Sözlü Sınav İle Memur Alan Kurumlar

 Kamuda memur olmak isteyenlerin sadece KPSS puanı ile atama beklemesi şimdiki şartlarda çok yanlış. Bir çok kamu kurumu artık KPSS puanı yanında kendi düzenlediği mülakat veya sözlü sınavlar ile memur alımı yapıyor. Aşağıda belirtilen kurumlar sözlü sınavlar ile memur alımlarına devam ediyor. Memur alımı ilanlarımız ile sizde memur olmak için bir adım önde olabilirsiniz. isbasvurusu.org sitemizdeki memur alımı ilanlarına buradaki bağlantımız ile ulaşabilirsiniz. Sitemizde son yayınladığımız memur alımı ilanı "işkur 150 memur alımı" için tıklayınız.

KPSS PUANI YANINDA SÖZLÜ SINAV İLE MEMUR ALIMI YAPAN KURUMLAR
memur olmak
Sözlü sınav ile memur olmak

a- Emniyet Genel Müdürlüğü
Emniyet Teşkilatında Emniyet Hizmetleri Sınıfı Dışında Görevli Kadrolu ve Sözleşmeli Personel Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde bu genel müdürlüğe alınacak memur, Veri Hazırlama ve Kontrol İşletmeni, Mühendis, Psikolog, Teknisyen vb. kadrolar için KPSS B grubu kadrolar için yapılan sınav esas alınarak sözlü sınavla eleman alınmaktadır.
b- Gümrük ve Ticaret Bakanlığı
Bu bakanlığa alınacak memur, VHKİ, Gümrük Muhafaza Memuru, Mütercim, gibi kadrolara KPSS B grubu sınavların yanında ayrıca, sözlü sınav da yapılmaktadır.
c- Adalet Bakanlığı
Bu bakanlıkta görev yapacak Zabıt Katibi, Cezaevi Katibi, Tebligat Memuru ve İnfaz Koruma Memuru kadrolarına KPSS sınavının yanında ayrıca sözlü sınavla atama yapılmaktadır.
ç- Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı ve Kuvvet Komutanlıkları
Bu kurumlara yapılacak sivil memur atamalarında da aynı şekilde sözlü sınav yapılmaktadır.
d- Avrupa Birliği Bakanlığı
Bu bakanlığın mütercim kadrolarına yapılacak atamalarda da sözlü sınav yapılmaktadır.
e- Yargıtay
Yargıtay Başkanlığı'nın memur, katip, mübaşir ve hizmetli kadrolarına yapılacak atamalarda da sözlü sınav yapılmaktadır.
f- Orman Genel Müdürlüğü
Bu genel müdürlüğün, orman muhafaza memuru kadrolarına, ilgili mevzuatında sınav, başvuru, komisyon teşekkülü ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapılmak kaydıyla, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak açıktan atama yapılacak kadro sayısının dört katına kadar belirlenecek adaylar arasından yapılacak uygulama sınavı başarı sırasına göre atama yapılmaktadır.
Ayrıca, bu genel müdürlüğün mühendis kadrolarına da sözlü sınavla atama yapılabilmektedir.
g- DSİ Genel Müdürlüğü
Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü mühendis kadrolarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar belirlenecek adaylar arasından, yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdaki başarı sırasına göre ilgili genel müdürlüklerce atama yapılmaktadır.
ğ- Kamu kurumlarının hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonları
Kamu kurum ve kuruluşları, özel mevzuatlarında sınav, başvuru, komisyon teşkili ve sınava ilişkin diğer hususlarda düzenleme yapmak kaydıyla, hazine avukatı ve hukuk müşaviri kadroları ile avukat kadro ve pozisyonlarına, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro veya pozisyon sayısının beş katına kadar belirlenecek adaylar için yapacakları yazılı ve/veya sözlü sınavlardaki başarı sırasına göre atama yapabilmektedir.
h- Karayolları Genel Müdürlüğü
Bu genel müdürlüğün Teknik Hizmetler Sınıfı'na ait kadrolarına Kamu Personel Seçme Sınavı (B) grubu puan sırasına göre ilk defa açıktan atanacak personel, alım yapılacak her bir unvan için boş kadro sayısının üç katına kadar çağrılacak adaylar arasından genel müdürlükçe yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atama yapılabilmektedir.
3- İşçi alımları
İşçi kadrolarına, ilan edilen kadrolara başvuranlar arasında en yüksek KPSS puanına sahip 3 katı adaya sözlü sınav yapılarak, atama yapılmaktadır.
4- Sözleşmeli personel alımları
Genel olarak KPSS puan sırası esas alınarak alım yapılmaktadır. Sözlü sınav uygulanmamaktadır. Ancak, Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişikin Esaslara ekli 1 sayılı cetveldeki kadrolara KPSS olmaksızın, II sayılı cetveldeki kadrolara uygulamalı sınavla, III sayılı cetveldeki kadrolara ise yazılıya ek olarak sözlü sınavla alım yapılmaktadır.
(Memurlar.net)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.