150 Bin Kişiye İş

Türkiye’nin ilk bilişim vadisinin yapılması için adımlar atılmaya başlandı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin 2023 vizyonları arasında yer alan Bilişim Vadisinin, “ 3 milyon metrekare üzerine kurulacağını, 420 futbol sahası büyüklüğünde olacağını ve 150 bin Ar-Ge personelinin çalışacağını hedefliyoruz “ dedi.

Bakan Fikri Işık, Vadinin kentsel tasarım konusunda mimari, mühendislik, peyzaj ve alt yapı projelerinin bittiğini ve ihale aşamasında anlaşma sağlandığını belirtti. Projenin 4 etaba ayrıldığını ve 4 parçadan çalıştıklarını söyleyen Işık, şöyle devam etti:

“ Birinci etap, 1A ve 1B olarak iki ayrıldı. 1A bölgesi içerisinde 70 bin metrekare alanın inşaatı için ihale çalışmaları yapıldı ve ihale aşamasına gelindi. Önümüzdeki Eylül ayı sonunda altyapı ve üst yapı projelerinin ihalesini, 2015 yılı sonunda da inşaatını tamamlamayı hedefliyoruz. Herhangi bir sorun olmaz ise de programın bu şekilde devam edecektir. 1A dediğimiz bölge, 15 bin
metrekarelik bir idare bina içermektedir. Aynı zamanda da yanında bir Ar-Ge ofisi bulanacaktır. Bilişim Vadisi içerisinde yaşayanlar, hastane, okul, kreş, ibadethane, spor, banka ve konaklama gibi birçok işini halledebileceği alanlar bulabilecekler. Bu sayede Ar-Ge çalışmasında çalışan kişiler kesinlikle sıkıntı yaşamadan çalışmalarına devam edebilecekler “ dedi.

150 BİN AR-GE PERSONELİNE İŞ FIRSATI

Uzun zamandır Türkiye’nin 2023 vizyonu olduğunu belirten Bakan Işık, bu vizyonlar arasında Bilişim Vadisinin de olduğunu belirterek 2023 yılında Türkiye’de artık bu alanda çalışmalarını gerçekleştiriyor olacak dedi. Vadinin ilk etabının bitmesi sonunda 12 bin Ar-Ge personeline istihdam sağlayacaklarını belirten Bakan Işık, projenin tamamlanması ile bu sayıyı 150 bine çıkartacaklarını söyledi.

AR-GE VE ÜRETİM BİR ARADA

2023 vizyonları arasında yer alan ve çalışmaları 2010 yılında başlayan Bilişim Vadisi projesi 2012 yılında Gebze’de kurulması için karar alınmıştır.

Bilişim Vadisi içerisinde sadece yerli mühendisler ve firmalar değil aynı zamanda yabancı büyük firmalarla da görüşmeler yapılmaktadır. Anlaşma sağlanır ise bu büyük firmalar kendi inşaatlarını kendileri yapacak ve projelerin içerisinde yer alacaklar. Firmalar eğer Ar-Ge çalışmaları yaparlar ise kira sözleşmelerini yenileyebilecek ve çalışmalarına devam edebilecekler. Türkiye’de bulunan birçok üniversite ile de görüşen Bakanlık, ne kadar yüksek lisanslı ve doktoralı bilim insanı var ise buraya alma konusunda kesin kararlılar gibi gözüküyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.