Ev Hanımları Emekli Olacak

 Çalışmayan ev hanımları için emekli olma hayali gerçekleşiyor. Bu güne kadar özel bankaların bireysel emeklilik sisteminden yararlanan ev hanımları artık devletten de emekli olabilecek. CHP Antalya millet vekili Niyazi Nefi Kara, Türkiye Büyük Millet Meclisine kanun teklifinde bulundu. Eğer onaylanırsa ev hanımları da çalışmadan emekli olabilecek.

ev-hanimlari-emekli-olacak
Ev Hanımlarına Emeklilik

 Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara'nın Türkiye Büyük Millet Meclisine sunmuş olduğu kanun teklifi incelendiğinde ev hanımlarının emekli olabilmesi için en az 25 yıldır evli olması şartı aranmaktadır. Bu şart ile ev hanımları
emekli olabilecek.

Türkiye Büyük Millet Meclisine  Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara tarafından sunulan kanun teklifinden önce ev hanımlarının zaten istekleri üzerine emekli olabilme şanslarının bulunduğu görülmektedir. Ancak bunun için bazı şartlar var.

Buna göre ev hanımı 30 günden az çalışıyor ya da çalışmıyor ama emekli olmak istiyorsa 568 lira aylık prim ödeyerek emekli olabilir. İsteği bağlı sigorta adı verilen bu sistem de 9 bin gün primin doldurulması gerekmektedir. Ev hanımının emekli maaşı alması için ise 58 yaşına gelmesi gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.