Sanayide 14 Bin Kişiye İş

 İşsizlik oranları ne kadar artsa da, dış yatırımlar azalsa da sanayi sektöründe iş olanakları düşmüyor. Türkiye geneli üretim artışı ile sanayi sektöründe 14 bin kişiye iş olanağı sağlanacak. 2015 personel alımlarına devam eden sanayi devleri yıl sonuna kadar çalışan sayısını 5 Milyon 280 bin yapacak.
iş ilanları
Sanayi sektörün iş olanakları

SPM, Almanya ve Irak gibi Türkiye’nin iki büyük pazarına yapılan ihracatın azalmasının işsizliği arttırdığına dikkat çekti.  Türkiye’de istihdam konusunda kısa vadeli geleceğe dönük tahminler yapan TOBB ETÜ SPM, 15 Nisan’da açıklanacak olan 2015 Ocak ayı işsizlik oranının bir önceki aya göre 0,4 puan daha artarak yüzde 11.3’e yükseleceğini öngördü.  SPM tarım dışı işsizlik oranının yüzde 12.9 seviyesinden 0.7 puan artışla 13.6’ya çıkacağını, mevsimsellikten arındırılmış tarım dışı işsizlik oranının da yüzde 12.7 olarak gerçekleşeceğini öngördü.
Rapora göre yüzde 44.7’lik istihdama katılım oranında değişiklik beklenmezken, sanayi istihdamının küçük bir artışla 5 milyon 266 bin kişiden 5 milyon 280 bin kişiye çıkacağı hesaplandı. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.