Bir Banka Çalışanının Kariyer Yapma Şartları Nelerdir?

 Her meslek dalının kendine has avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Kimisinin maaşı az olabiliyor, kimisinin ise çok. Kimisinin iş yükü çok fazla olabiliyorken, bazılarının ise insani yükleri beklenenden fazla olabiliyor. Ama şartlar ne olursa olsun, birçok insanın bulunduğu işte daha yüksek mevkilerde bulunmak gibi bir hayalinin olması gayet doğal karşılanması gereken bir durumdur.

 Bu kariyer planlama ya da hesaplama durumunun bir örneği de bankacılık sektöründe çalışan insanlar için geçerlidir. Eğer kamuda ya da özel sektörde çalışan biriyseniz, kariyerinizin devamını daha yüksek bir mevkide sağlamak istiyorsanız çeşitli kriterlere göre değerlendirmeniz söz konusu olacaktır.
banka-is-basvurusu
Bankada Yükselmek ve Kariyer Yapmak

 Örneğin ; Bir bankada Müfettiş-Uzman-Memur olarak üç ana kariyer yolu bulunmaktadır. Bu kulvarlardan Bankaya alınan çalışanların kariyer yolları en üst pozisyona dek uzanmaktadır.
Bankamızda göreve başlayan stajyer uzman yardımcıları/stajyer müfettiş yardımcıları 1 yılın sonunda uzman yardımcısı/müfettiş yardımcısı olurlar. Bu çalışanlarımız belirli bir süre sonra katıldıkları yeterlilik sınavlarında başarılı olmaları halinde uzman/müfettiş olmaya hak kazanırlar. Daha sonra performanslarına göre Banka yönetici kadrolarına
atanabilirler.
 Bununla birlikte benzer şekilde, bankada göreve yeni başlayan stajyer memurlar 1 yılın sonunda memur unvanı alırlar. Belirli bir sürenin sonunda Servis Yetkilisi Yardımcısı sınavına girip başarılı oldukları taktirde Servis Yetkilisi Yardımcısı kadrolarına, yine belirli bir sürenin sonunda II. Müdürlük sınavına girmeye hak kazanıp yönetici kadrolarına II. Müdür olarak atanırlar.

Yani işin kısacası ; bankada yükselmeniz için sizden istenen ve gerekli olarak görülen süre ve performansı sağlamanız kesinlikle zorunludur. Aksi takdirde bu tarz mevki değişikliklerini yapmanız pek mümkün olmayacaktır.

 Yine de bulunduğunuz bankanın kurumsal detaylarını iyice öğrenmeniz, bu konuda doğru bir yol çizmenize yardımcı olacaktır.

1 yorum:

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.