Yaz Aylarında Çalışacak Eleman Bulunmuyor

Erzurum Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ahmet Tacettin Ötügen, yaz mevsiminde Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünde iş sayılarında artış yaşandığını ve çalıştıracak eleman bulamadıklarını söyledi.

Yaz döneminde okulların tatile girmesiyle bazı meslek dallarında eleman alımlarının fazla olduğunu buna karşın işsiz kişilerin Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne başvurularının fazla olmadığını ifade eden Ötügen, işsiz kişilerin başvurularda iş beğenmediklerini söyledi. Ötügen, “Yaz mevsimi olmasından dolayı bazı meslek dallarında iş imkanı fazla oluyor. Ancak buna karşın bu işlerde çalıştıracak eleman bulamıyoruz. İşsiz kişiler başvuru yaptığında iş beğenmemezlik yapıyor. Bugün kaynakçılık, PVC, cam ve mermer gibi meslek kuruluşlarında çalıştıracak eleman
bulamıyoruz. İş için iş başvurusu yapan işsizler için çaycı da lazım temizlikçi de, aşçı da, tesisatçı da, muhasebeci de. İş arayan işsizler mutlaka bir meslek edinmelerini ve kendilerini çalıştıkları iş alanlarında iyi geliştirmeleri gerekir.” dedi.

“Özel sektördeki işverenler bize iş konusunda işçi çalıştırmak için eleman istiyorlar.” diyen Ötüken şunları kaydetti: “Kurum olarak biz de bu kişilere elman göndermemize rağmen işi beğenmeyip tekrardan kurumumuza gelip bulduğumuz işte çalışmak istemediklerini söylüyorlar. Bunun yanı sıra adama 'Ne iş yapıyorsun?' diye soruyorsun, “İşsizim. Ne iş olursa yaparım” diyor ancak vasıfsız olmasına rağmen yönlendirdiğimiz işlere gitmiyor. İş beğenmemezlik yapacaklarına bir an önce bir yerden başlamaları daha faydalı olur. Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü olarak işsizliği önlemek adına çeşitli çalışmalar uyguluyoruz. Bizim buradaki amacımız iş gücü piyasasına kalifiyeli elemanlar kazandırmak. Bizim tavsiyemiz işsiz vatandaşlarımız Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğüne gelsinler iş başvurusunda bulunarak iş imkanlarından faydalansınlar.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.