EVİ OLMAYAN KALMASIN 60 AY "0" FAİZ

Kamuda 28 Bin Memur Alımı Var

 Birçok Kamu Kurumu veya Kamu Kuruluşu bünyelerinde bulunan memur personel ihtiyaçlarını gidermek üzere farklı pozisyonlarda ve farklı niteliklerde memur personel alımı gerçekleştiriyor. Alınacak olan memur adayları farklı bölgelerden başvurularını gerçekleştirebilirler. Kamu kurumlarının memur alımları güncelde 28 bin rakamını geçmiş bulunmakta...


HANGİ KURUMLAR MEMUR ALIMI YAPIYOR?

Kamuya alımlarda bir çok kurum veya kuruluş faaliyet göstermektedir. Son zamanlardan başvuru sayısı çok yüksek olan ve aşırı ilgi gören kurumlar, İçişleri bakanlığı, ÇAYKUR, Tarım Kredi Kooperatifleri, Milli Savunma Bakanlığı, Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, Kamu İhale Kurumu, Türk Hava Yolları, İstanbul Kalkınma
Ajansı, Çeşitli üniversiteler, Çeşitli Belediyeler, Polis Akademisi başkanlığı, Çevre ve şehircilik Bakanlığı, merkez bankası, Türkiye İş bankası, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı gibi kurumlar alımlarını gerçekleştirecek.

HANGİ ŞARTLAR ARANIYOR ?

Kamuya memur personel alımında genellikle adaylardan, 657 sayılı devlet memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımaları, yaş şartları, görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir durumu olmaması, eğitim şartları, kadrosuna göre özel şartlar, erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi bulunmamak, yapılacak olan güvenlik ve arşiv araştırmasından olumlu olmak gibi nitelikleri taşıyan adaylar başvurularını gerçekleştirebilirler.

KPSS ŞARTI ARANIYORMU ?

Kamuya alım yapan kurumların bir çoğu Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aranmaktadır. 2015 veya 2016 yılında ÖSYM tarafından yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından lise mezunları için KPSSP94, Önlisans mezunları için KPSSP93 ve Lisans mezunları için ise KPSSP3 puan türlerinden en az 60 puan almış olmaları gerekmektedir. Bazı kurumların ise taban puanları 70 ve üzeridir.

Ancak bazı kurumlar ise alımlarında KPSS şartı aramıyor. Özellikle Milli Savunma Bakanlığı, TÜBİTAK, ÇAYKUR gibi kurumlar şu anki alımlarında Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı aramamakta.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIR?

Kamuya memur personel alımlarında farklı başvuru yöntemleri bulunur. İnternet üzerinden başvuru, şahsen başvuru, posta yolu ile veya e-posta yolu ile yapılan başvurular kabul edilir. Ancak bunlara net olarak alım yapan kurumun ilanını inceledikten sonra öğrenilir. Bazı kurumlar sadece online başvuru sistemi ile başvurularını alır ve diğer yöntemle yapılan başvurular geçersiz sayılır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.