaklar. Bunun dışında sivil olarak görev yapması da planlanan koruma memurlarına durdurma, kimlik sorabilme, kontrol etme, arama, yakalama ve olay yeri ile delilleri muhafaza etme ve silah kullanma ve zor kullanma yetkilerine de sahip olabilecekler.

2014 YILINDA KAÇ BAYAN KORUMA MEMURU ALINACAK?
Hali hazırda PMYO Giriş Yönetmeliğinde ‘Bayan kontenjanı, yüksekokullara o yıl için alınacak erkek öğrenci miktarının %10’unu geçemez.’ denilmektedir. Yani normalde Polis Meslek Yüksek Okulu alımlarında 10.000 (on bin) erkek aday alınacaksa, PMYO’ya alınacak bayan aday sayısı 1000 kişiyi geçemez. Bayan Koruma Memuru Alımlarında da böyle bir sınırlama gelebilir. Yeni 2014 yılında 10.000 (on bin) Koruma Memuru alınacaksa, alınacak Bayan Koruma Memuru sayısı 1000 kişiyi geçmez diye düşünüyorum. Her ne kadar PMYO alımlarında %10 barajı konmuş isede asla %10′una kadar alım yapılmamıştır. Neredeyse hep %5 Bayan PMYO adayı alınmaktadır. 2014 Koruma Memuru Alımlarında %4 – 5 oranında Bayan Koruma Memuru alınacağını TAHMİN EDİYORUZ! (kesin bilgi değildir) Yani 2014 yılında 10.000 (on bin) Koruma Memuru Alımı yapılacaksa %4 – 5 oranında Bayan Koruma Memuru alınacaktır. Bu sayıda 400 – 500 Bayan Koruma Memuru sayısına denk gelmektedir. Polisolmakistiyorum.Com olarak tahminimiz bu yöndedir. Lütfen kesin bir bilgi mi diye sormayınız kesin bilgi felan değildir. Biz elimizden geldiğince sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz. Örneklerle anlatmaya çalışıyoruz. Bazı arkadaşlarımız kesin bilgi olmadan sizi bilgilendirdiğimiz için bize kızıyorlar ancak Koruma Memuru Alımları açıklanmadan ne kadar çok bilgiye sahip olursanız o kadar başarılı olursunuz. Bir sonraki konumuzda ise Koruma Memuru Alımlarında KPSS Şartı ile ilgili önemli bilgilere yer vereceğiz. Sitemizi takip etmeye devam ediniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.