Ramazan Davulcusu Nasıl Olunur ve Maaşları

 Ramazan aylarının vazgeçilmezi olan ramazan davulcuları, gece sahur vaktinde görev yaptıkları mahallenin sokaklarını gezerek davul çalıp insanları sahur için uyandırmaktadır.
Ülkemizde oruç zamanlarında ramazan davulcusu olmak isteyen çok sayıda insan bulunmaktadır. Ancak herkes kafasına göre eline davul alıp ramazan davulculuğu yapamamaktadır. Bunun için bazı şartlar ve koşullar bulunmaktadır.
2 Kişilik Sinema Bileti Oksijen Hesapta
BAŞVURU YAPMAK İÇİN HEMEN TIKLAYIN
Öncelikli olarak ramazan davulcusu olarak Ramazan ayında görev yapmak isteyen bir kişinin öncelikli olarak ikamet ettiği mahallenin muhtarı ile görüşmesi gerekmektedir. Mahalle muhtarından ramazan davulcusu olur raporu alındıktan sonra ise savcılıktan alınacak olan sabıka kaydı raporu, nüfus cüzdanı fotokopisi ve iki adet fotoğraf ile birlikte bulundukları il ya da ilçe belediyelerinin zabıta müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirler.

Bazı belediyeler davulcu seçimi için farklı uygulamalar da yapabilmektedir. Bu hususta sınav ya da uygulamalı mülakatlar ile “Ramazan Davulcusu Belgesi” alabilen kişiler ise Ramazan ayında davulcu olarak çalışma hakkına sahip olabilir. Çok sayıda başvuru
olduğu için elemeleri belediyeler kendi içinde yaparak daha uygun kişilere sertifika vermeyi tercih etmektedirler. Bunun yanı sıra ramazan davulcusu adaylarına vatandaşları rahatsız etmeme konusunda da eğitimler verilmektedir.

RAMAZAN DAVULCUSU MAAŞLARI

Ramazanın ortasında ve bitişinde davul çaldıkları mahallenin sokaklarındaki tüm evlere gidip kapı kapı dolaşan ramazan davulcuları gelenek olarak bahşiş istemektedir. Ramazan davulcularının bahşiş topladıkları için maaş almadıkları bilinmektedir. Aksine ramazan davulcuları belediyelerin davulcu olma ihalesine katılarak para vererek ihaleyi kazandıkları taktirde davulcu olabilmektedir. Bu tarz uygulamalar belediyelere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra korsan ramazan davulcuları da zaman zaman normal ramazan davulcusu gibi kendin tanıtarak bahşiş istemeye evlere gidebilmektedir. Bu konuda özenli olabilmek adına ramazan davulcularına belediye tarafından verilen evrak ya da yaka kartı gibi şeylerin davulcunun üstünde olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.