KPSS Mağdurları İçin Teklif Meclise Verildi

 CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2009, 2010 ve 2012 KPSS'de çalınan sorular nedeniyle mağdur olan adayların haklarının geri verilmesi amacıyla kanun teklifi hazırladı. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi hazırladı ve teklifi TBMM Başkanlığına sundu.

EV ALACAKLAR BU FIRSAT SİZE HEMEN TIKLAYIN

MAĞDU OLAN ADAY VE ADAYLAR YERLEŞTİRİLECEK

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu tarafından hazırlanan teklife göre ÖSYM'nin düzenlediği KPSS'de usulsüzlük yaparak kamu görevine yerleştiği yargı kararı ile tespit edilen ve bu nedenle meslekten çıkarılan kamu personellerinin yerine, talep etmeleri halinde ilgili yerleştirmede söz konusu usulsüzlük nedeniyle mağdur olan aday veya adaylar yerleştirilecek.

YÜZ BİNLERCE KİŞİ USULSÜZLÜKLE KAMU PERSONELİ OLDU

Kanun teklifine göre bu amaçla yapılacak olan yerleştirmenin usul ve esasları Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 3 ay içinde çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek. CHP Milletvekili Sezgin Tarıkulu hazırladığı kanun teklifinde teklifin
gerekçesini de belirtti. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu teklifin gerekçesi olarak ÖSYM'nin düzenlediği 2009, 2010 ve 2012 KPSS ile 2013 Yabancı Dil Sınavı-ALES ve İç Denetçilik sınavlarında çalınan sorular ile ilgili devam eden soruşturmalarda, yüz binlerce kişinin sınav usulsüzlükleriyle kamu personeli olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

MAĞDUR OLAN ADAYLARIN HAKLARININ GERİ VERİLMESİ AMAÇLANDI

Konu ile ilgili olarak kanun teklifinin gerekçesinde bu kişilerin yargılama süreçleri sonunda suçları sabit görülerek meslekten ihraç edilmeleri halinde, ÖSYM'nin yaptığı ilgili yerleştirmelerde, yerlerine mağdur olan adayların getirilmesi gerektiği ifade edildi. Ayrıca Kanun Teklifinin 2009, 2010 ve 2012 KPSS'de çalınan sorular kapsamında mağdur olan adayların haklarının geri verilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.