Kabin Memurları Aranıyor 3000 TL Maaş

 Türkiye’nin çok sayıda bölgesinde havacılık sektörünün gelişmesi ile birlikte daha yaygın bir meslek haline gelen kabin memurluğu, başta genç bayanlar olmak üzere çok sayıda kişi tarafından ilgi gösterilen meslek grupları arasında yer almaktadır. Geçmişe oranla Türk firmalarına ait hava yolları da kendi prestijleri doğrultusunda filolarında büyümeye gitmektedir.

Bundan yaklaşık 10 yıl öncesine oranla hava ulaşımında çok büyük ölçüde artış yaşandığı çok net bir şekilde gözlemlenmektedir. Özellikle hava ulaşımında da rekabetin artması ile birlikte hava ulaşım bedelleri, kara ulaşım ücretlerine yakın bir düzeyde
seyretmektedir. Dolayısıyla birçok insan zaman tasarrufu yapabilmek adına çok az daha ücret bedelini gözden çıkarıp hava ulaşımını tercih etmektedirler.

Bir diğer adıyla uçaklarda kabin hostesi olarak bilinen kabin memurlarının genel amacı ve görevleri; yolculara uçuş esnasında yiyecek içecek servisi yapmak, yolcuların emniyeti açısından yolculara uçuş kurallarından ve emniyet prosedürlerinden bahsetmek, gerekli durumlarda kokpitte bulunan pilotlarla iletişim halinde olmak gibi temel şeylerden oluşmaktadır.

Ayrıca her uçuş öncesinde uygulamaları olarak yolcuları bilgilendirmeleri ana görevlerinden birisi olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra kabin memurları, acil durumlarda kriz yönetimi hakkında da eğitim almaktadır. Uçakta herhangi bir acil durumda gerekli prosedürleri sırasıyla uygulamaları da çok önemli bir durumdur.

Kabin memuru maaşları genellikle havacılık sektöründe çalışmak isteyenlerin en çok merak ettiği hususlardan birisidir. Genellikle çalışılan hava yoluna göre de maaşlar değişmektedir. Ancak ülkemizin gururu olan sadece ülkemizde değil Dünya çapında kalitesiyle kendini ispatlamayı başaran Türk Hava Yolları firmasında diğer hava yollarına oranla maaşların biraz daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Ortalama olarak kabin memuru maaşları Türk Hava Yolları firmasında 3.000 TL ile 3.500 TL arasında değişiklik gösterirken Pegasus, Onur Air, SunExpress gibi diğer hava yollarında ise 2.500 TL ile 3.000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca her uçakta kabin memurlarının yanı sıra kabin memurlarından sorumlu kabin amirleri de bulunmaktadır. Kabin amiri maaşları ise 2017 yılında 4.000 TL ile 4.500 TL arasında maaş almaktadır.

Ancak havacılık sektöründe kıdem ve tecrübe çok önemli olduğu için çalışma süresi arttıkça yani kabin memuru ya da amiri daha yüksek kıdem sahibi olunca bu durum maaşlarına da yansımaktadır. Doğal olarak daha uzun süre hizmet eden kabin memurlarının maaşları yeni başlayanlara oranla daha yüksektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.