Romanların Çalışacağı Fabrika Kuruluyor

 Roman istihdamının arttırılması için Kocaelinde çalışmalar devam ediyor. Sadece Roman vatandaşların çalışacağı fabrikada başlangıç için 150-200 kişi istihdam edilecek. Roman iş başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar için detaylar isbasvurusu.org sitemizde.
iş başvurusu
Roman Personel Alımları

Roman vatandaşların en büyük sorunlarından birinin istihdam olduğunu anlatan Çokyaşar, "Projede eğitim ve istihdam çok önemliydi, eğitimle ilgili sivil toplum örgütlerimizin yapmış olduğu çalışmalar var. 'Romanların istihdam edilmeleri önündeki engelleri nasıl
kaldırabiliriz' konusunda bir araştırma raporu yapıldı" ifadelerini kullandı.

Çokyaşar, araştırma kapsamında Romanların yoğun olarak yaşadığı mahallelerde çalışıldığını dile getirdi.

İstihdamla ilgili Türkiye'deki bütün Roman derneklerine kurumsal anlamda projeyle destek vereceklerini vurgulayan Ahmet Çokyaşar, şöyle konuştu:

"İlk olarak Kocaeli'de 150-200 kişinin çalışacağı bir tekstil fabrikasının kurulmasına yönelik çalışıyoruz. Romanların kalaycılık, elekçilik ve demircilik gibi mesleklerde biraz daha profesyonel şekilde katma değerle kamuoyunda var olmasını sağlayabiliriz. Türkiye'de Kalkınma Bakanlığı destekleriyle bir ilki gerçekleştireceğiz, kendi öz kaynaklarımızı kullanacağız. Tekstil fabrikasının maliyeti yaklaşık 2,5 trilyon lira civarında. Paranın belirli kısmı hazır durumda. Fabrikada üretilecek ürünlerin de işsiz Romanlar tarafından pazarlanmasını hedefliyoruz:"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.