Bilişim Sektöründe 10 Bin Eleman Aranıyor

 Hep deriz kalifiye eleman, işini bilen eleman boşta kalmaz diye. Türkiye'de işsizlik varmış, işveren çok az para veriyormuş... Aslında bu biraz da arz talep meselesi. Herkesin yapabileceği bir işte ücret tabi ki düşük, iş olanakları az olur. Patronun gözünden kolayca çıkarabileceği meslek gruplarında çalışanlar mutlaka ücretin azlığından dert yanar. İşte size bir örnek ; Bilişim sektöründe 10 bin kişi arayan patronlar başlangıç maaşı olarak 1200 tl veriyor. Yani bilgisayar yada yazılım ile alakalı az bir bilginiz dahi olsa 1200 tl maaş ile işe başlayabiliyorsunuz. Uzmanlık ve tecrübe durumuna göre maaşlar 15 bin tl'ye kadar çıkabiliyor. Özel sektörde maaşlar nitelikli elemanlar için yüksek seviyelerde olmaya devam edecek.

BİLİŞİM SEKTÖRÜ PERSONEL İLANLARI
bilişim iş ilanları
Bilişim sektörü 10 bin personel alımı

 Türk insanının öz güven konusunda sanıyoruz biraz eksiği var. Bilişim denilince "ben her işi yaparım abi" diyen iş arayan arkadaşlar biraz duruyor. Çoğunlukla masa başı bilgisayar başındaki işler nedense biraz korkutuyor. Ben her işi yaparım diyen ama satış pazarlama işi
olmasını istemeyen iş arayan arkadaşlar malesef çok düşük ücretlerde çalışmak zorunda kalıyor. Gelin beraber bilişim sektöründe aranan bazı meslek gruplarına göz atalım.

Hangi Alanda Kaç Kişi Alınacak
1-Yazılım Uzmanı % 16 - 1600 kişi
2-Satış Temsilcisi % 12 - 1200 kişi
3-Sistem ve Network Uzmanı % 10 - 1000 kişi
4-Grafik/Web Tasarım Uzmanı % 7 - 700 kişi
5-Veritabanı Yöneticisi % 5 - 500 kişi
6-Teknik Servis Elemanı % 5 - 500 kişi
7-Yönetici Asistanı/Sekreter % 3 - 300 kişi
8-SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) Uzmanı % 3 - 300 kişi
9-Yazılım Test Uzmanı % 2 - 200 kişi
10-Eğitim Destek Elemanı % 2 - 200 kişi
                                                                              yenibiris.com 

 Görüldüğü üzere özellikle yazılım uzmanı ve satış kadrolarında eksik iş gücümüz bulunmakta. Bilişim sektöründe azda olsa çalışmış nitelikli personeller biraz kendilerini geliştirebilirse yüksek maaşlarda iş olanaklarına ulaşmaları içten bile değil. Firmaların şirketlerin bilgisayarlarındaki özel yazılımları kullanan yazılım uzmanları önümüzdeki dönemde daha çok aranacak gibi görünüyor. Bilişim sektöründe 50 bin kişilik personel açığından bahseden yetkililer bu açığı kapatmak için çeşitli meslek kurslarının açılması gerektiğinde hemfikirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.