İş Görüşmesinde Söylenmeyecek 10 Cümle

 Ne kadar sıkıcı ve basık bir ortam olursa olsun iş görüşmeleri geleceğimizi biçimlendireceğimiz, hayatımızda yeni kapıların aralanacağı çok önemli uygulamalardır. İster tek kişilik, İsterse toplu görüşmeler olsun ağzımızdan çıkan her kelimeye çok dikkat etmemiz gerekmekte.
mulakat
İş Görüşmesinde Yapılması Gerekenler

 Buzzfeed’de yapılan bir habere göre sayacağımız 10 cümleyi kurmanız halinde mülakattan olumsuz bir şekilde ayrılmanız içten bile değil. Siz siz olun mülakat sırasında
bu 10 cümleyi asla kullanmayın arkadaşlar.
trafik
Görüşmeye Giderken

1: Evet, Geciktim Ama Çok Trafik Vardı
Bu bir mazeret değil. İş görüşmesine gideceğiniz gün trafik durumunu önceden hesaplayıp ona göre evden erken çıkmanız gerekmektedir. Ki bir çok şirket iş görüşmelerini sabah erken saatte yapmamaktadır. İşveren görüşmeye geç kalan kişinin işe başladığında da geç geleceğini , Ayrıca bunun tam bir saygısızlık olduğunu düşünebilir.
ozgecmis
Özgeçmiş

2: Özgeçmişim Sizde Vardı
Görüşme sırasında insan kaynakları uzmanı özgeçmişinizi tekrar görmek isteyebilir. Sizden istendiğinde “zaten size göndermiştim, bir kopyası sizde vardı” demek çok yanlıştır. Mutlaka yanınızda bir özgeçmiş kopyanız olmalıdır.
kalem
Görüşmede Kalem Bulundurun

3: Kalem Getirmemişim Sizde var mı?
İş görüşmesine giderken çantanızda olması gerekenleri fazlasıyla kontrol edin arkadaşlar. Gelecekteki işvereninizden kalem istemek çok amatörlük olur.
telefon
Biraz Saygı Yahu

4: Pardon Hemen Kapatıyorum
Çok geç arkadaşlar. Bir iş görüşmesinde cep telefonunuzun çalması sonun başlangıcıdır. Bırakın sessize almayı tamamen kapatmanız en garantisi olacaktır. Hiçbir şey o anki görüşmenizden önemli olamaz.
kararlilik
Niye Geldim Ki Ben

5: Emin Değilim, Kararsızım
O zaman burada ne işiniz var, bir çok kişinin hakkını yiyorsunuz. Çalışacağınız kadrodan yada meslek bilgilerinizden emin değilseniz bunu açık açık dile getirmeniz gerekmektedir. Emin değilim, düşünmedim, kararsızım gibi cümleler karşınızdakilerde size karşı kötü izlenim bırakabilir.
sanane
Sanane

6: Siz buraya nasıl girdiniz? Ne kadar maaş alıyorsunuz?
Bu tim amatör cümleleri sakın ağzınıza almayın arkadaşlar. İnsan kaynakları departmanı size ne kadar samimi konuşursa konuşsun siz henüz orada çalışmıyorsunuz. Siz profesyonelliğinizi ve saygınızı asla kaybetmeden düzeyli konuşmaya devam edeceksiniz.
eski-defterler
Eski Defterleri Açmayın

7: Eski İşim Eski Patronum Çok Kötüydü
Asla ama asla eski işinizden ve eski patronunuzdan olumsuz şekilde konuşmayın. Onlar sayesinde kendimi çok geliştirdim demek daha doğru olacaktır. Ki gerçektende eski işiniz iyi yada kötü olarak sizi çok geliştirmiştir.
tatil
İzin Kaç Gün

8: İzin Kaç Gün? Mesai Var mı?
Bu tarz soruların ne yeri ne zamanı. Bu soruların cevaplarını internetten yada orada çalışan başka birinden de öğrenebilirsiniz. İnsan kaynakları yetkilisi bu soruları cevaplamak zorunda değil.
ihtiyac
Bebediyeye Benzer Bir Yanım Mı Var

9: Çocuğum oldu ve yeni bir işe ihtiyacım var.
İş görüşmesi yaptığınız kişiler başlangıçta özel hayatınız ile ilgilenmezler. Özel sorunlarınız yerine mesleğinizle ilgili bilgileri profesyonel bir dille paylaşmanız gerekli.
soru-sormak
Kaçamak Cevaplar

10: Sorum Yok Teşekkürler.
 İş görüşmesi sonrası “sizin soracağınız bir şey var mı?” dediklerinde içinize kapanıp “hayır sorum yok” demek yerine daha önceden düşündüğünüz iş ile ilgili birkaç soru sormanız yararınıza olacaktır. Yetkililer sizin daha önceden araştırma yapıp geldiğinizi düşünecek ve istekli olduğunuzu anlayacaktır.

Evet arkadaşlar iş görüşmesinde söylememeniz gereken 10 cümleyi artık biliyorsunuz. Umarız dilediğiniz işe yakın zamanda sahip olursunuz. Sizde aşağıdaki yorum bölümünden söylemenin sakıncalı olduğu cümleleri bizimle paylaşabilir izleyicilerimize yeni fikirler sunabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.