Yatırımlar Personel Alımlarını Hızlandıracak

Türk işverenler bu yılın 3. çeyreği nde istihdamı artıracak. Özellikle üretim ve ilaç sektöründeki işverenlerin yüzde 33'ü yeni yatırım planladığı için personel sayılarını artıracağını açıklarken, yüzde 7'si eleman azaltmayı, yüzde 58'i ise herhangi bir değişiklik yapmayacağını bildiriyor. Bu tahminler paralelinde Türkiye'de 3. çeyrek için net istihdam görünümü yüzde 26 olarak belirtiliyor.

Türkiye'deki görünüm yıldan yıla yüzde 2 puan artıyor. En iyimser işe alım planları İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinden gelirken, önceki çeyreğe göre, iş verenlerin istihdam planları 5 bölgenin dördünde zayıflıyor. Marmara'daki görünüm yüzde 5 puan düşerken Akdeniz ve Ege bölgelerinde de yüzde 2 puanlık düşüş görülüyor. Öte yandan, istihdam artışı beklentileri açısından Karadeniz bölgesinde yüzde 10 puan gibi kayda değer bir yükselme göze çarpıyor. En güçlü istihdam piyasası, sırasıyla yüzde 42'lik ve yüzde 40'lık net istihdam görünümlerle, üretim ve ilaç sektöründeki işverenlere ait. Bunun ardından elektrik, gaz
ve su ile restoran ve otelcilik sektörleri geliyor ve her iki sektörde de yüzde 32'lik görünüm hakim. Haziran-Eylül 2014 dönemi istihdam beklentilerini değerlendiren Manpower Türkiye Genel Müdürü Reha Hatipoglu, "Türk işverenler tarafından birinci çeyrekte ertelenmiş olan işe alımların, üçüncü çeyrekte yeniden gündeme geleceğini gözlemliyoruz. Devam eden iç talebi karşılamak ve kur etkisi ile ihracatı artırmak isteyen Türk işverenlerin üretime daha fazla yönelmesinden dolayı mutluyuz. Üretim alanındaki istihdam artışı beklentisi, üretimin yoğun olduğu İç Anadolu Bölgesi'nden geliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.