İşte En Çok Aranan Meslekler

 isbasvurusu.org olarak bu yazımızda en çok aranan meslek türlerini sizler için derledik. İş bulmakta zorlanıyorsanız bir de bu mesleklere yönelmenizde fayda var.

Ülkemizde aranan birçok meslek bulunmaktadır. Bu meslekler arasında tahmin edeceğiniz üzere ara elamanlar bulunmaktadır. Birçok mühendis, doktor ve uzmanlar bulunmaktadır. Fakat ara meslekler çok ama çok daha ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer almaktadır. Özellikle teknolojik olarak birçok ara meslek bugün ihtiyaç duyulan ve en çok aranan meslekler arasında yer almaktadır.
En çok aranan meslekler

Teknisyenler özellikle gelecekte ihtiyaç duyulacak ve en çok aranan meslekler arasında yer alacaktır. Şuanda bile artık çok fazla teknisyen bulunmuyor olması da işverenleri sıkıntıya sokmaktadır. Çünkü üniversitelerin artması ve herkesin mühendis ve yüksek mühendis
olabilmesi için bu mesleği bırakıyor olması maalesef teknisyenlerin çok aranması haline gelmiş durumdadır. Bunda en büyük rol tabii ki verilen maaşlar olmaktadır. Verilen maaşların düşük olması da ister istemez bu meslek grubundaki insanları başka alanlara sürüklemektedir.

Bir diğer yandan endüstriyel tasarım bölümü de en çok aranan meslekler arasında yer almaktadır. Türkiye’de çok sık okunulmayan bir bölüm olması maalesef eleman yetişmesini engellemektedir. Birçok öğrencinin bu bölüm hakkında maalesef bilgi sahibi olmaması da bu bölümün de tercih edilmiyor olmasına neden olmaktadır.

Bir diğer yandan en çok aranan meslekler arasında psikoloji bölümü de bulunmaktadır. Geleceğin mesleği olarak nitelendirilen psikologlar ülkemizde çok az sayıda yetişmektedir. Özellikle psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü yani PDR çok ciddi şekilde seçilme başlamıştır.

Özellikle okullarda ve özel mekânlarda çok sıkça tercih edilen PDRciler şuanda bile en çok aranan meslekler arasında yer almaktadır. Aynı zamanda şuanda çok ciddi şekilde bir açık bulunan bir diğer meslek grubu ise zihinsel engelliği öğretmenliğidir. Bu öğretmenlikte bildiğiniz gibi çok fazla tercih edilmemekte ve KPSS de bile çok az bir puanla bile atanması yapılmaktadır. Bu nedenle de en çok aranan meslekler arasında zihinsel engelliği öğretmenliğini de yazabiliriz.

Bu meslek grupları en çok aranan meslekler ve hepsi de ilerleyen zamanlarda çok ciddi şekilde para kazanan meslekler olacaktır. Eğer sizlerde bu meslek gruplarını tercih edecek olursanız hem şuanda hem de ilerleyen zamanlarda çok daha rahat edeceklerdir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.