120 Bin Öğretmen İhtiyacı Var

 Öğretmen atamaları yıl sonuna kadar devam edecek. Öğretmen adayları için yayınladığımız ilanlar yanında bakanlığın bir açıklamasını daha yayınlamak istiyoruz. Öğretmen ihtiyacı 120 bin seviyesine yaklaştı. isbasvurusu.org sitemizde öğretmen adayları için detaylar hemen aşağıdadır.

 Ayrıca Ramazan ayında 35 bin yeni memur alımı haberimizi incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Bilindiği üzere öğretmen olarak atanamayan arkadaşların çoğu diğer memurluklar için KPSS puanlarını kullanabilmektedir.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yaptığı açıklamada  branşlara göre öğretmen ihtiyacının 119 bin 601 olduğunu en acil ihtiyacın ise 116 bin 582 kadro olduğunu bildirdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, bugünkü çalışmaları çerçevesinde “Torba Tasarı”yı, Milli Eğitim Bakanlığı’na 35 bini öğretmen olmak üzere 36 bin kadro ihdas edilmesini öngören 70. maddeden görüşmeye başladı.

Bakan Nabi Avcı, 746 bin 71′i öğretmen, 71 bin 763′ü de yönetici olmak üzere toplam personel sayısının 817 bin 834 olduğunu söyledi.

Branşlara göre öğretmen ihtiyacının 119 bin 601, en çok ihtiyaç duyulan 25 alandaki ihtiyacın ise 116 bin 582 olduğunu kaydeden Avcı, “31 bin 200 öğretmenimiz norm fazlası durumunda; yurt dışında görevli, doğum izni, aylıksız izin, kurum içi ve dışı geçici görevlendirmeler
dahil olmak üzere” dedi.

Milletvekillerinin soruları üzerine Avcı, “Bu öğretmen alımı ile (her şeyi güllük gülistanlık yapacağız) demiyoruz. Sadece bir alandaki eksikliğimizi kapatabilmek için istiyoruz. Bununla eğitimin bütün sorunlarını halledeceğimizi de düşünmüyoruz” diye konuştu.

Bu öğretmen alımının Cumhurbaşkanlığı seçimi ile alakalı olmadığını belirten Avcı, “Geçen sene de aynı şeyi yaptık, belli periyotlarla bunu planlayarak yapıyoruz. Bunun arkasında seçim hesabı olsaydı, atanamayan öğretmenlerin 6 aydan beri çok yoğun baskısı var. 30 Mart’ta seçim yapıldı, o amaçla böyle bir düzenleme yapsaydık, o zaman bunu yapardık” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.