Yıl Sonu İşsizlik Düşer


 İşsizliği azaltmak adına yapılan projeler ve yeni adımlar ile 2017 yıl sonuna kadar işsizliğin düşeceğini belirten açıklamalar geliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Mehmet Müezzinoğlu bir tv kanalına yaptığı açıklamalarda 2017 yıl sonuna kadar işsizlik rakamının 9,5-10,5 düzeyine ineceğini belirtti.

issizlik
Yıl Sonuna Kadar işsizlik Düşer

 Müezzinoğlu, kasım ayında yüzde 12.1’e çıkan işsizliğin aralıkta da yükseleceğini söyleyerek, “Belki 12.3 gibi bir rakamla aralık ayının rakamı da mart ayında
gelecek. Çünkü 3 ay sonrası geliyor rakamlar. Ama 2017 Ocak ayı itibarıyla düşmeye başlayacak” ifadelerini kullandı.

 2 MİLYON İSTİHDAM
 Müezzinoğlu, istihdam paketinin 1.5 milyon kişiyi iş sahibi yapacağını belirtirken 500 bin kişinin işbaşı eğitimi ile istihdamının sağlanacağını da kaydetti. Müezzinoğlu şöyle devam etti: “Yani bir defa, açık işsizlik var, iş beğenmemezlik var, açık iş alanları var, ama iş beğenmeyen var veya mevcut işi var daha iyi iş için bırakıp ayrılanlar var. Ama ‘Ben çalışma istiyorum, evime helal rızık götürmek istiyorum’ diyen kim varsa, genci, işten ayrılmışı, kim varsa yoğun bir destek veriyoruz.

Kadınlarımıza, engellilerimize ve eski mahkumlara 100 binlik kontenjanı ayrıca veriyoruz.” Sağlık sigortasında yapılan düzenlemeleri de anlatan Müezzinoğlu, 6-7 milyon kişiye 53 lira prim ödeyerek sağlık hizmeti alma imkanı getirdiklerini söyledi. Bu kapsama yaşa takılanların da dahil olacağını söyleyen Müezzinoğlu, “Bir de, özellikle Balkanlar’dan gelip de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup da birinci derece yakınları Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan, yani Bulgaristan’da, Batı Trakya’da, Makedonya’da, Üsküp’te annesi, babası olanlar, annesi, babası adına 53 lirayı yatırdığında annesinin, babasının sağlık hizmetini Türkiye’deki her türlü sağlık kuruluşundan alabilecekler” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.