Olmasın Kıdem Tazminatı Fona Devredilmesin

 Cumhuriyet Halk Partisi Malatya vekili Veli Ağbaba, kıdem tazminatı düzenlemesinin fona devredilmesine karşı olduklarını ifade ederek önemli açıklamalarda bulundu. Veli Ağbaba " Bir oldu bitti ile işçiler devlet eliyle haklarından vazgeçirilecek, işçiler yerine sermayenin güvenliği sağlanacak. Haklı olan değil güçlü olanın kazanacağı bir sistem yaratılacak.
2 Kişilik Sinema Bileti Oksijen Hesapta
BAŞVURU YAPMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN
Türkiye Cumhuriyeti Devleti, hukuk devletidir. İşçi ile işveren arasındaki uyuşmazlık ne olursa olsun amaç bunu en kısa sürede halletmek değil, hukuk kurallarına göre çözmektir. Getirilen yöntemin adı arabuluculuk değil, arabozuculuktur. İşçi ve işveren uyuşmazlığı arabuluculuk maskesi altında barıştırma ve pazarlık yapma basitliğine indirgenemeyecek kadar ciddi bir meseledir.

 Arabuluculuk yalnızca tarafların eşit olduğu durumda etkili olur. Mevcut düzende işçi ve işverenin eşit şartlarda hak arayamacağı zaten ortadayken bir de süreci zorlaştırmak emekçilerin kalesine bir gol daha atılması demektir." şeklinde konuştu.

Ak Parti' nin amacını işçi güvencesini ortadan kaldırmak olduğunu söyleyen CHP vekili Veli Ağbaba, kıdem tazminatının fona devredilmesini istemediklerini belirterek " AKP'nin amacı Türkiye'de iş güvencesini tamamen ortadan kaldırmaktır. Bu konuda bizim
tavrımız nettir; hak gaspına geçiş vermeyiz. Tüm sendikalar kıdem tazminatının fona devredilmesine karşı. Bu planda emekçi lehine tek bir düzenleme dahi yok. 'Kıdem tazminatını artık alabileceksiniz' demenin hiçbir anlamı yok. Hem almaya hak kazanmayı zorlaştırıyorlar, hem de işten kolaylıkla atıldıktan sonra tazminatın önemi ikinci plana düşüyor. Bizim tavrımız nettir; kıdem tazminatının fona devredilmesine karşıyız. Biz, sendikaların da talebi olan garanti fonu kurulmasını öneriyoruz. " ifadeleirne yer verdi...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.