İŞKUR Hakkında Bilmeniz Gerekenler İŞKUR Nedir

 İş-kur, yani Türkiye İş Kurumu, iş arayan vatandaşa istihdam sağlarken, personel açığı olan işyeri ve işletmelerin de ihtiyaçlarını karşılar.
 Yani işkur nedir denildiğinde işle işçiyi birleştirir diyebiliriz en basit haliyle. Ancak devletin işsizlik oranını düşürmek için yaptığı çalışma sadece arabuluculukla sınırlı değil.


Ülkemizde istihdamın iyileştirilmesi,  istihdam sürecinin oluşturulup geliştirilerek korunmasını sağlama görevi İş-Kur’a verilmiş olup, bu sürecin doğru işleyişi ile işsizliğin önlenmesi iş-kurun en önemli görevidir. İş-Kur, öncelikle iş ve işvereni buluştururken, yeni iş olanaklarını oluşturarak istihdamı arttırmayı hedefler.

KONUT SEFERBERLİĞİ HERKES EV SAHİBİ OLACAK DÜŞÜK TAKSİTLERLE


İş-Kur’un misyonunda son olarak işini kaybedenlere geçici bir
süre gelir sağlamak yer alır. İsteği dışında işten çıkarılan sigortalıların, uygunsuz bir davranış sonucu çıkarılmadıkları sürece, devlet tarafından bir dönem işsizlik maaşı bağlanır. Bunun için İşkur’a kayıtlı olmak ve başvuru yapmak gerekmektedir.

Sigortalı Olmak İşkur’da Kaydınız Olmasını Sağlamıyor

Sigortalı olarak çalışmış her vatandaşın İş-Kur’da kaydı bulunmaktadır. Ancak bu durum ‘iş-Kur’a otomatik kaydı sağlamaz. İş-Kur bölge merkezlerine giderek veya internet sitesi üzerinden kayıt olmak oldukça kolaydır. Aktif iş arayanlar için burada Cv oluşturmak iş bulma süreçlerini kolaylaştırırken, ilanlar bölümünden de kendilerine uygun ilanlara başvuru gerçekleştirebilirler.

İnternet üzerinden İş-Kur kayıt nasıl yapılır öğrenmek isteyenlerin www.iskur.gov.tr adresine giriş yaparak sağ üst kısımdaki “İşKur internet Şubesi” butonuna tıklamanız gerekli. İş arayan ve iş veren olarak iki bölümden oluşan üyelik başvurusunda hangi taraf için başvuru yapılacaksa seçilir ve üyelik başvuru süreci başlatılır. Gerekli olan bilgiler; kimlik bilgileri, eğitim bilgileri, özel yetenek ve kurs geçmişi, çalışmıyorsa gerekçesini ve iş geçmişini belirtmesi gerekecektir.

İşkur’un Sağladığı Fırsatlardan Herkes Yararlanabilir

İş-Kur’a kayıt olmak için illa iş arıyor olmanız gerekmez. İş-Kur istihdamı artırmak ve ihtiyaç duyulan alanlarda personel istihdam etmek için çeşitli kurslar açmaktadır. Bu kurslar ayrıca ek iş fırsatları yaratabilir veya ev hanımı olanlar için evde çalışma fırsatı doğurabilir.  Mesleki eğitim sunan bu kurslar için İşkur başvuru yine site üzerinden veya İş-Kur bürolarından yapılabilir. Tamamen ücretsiz olan bu kurslar, meslek edindirmenin yanı sıra, kendi işini kurmak isteyen girişimci adaylarına da yönelik olabilmektedir.

İstihdam arttırmanın en önemli çözümü iş olanaklarını genişletmek olduğundan, İş-Kur bu misyonu doğrultusunda, iş kurma hayali olanları da desteklemektedir. KOSGEB ile ortak çalışmalar doğrultusunda, girişimcilik ve proje geliştirme eğitimleri düzenleyen İş-kur’un bir diğer projesi de “İşbaşı Eğitim Programı”dır. Bir alanda eğitim almak yeterli gelmediğinden ve kurumlar deneyimli çalışan aradıklarından İş-Kur işbaşı eğitim programı ile tecrübe kazanmalarını sağlıyor. Bu süre boyunca maaş ve sigortası işkur tarafından karşılandığından pek çok işveren de bu programa sıcak bakıyor.

İstihdam Seferberliği İle 2 Milyon Kişiye İş İmkanı Sağlanıyor

İş-Kur üzerinden yine işbaşı eğitim programının içerisinde gerçekleştirilen bu projede 2017 yılının sonuna kadar işletmelere sigorta ve prim kolaylığı sunulacak. İşletmelerin mevcut çalışanlarına ilave olarak istihdam edecekleri her bir çalışanın 773 TL tutarındaki prim ve vergi ödemeleri devlet tarafından karşılanıyor. Bu sayede istihdamı çoğaltmayı hedeflerken işletmelerin de üzerindeki sorumlulukları azaltarak destek sunuyor.

Eski hükümlülere ve engelli vatandaşlara da iş kurma ve istihdam desteği sunan İş-kur’un web sitesinde ayrıca bir “kariyer” alanı bulunmaktadır. Burada meslekler hakkında bilgi edinmenin yanı sıra, cv- iş başvuru formu oluşturma, mülakat teknikleri gibi konularda bilgiler veriliyor. Gençleri ya da iş arayışında kendini yeterli bilgi donanımına sahip hissetmeyenleri düşülerek hazırlanan alanda, iş piyasasına yönelik güncel haberler de paylaşılıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.