3 Bin Tl Maaşlı Çoban Aranıyor

 Ara ara medyada yankılanan yüksek maaşlı çoban aranıyor haberlerine bir yenisi daha eklendi. İthal çoban haberleri olarak ta bilinen "3 bin tl maaş ile çalışacak çoban bulunamıyor" diye seslenen bu sefer Ankara  Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Hasan Kılınç oldu. Kılınç sektörde çoban sıkıntısı yaşandığını 3 bin tl maaş ile bile çalışacak eleman bulamadıklarını açıkladı.
çoban iş başvurusu
Çoban alımı iş başvurusu

“3 BİN LİRAYA ÇOBAN BULUNAMIYOR”
Koyun yetiştiricisi Okan Yalçın, 40'ı merinos 834 tane anaç koyunu olduğunu belirterek, “Sektördeki en büyük sıkıntılarımız koyun etinin para etmeyişi, kuzumuzu pazarlayamayışımız, yemin pahalı oluşu. Özellikle çoban konusunda sıkıntılıyız. Bakanlığımızdan birliğimizin yaptığı yabancı çoban çalışmalarına izin vermesini istiyoruz. Devletin sağladığı destek çok küçük. Bizim elimize geçen rakam 17-18 lira. Bu da bir torba yem dahi etmiyor. Bu desteğin biraz daha yüksek olmasını istiyoruz. Şehirlere göç olması çobanlıkta sıkıntı yaşattı. Çoban fiyatları 2 bin ile 3 bin lira arası. Parasını veriyorsunuz ama çobanı bulamıyorsunuz. Yabancı kişilerle çalıştığınız zaman da koyununuzu çalabiliyor ve satabiliyorlar” ifadelerini kullandı.
Çoban konusunun çok sıkıntılı olduğunu ifade eden yetiştirici Celal Taşkın ise, çobanlara 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında para verdiklerini ancak çoban olarak yabancıların çalıştığını ve Tarım Bakanlığı'ndan yabancı çobanların çalıştırılmasının serbestleştirmesini istediklerini vurguladı. Taşkın, “Yoksa bu iş bitmek noktasına geldi” diye konuştu. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.