Farklı Sektörler İçin Farklı İş Başvurusu Yolları

is-basvurusu-yollari
İş Başvurusu Yapmak Gerçekten Zor Mu
 Kısa ya da uzun vadeli çalışma planlarınız için tercih edebileceğiniz birçok sektör bulunmakta ve bu sektörlere iş başvurusu yapmak pek çok farklı şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu yollardan bir tanesi yazılı iş başvurusu şeklinde olmaktadır. İş ilanlarını gördüğünüz bir şirkete yazılı iş başvurusunda bulunmak istemeniz durumunda, önceden hazırlamış olduğunuz iş başvurusu yazılarını kullanmamanız tavsiye edilmektedir. Kendi el yazınızla, söz konusu şirketin ilanına uygun, vurgulu bir başvuru yazısı yazmanız, ilana uygun konular ile ilgili ayrıntılı bilgiler sunmanız, tercih edilme olasılığınızı yükseltecektir.Telefonla İş Başvurusu Nasıl Yapılmalı?

 Telefonla yapılan iş başvurularında ise, önceden büyük bir titizlikle hazırlanmanız tavsiye edilmektedir. Bu tür başvurularda, söyleyeceğiniz yanlış bir şeyi düzeltme imkanınız bulunmamakta ve üstelik başvuru sonucunu derhal konuşma sonunda öğrenebilmeniz söz konusu olabilmektedir. Bunun için başvuru sırasında konuşmak ve söylemek istediğiniz her şeyi bir kenara not etmeniz ve bu tür hatırlatıcılar kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ses tonunuzu ayarlayabilmeniz, vurgulu konuşabilmeniz ve anlamlı, hedefine ulaşan cümleler
kurabilmeniz telefonla yapacağınız iş başvuruları için kritik önem taşımaktadır. Aslında tüm iş başvuruları için, tüm olayın sizde bittiğini, kendinize ne kadar güvenirseniz şansınız bir o kadar artacağını söyleyebilmek mümkündür.

telefondan-is-basvurusu
Mülakatlı İş Başvuruları İçin İpuçları


 Mülakatlı iş başvuruları, diğer iki seçeneğe göre çok daha kritik olup alanında donanımlı olsa dahi bu aşamayı geçemediğinden işe alınmayan yüzlerce kişi bulunmalıdır. Mülakatlı iş başvurularında öncelikle, mülakata alınacağınız saatte orada hazır bulunmanız en önemli konudur. Mülakatın içeriğine uygun giyinmeniz ise ikinci önemli konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun için ne fazla abartılı ne de fazla doğal giyinmeniz tavsiye edilir. Mülakat sırasında tercih edeceğiniz kıyafetlerin renkleri de oldukça önemlidir. Kırmızı, yeşil gibi canlı renkler yerine, daha soft ya da soğuk renkleri tercih etmeniz tavsiye edilmektedir. Mülakat sırasında jest ve mimikleriniz, olması gerektiğinden biraz fazla ya da az olmamalıdır. Bunun yanında ses tonunuzu ayarlayabilmeniz, konuşmanızı akıcı bir şekilde cevap verebilmeniz ve size sorulan sorulara net cevaplar verebilmeniz oldukça önemlidir. 

İlginizi Çekecek : Gece Çalışmak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.