İŞKUR'dan 120 Bin Kadro

 İŞKUR üzerinden 120 bin kişiye iş olanağı sağlanacak. Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli bir televizyon programında yaptığı açıklamalar ile işsizlerin umudunu arttırdı. Önümüzdeki haftalarda çalışmaların başlayacağını belirten Canikli İŞKUR üzerinden 120 bin kişiye kadro sağlanacağını açıkladı. Özellikle gelir durumu düşük iş arayanların alımının yapılacağını belirten Bakan 2014 yılından bu yana 1,5 milyon kişiye iş olanağı sağlandığını açıkladı.

120 BİN YENİ İSTİHDAM
eleman alımı
İŞKUR 120 bin personel alımı


Doğrudan İŞKUR üzerinden 120 bin kadroyu devreye sokuyoruz. Birkaç hafta içeresinde çalışmalar başlayacak ve işe alımlar bitmiş olacak. Hemen ekonomiye ve işsizlik rakamlarına yansıyacak.

120 bin kişinin özelliği gelir düzeyi düşük insanlar ve bunlar
da gelirlerini harcayacaklar ve ekonomiye katılım sağlanmış olacak.

1,5 MİLYON İSTİHDAM


Türkiye ekonomisi 2014 yılında, kötü denen bir dönemde 1,5 milyon istihdam ve yeni iş alanları oluşturdu diyen Bakan Canikli, bir ekonomi için en zor konulardan bir tanesi iş alanları oluşturmak İstihdam oluşturmak. Avrupa 1,5 milyonluk istihdamı 5 yılda oluşturamaz” dedi.


Özel yatırımlara önem verdiklerini ifade eden bakan Canikli,” yatırımların durmaması gerekiyor sürekliliğin sağlanması gerekiyor. Kamu gerekli yatırımları yapıyor ama büyümenin motoru özel sektördür. Bunları da teşvik etmek gerekiyor. Alınan kararların önemli bir bölümü de özel sektöre yönelik. Yani yatırımcının yatırım maliyetlerini azaltıyoruz.

İşsizliğin yüksek olmasının nedenlerini de açıklayan gümrük ve ticaret bakanı Nurettin Canikli işgücüne katılım oranının sürekli yükselmesine dikkat çekti.” 2002 de işgücüne katılım oranı yüzde 44 civarındaydı şu anda yüzde 55 civarında bunun anlamı şu; toplumun büyük kısmı işgücü piyasasına talep olarak girmiyordu iş aramıyordu, çalışmıyordu, çalışmak istemiyordu o nedenle toplam istihdam oranı yüzde 44’tü. Kadınlar ve gençler iş gücüne katılımı artması bu oranları yüzde 55’e çıkardı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.