2000 tl maaş ile çalışacak garson aranıyor

 Kalifiye eleman yetiştirmek ve onu elinde tutabilmek bu çalışma şartlarında gerçekten zor olmaya başladı. Artık restoranlar garson transferleri yapıyor. Bahşişler dahil ayda 2 bin tl maaş ile çalışacak garson bulmak çok zor.
2 bin tl maaş ile çalışacak garson aranıyor

Tüm Restoranlar Lokantalar ve Tedarikçiler Birliği (TÜRES) Başkanı Ali Tatlıdil, sektörün en büyük sorununun, çalıştıracak garson bulunamaması olduğunu belirterek, "Bugün bir garsonunun bahşişle beraber aldığı maaş asgari 2 bin lira. Neden işçi gelmiyor, bunun irdelenmesi lazım" dedi.

Tatlıdil, AA muhabirine yaptığı açıklamada, restoran ve lokantalarda usta ızgaracı, garson, aşçı, komi, şef gibi ana unsurlar bulunduğunu söyledi. Daha önce eleman alım ilanı verdiklerinde yüzlerce telefon geldiğini ifade eden Tatlıdil, "Onlarca görüşme yapardık. Şimdi en son
gazeteye ilan verdim bir hafta, 10 gün önce. Telefon çalmadı, arayan yok. Dedim ki herhalde göze gelmedi. İlanın boyunu büyüttüm, 3 gazeteye birden ilan verdim. Onun neticesinde yaklaşık 10 kişi telefonla aradı ve 5 kişi görüşmeye geldi. Sektörün en büyük sorunu, çalıştıracak garson bulunamaması" diye konuştu. Tatlıdil, sıkıntının son yıllarda gıda sektöründeki hızlı büyümeden kaynaklandığına inandığını dile getirerek, şunları kaydetti:

"Sektörde yeni kurulan firmaların mevcut eleman pastasından pay aldığını düşünüyorum. Çünkü bunun eleman yetiştiren bir okulu falan yok. Siz kadro kuracaksanız, komşunuzun, yandaki dükkanın elemanını alıyorsunuz. Şu an sektörde eleman sıkıntısı var. Derneğimizin 210 resmi üyesi var. Bu 210 firmanın yüzlerce şubesi ve binlerce elemanı var. Bu şubelerin tamamının elemana ihtiyacı var. Sadece TÜRES bugün belki binlerce istihdamı karşılayacak pozisyonda."

3 yorum:

 1. sektörün büyüdüğü doğru fakat asıl bu meslek sahipleri artık bu meslek yerıne offıce yada gelırı daha iyi olan mesleklere yönelmektedirler.Garsonların haftalık izin ,yıllık izin gibi sıkıntıları çok olmaktadır ve aynı anda hem gelen mısafırını hemde patronu memnun etmek zorunda kolay iş değil.Bahşiş olmadan 2000 tl maaşı olsa bile düşünmek gerek bu meslekde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çoook haklısın

   Sil
  2. Garson işi zor iş hiç bir hakın yok izin desen hafta içi resmi tatilerde çalışıyorsun mesai ama mesai parası almıyorsun 2000 Tl olsa ne olur garsonun hakı en az 4000tl olması gerekiyor bûtûn gûn ayk işi git öte gel beri

   Sil

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.