Ne İş Olsa Yaparım Diyene İş Yok

 Kalifiye, Nitelikli eleman diye kendini paralayan özel sektörde insan kaynakları departmanı da personel seçerken günümüze ayak uydurmaya çalışıyor. Özellikle kendine güvenen, her ne şartta olursa olsun serin kanlılığını yitirmeyen, belirli bir konuda uzmanlaşmış "her işi yaparım" mantığında olmayan adaylar artı puanı alıyor. Eskidenmiş o her işi yaparım diyerek işverenin güvenini kazanmak. Bir deyim vardı " her işten anlarım diyen hiç bir şey bilmez" diye. Türkiyede işsizler ordusunda bulunan kişilerin çoğu ya masa başı rahat iş arayanlar yada belirli bir niteliği olmayan, kendini yetiştirmeyi düşünmeyenlerdir.

VAZGEÇMESİ ZOR ÇALIŞAN OLUN
ne iş olsa yaparım abi
Ne iş olsa yaparım

 Hangi sektörde ne iş yaparsanız yapın işveren için vazgeçilmez eleman olmaya çalışın. Her işi yaparım diye işe başlamayın ama çalıştığınız kurumdaki işleyişi öğrenerek
boşlukları doldurmaya çalışın. Örneğin; hayvan yemi üreten bir fabrikada beden işçisi olsanız dahi fabrikadaki işleyişi öğrenerek yüklemeci, torbalamacı, boşaltmacı yada pano sorumlusu bile olabilirsiniz. Her şey biraz girişken olmanıza bağlı.

İŞİNİ BİLEN KENDİNİ GELİŞTİREN ELEMAN OLUN

 Kalifiye eleman her zaman lazım. Hiç bilginiz olmayan bir sektörde bile işe başlasanız sürekli içinde olacağınız için kendinizi çok çabuk geliştirebilirsiniz. Örneğin bir önceki yazımızda "bilişim sektörü 10 bin personel arıyor" diye belirtmiştik. Normalde 1200 tl maaş ile işe başlayan bilişim elemanı kendini geliştirerek 10 katı maaş alacak düzeye gelebilmekte. Diğer sektörlerde de hemen hemen aynı durum gözlenmektedir.

 Siz siz olun "ne iş olsa yaparım abi" demeyin sevdiğiniz ve çalışmak istediğiniz alanda kendinizi geliştirin. İnanın işte o zaman firmalar size tekliflerle gelecektir. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi ve fikirlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.