Torun Bakan Büyükanne Maaşı Netleşti

 Büyükanne projesi için torun bakan aile büyüklerine 425 TL maaş bağlanacak. Bakan Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamada 6 bin kişilik pilot uygulamanın başladığını belirterek 425 TL aylık bağlanacak dedi.

buyukanne-maasi
Torun Bakan Büyükanne 425 TL Alacak

ŞUBAT SONUNA KADAR TALEP TOPLANACAK


Bakan Müezzinoğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada “Şubat sonuna kadar talep alıp, mart ayında projeyi başlatacağız. Çocuğa bakacak büyükannenin emekli olması ya da olmaması, emekli maaşı alması ya da almaması önemli değil. Büyükannenin ekonomik koşulları gündem dışı. Önemli olan, büyükannenin sağlık sorunun olmaması. Bu haktan yararlanacak olan annenin ise asgari ücretin 2 mislinden fazla ücret almıyor olması da
gerekiyor. Büyükannelere ödenecek ücret ise asgari ücretin yüzde 30’u olacak. Pilot uygulama sağlıklı olursa, büyükanneye yaş sınırlaması getireceğiz; o da, 65 yaş. Ama kesin değil” demişti.

Pilot uygulamanın yapılacağı illerde yaşayıp şartları taşıyanlar, bu ay başvurularını yapabilecek. Bu başvurular incelenerek 7 bin aile belirlenecek. Mart ayında da uygulama başlayacak. Uygulama kapsamında torun bakan anneanne ya da babaanneler 1 yıl boyunca aylık 425 lira maaş alabilecek. Hem anne çalışma hayatından kopmayacak hem de büyükanne maaşı yoluyla aileye ek bir destek sağlanmış olacak.

BÜYÜKANNE EMEKLİYSE DE MAAŞ ALABİLECEK
Uygulamada büyükannenin gelir durumuna bakılmayacak. Ancak annenin maaşının asgari ücretin 2 katını aşmaması gerekecek. Büyükanneye yaş şartı ve sağlık raporu gibi şartlar getirilmesi de gündemde bulunuyor.

1 yorum:

  1. Büyükanne'nin bakabilecegi çocuğun yaş sınırı nedir belitrmemissiniz öğrenebilir miyim?

    YanıtlaSil

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.