Mezun Olmadan İş Garantili Bölüm

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü’nden mezun olan öğrencilerin sektördeki donanımlı eleman ihtiyacı dolayısıyla daha mezun olmadan iş buldukları bildirildi.

ESOGÜ Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında açılan bölümün geçen yıl 5 dönem mezunların verdiğini vurguladı.

Yüksekokulun kurulu bulunduğu Mahmudiye ilçesinin atçılık konusunda 250 yıllık geçmişe sahip olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Çalışkan, “İlçede Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM), Türkiye Jokey Kulübü’ne (TJK) ve özel şahıslara ait haralar var. Mahmudiye Türkiye’deki üç at merkezinden birisi durumunda” dedi.

Çalışkan, yüksekokulun 90 dönümlük bir uygulama sahasına sahip olduğunu bildirdi.

Söz konusu alanda sınıfların, malzeme odalarının, veteriner odalarının at bakım ve yıkama alanının, kontrol alanlarının, nalhanenin bulunduğunu ifade eden Çalışkan, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz okulda aldıkları eğitimle donanımlı olarak ayrılıyor. Tamamı işe alınıyor ve özel olarak isteniyor. Tercih edilir duruma geldiler. Okulu kurar kurmaz sektör ile temas etmeye başladık. Onların ihtiyaçları iyi biliyorduk. Yaklaşık 114 tesisi gezip onların sahipleriyle görüşerek eğitim programımızı ona göre hazırlamıştık. Eğitimdeki önceliklerimiz belirledik. Bunları uyguladık. Başarımıza sektör kısa süre içinde cevap verdi. Öğrencilerimiz yarış ve binicilik sektöründe çok çabuk yer edinmeye başladı. Sahaya ilk giren mezunlarımız diğer mezunları sektöre taşımaya başladı. 114 mezunumuzu hala takip ediyoruz.”

-Yurtdışında iş imkanı

Çalışkan, atçılığın Türkiye’de sürekli gelişen bir sektör olduğuna değinerek, bu sektörde uluslararası camiayla de yarışmak zorunda olduklarını dile getirdi.

Bu yıl Belçika’da yaptıkları çeşitli çalışmaların sonuçlarını verdiğini belirten Çalışkan, şunları söyledi:

“Yüksekokulumuz protokollerle öğrencileri, yurtdışına staja gönderecek. ERASMUS’un imkanlarını kullanarak yapılacak bir çalışma olacak. Öğrencilerimiz, Türkiye’deki tesislerin haricinde yurtdışındaki atçılık tesislerinden de çok şey öğrenecek. Dünyadaki atçılık konusunda tecrübeler edinecek. Yurtdışında Türkler tarafından kurulan atçılık tesisleri var. Onlar da öğrencilerimize iş teklifinde bulundu.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.