Kamuda 2150 TL Maaş İle Büro Elemanları Alınacak

 Kamu kurum ve kuruluşlarına personel alımları yapılmaya başlandı. Geçtiğimiz günler itibariyle yayımlanan İçişleri Bakanlığı büro memuru alımında 1545 kişilik kontenjan bulunuyor. Başvuruları 15 Mayıs 2017 tarihi itibariyle alınmaya başlayacak olan ilanın, başvuru şartlarına ve detaylarına aşağıdan erişim sağlayabilirsiniz...

EV ALMAK İSTEYENLER TIKLAYIN SİZİ ARAYALIM


GENEL ŞARTLAR

T.C vatandaşı olmak,

En az önlisans mezunu olmak,

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında değerlendirilmek,

35 yaşını aşmamış olmak,

KPSS puanı en az 60 olmak,

Sağlık problemi bulunmamak şeklinde özetlenebilir...

BAŞVURULAR VE DETAYLAR

1- Müracaatlar; elektronik ortamdaki İş Talep Formu ile
yapılacaktır. Posta yoluyla veya bizzat müracaatlar kabul edilmeyecektir.

2- Adaylar; Bakanlığımızın (http://www.icisleri.gov.tr) adresli internet sitesinde yer alan; “T.C. İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı Sözleşmeli 4/B Büro Personeli – Lisans (4 yıllık) Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu” ya da “T.C. İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı Sözleşmeli 4/B  Büro Personeli – Önlisans (2 yıllık) Giriş (Sözlü) Sınavı İş Talep Formu”ndan, KPSS (B) grubu puan türünden kendisine uygun olanı seçerek 15-22 MAYIS 2017 tarihleri arasında ilgili sınav duyurusu bölümünde yayımlanacak olan başvuru linki aracılığıyla e-Devlet şifresi ile erişip elektronik ortamda müracaat edeceklerdir.

3- Başvurular e-Devlet şifresi ile yapılacağından, adayların (www.turkiye.gov.tr) hesabının bulunması zorunludur. Söz konusu hesabın kullanılabilmesi için, adayların e-Devlet şifresi almaları gerekmektedir. Adaylar, e-Devlet şifresini içeren zarfı, PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu kimliğini ibraz ederek temin edebilirler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.