KPSS şartı aranmadan memur olmak ister misin?

Bildiğiniz üzere KPSS sınavı kalkıyor. Nasıl memur olacağız diye düşünen arkadaşlara isbasvurusu.org sayfalarında daha önce de yayınlanmış KPSS şartı olmadan memur alan kurumları tekrar hatırlatmak ve kanunda yer alan bilgileri paylaşmak istiyoruz.

 MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLAN STATÜLER En az 2 yıl çalışmış olmak kaydıyla, memurluğa geçiş hakkı olan diğer kamu statüleri şu şekildedir: 1- Subay ve astsubaylar 2- Sözleşmeli subay ve astsubaylar 3- Uzman jandarmalar 4- Hakim ve savcılar (hakim ve savcı adayları hariç) 5- Profesör, doçent ve yardımcı doçent 6- Uzman erbaş 7- Öğretim görevlisi, okutman, çevirici, araştırma görevlisi ve 2547′e tabi uzman ORTAK ŞART Bunlardan memur kadrosuna atanmak isteyenlerin şu 2 ortak şartı taşıması gerekmektedir. 1- En az 2 yıl bu statülerde çalışmış olmaları gerekmektedir. 2- Kendi istekleriyle görevlerinden çekilmiş veya görev süreleri sona ermiş olmaları gerekmektedir. (Atılma kabul edilmemektedir)

 BU DURUMDAKİLER KİM ATIYOR? Bu durumda olan kamu personelini atayan merkezi bir kurum bulunmamaktadır. Bu şartları taşıyan birini, herhangi bir kamu
kurumu atayabilir ama merkezi olarak bu işi yürüten bir kurum bulunmamaktadır.

 BUNLAR İÇİN, BEKLEME SÜRELERİ UYGULANMIYOR Normalde bir memurun istifa ettikten sonra başka bir memur kadrosuna atanabilmek için, istifa ediş şekline bağlı olarak, en az 6 ay geçmesi (beklenmesi) gerekmektedir. Ancak yukarıdaki yer verilen statülerden memur kadrolarına yapılacak geçişlerde, bu 6 aylık bekleme süreleri uygulanmamaktadır.

 MEMURLUĞA GEÇİŞ HAKKI OLMAYAN DİĞER STATÜLER KPSS ile atama yapılmış olun veya olmasın, sözleşmeli personel, işçi, geçici işçi ve taşeron işçilerinin, yukarıda yer verildiği şekliyle belirli bir süre çalıştıktan sonra memur kadrolarına atanma hakkı gibi bir hak bulunmamaktadır. Kaynak: Kpss şartı aranmadan nasıl memur olunur?

1 yorum:

  1. onu bunu bilmem kardeş torpil yoksa bu ülkede adam değilsin hanımefendi değilsin

    YanıtlaSil

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.