Arı Kovanı Yaparak Para Kazanmak

 Bu bir azim ve ihtiyaç hikayesi. Arı kovanı yaparak para kazanmaya başlayan çiftçi Yaver Develioğlunun hikayesi. Yeni iş fikirleri ihtiyaçtan doğar sözünün cuk diye oturmuş hali. Peki sizde arı kovanı yaparak para kazanabilir misiniz? Arı kovanı nasıl yapılır? arı kovanı fiyatları nelerdir? arı kovanı yapmak için gerekli olanlar... Önce haberimizi sunalım...

Bayburt'ta kovan yapımı için kurduğu atölyede çalışacak işçi bulamayan arıcı Yaver Develioğlu, siparişleri yetiştirmek için eşi ve kızıyla üretime başladı. Aydıntepe ilçesine bağlı Erikdibi köyünde arıcılık yapan Develioğlu, 20 yıldır arıcılıkla uğraştığını ancak marangozların ürettiği kovanlardan memnun kalmadığını söyledi. Bunun üzerine kendi arıları için kovan yapmaya karar verdiğini anlatan Develioğlu, diğer arıcıların da kovanları beğenip sipariş vermesi üzerine evinin alt katını atölyeye dönüştürdüğünü belirtti.
ari-kovani-is-ilanlari
Arı Kovanı Yaparak Para Kazanmak

Gelen taleplerle işlerinin yoğunlaştığını dile getiren Develioğlu, "Baktım ki işler bayağı büyümeye başladı. İster istemez çalışacak adama ihtiyaç oldu. Bayburt'tan eleman istedim, baktım kimse gelmiyor. Bin lira maaş veriyorum, yemesi bana ait, gelmiyorlar. Ben de dedim ki 'Kalifiye eleman olsun, 2 bin lira, 2 bin 500 lira maaş vereyim', bu şekilde dahi işçi bulamıyorum." diye konuştu.
Develioğlu, işçi bulamayınca kovan üretiminde eşi ve kızından destek aldığını ifade etti. Ailesiyle gece gündüz çalıştıklarını, buna rağmen kovanlara gelen talepleri karşılayamadıklarını kaydeden Develioğlu, "Kovanlardan 200'ünü tamamladık, şimdi onları teslim edeceğiz." dedi. Bir oğlunun asker olduğunu, diğerinin üniversitede okuduğunu anlatan Develioğlu, tatillerde geldiklerinde onların da kendilerine yardım ettiğini kaydetti.
Ürettiği kovanların piyasadakilerden birçok farkı bulunduğunu dile getiren Develioğlu, "Kovanlarımızın uçuş kapağı sekmenli, çivi çakmadan kapatıyorsun, otomatik kapanıyor. Önden elçekli, kovanı tutup rahat alabilmek için. Aynı zamanda üst kapağına kilit sistemi yaptık ki insanlar çivi çakıp, arıyı rahatsız etmesin" diye konuştu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.