Kamuda Aranan Meslekler

 Kamuda çalışmak herkesin hayali. Peki kamu kurumlarında en çok hangi mesleklerde memur ihtiyacı var. isbasvurusu.org olarak bugün bu konuyu irdeleyeceğiz. Sitemizdeki memur alımı topiğini takip ederek sizde memur alımlarından anında haberdar olabilirsiniz.

Devlet Personel Başkanlığı Başkanı Mehmet Ali Kumbuzoğlu, kamuda en fazla öğretmen, polis ve doktora ihtiyaç olduğunu açıkladı. Peki hangi mesleklerde en çok memur açığı var?
memur iş başvurusu
Kamu sektöründe aranan meslekler

Bu yıl en fazla öğretmen alımı yapıldığını ve her yıl 50 bin dolayında öğretmene ihtiyaç duyulduğunu bildirdi. Öğretmen ihtiyacının 127 bine çıktığına işaret eden Kumbuzoğlu, Milli Eğitim Bakanlığının bu açığı 3 yılda gidermesini beklediklerini söyledi.

Mehmet Ali Kumbuzoğlu "İkinci sırada üst düzeyde polis ihtiyacı var. Bunu da gidermeye çalışıyoruz. Sağlık ve yardımcı sağlık personelinde ihtiyaç diz boyu. Doktor ihtiyacımız çok fazla. Tıp fakültelerinden her yıl 5 bin doktor mezun oluyor. Bu sayı az.

Son 10 yılda 500 bin kamu personeli emekli olurken 1 milyon kamu personeli alındı. Müfettiş ve yardımcı sayısında azalma var. Uzman sayısında, iş denetçi
noktasında büyük artışlar var.

3 milyon civarında kamu görevlisi var. 812 bin civarında öğretmen, 14 bin hakim ve savcı, 120 bin öğretim üyesi, 200 bin asker, sağlık hizmetlerinde toplam 384 bin kişi, 103 bin mühendis, 107 bin kişi din hizmetlerinde çalışıyor. Temmuz ayında 3 bin engelli kamuya yerleştirilecek" diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.