3 Bin Engelliye İş Olanağı

 Engelli vatandaşların iş bulabilmesi için kurumsal şirketlerin proje üzerine proje gerçekleştirdiği günlerdeyiz. AVEA engelli istihdamında son yılların en büyük projelerine ortak olarak 3 bin özürlü vatandaşımıza iş olanağı sağlıyor. isbasvurusu.org sitemizde engelli iş başvuru formlarını ve iş ilanlarını yayınlamaya devam edeceğiz.

Engelli iş olanakları
Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir, “Bence bu istihdam rakamı kamu dışında özel sektörün yaptığı en büyük engelli istihdam projesi oldu. Yeni yeni açılımlarla projemize devam edeceğiz” dedi.

UZUN SOLUKLU HEDEFLER

2005’te  ilk etapta 6 ay gibi bir süre için planlanan proje 9’uncu yılını doldurdu. Tüm proje döneminde yaklaşık 7 bin engelli ile görüşülürken 3 bin 353
kişiye iş sağlandı. Akdemir, bu sayının neredeyse Avea çalışan sayısına eşit olduğunun belirterek, “Bu projemizle, engelli vatandaşımız sigorta ve iş güvencesi ve erken emekliliğin yanı sıra profesyonel ve düzenli bir iş ortamı ile düzenli bir gelirin de sahibi oldu” dedi.

YÜZDE 20 İŞ BULABİLİYOR

Engellilerin yüzde 80’den fazlasının iş gücüne dahil olmadığına dikkat çeken Akdemir, “Bunun temel sebeplerini belirlemek ve engellilerin istihdam konusunda yaşadığı sıkıntıların temeline inmek amacıyla, Avea olarak IPSOS Araştırma Şirketi işbirliğiyle bir rapora imza attık. Hazırladığımız ‘Engelliler Çalışma Hayatı Projesi Kalitatif Araştırma Rapor’u iş bulma sürecinde Özümüzle Üretiyoruz Projesi’nin ne kadar önemli bir rol oynadığına da ışık tutuyor” diye konuştu.
FEV Başkanı Doç. Dr. Kahraman Emmioğlu ise şu bilgileri verdi: “Gelişmekte olan ülkelerde engelli nüfusunun yüzde 80-90’ının işsiz olduğunu, endüstrileşmiş ülkelerde ise bu oranın yüzde 50 ila yüzde 70 arasında değiştiğini görüyoruz. Türkiye’de ise toplam istihdam içinde erkek engelli oranı yüzde 83, kadın engelli oranı ise yüzde 17 olarak tespit edilmiştir.” Bugüne kadar 10 bin 680 engelliyle mülakat yapan FEV tarafından, 7 bin 513 engelli adayın iş görüşmesini gerçekleştirildi. FEV’e kayıtlı olan engelli birey sayısı 55 bin 784.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.