Okul Öncesi Öğretmeni Maaşları

 Okul öncesi öğretmenleri ne iş yapar? diye sorulacak olursa adından da anlaşılacağı üzere ana okulu çağındaki çocukları eğitmektedirler. Halk arasında ana okulu öğretmeni olarak da bilinen okul öncesi öğretmenleri, çocukların temel eğitimlerinden sorumludurlar.

Anketi Dolduran Herkese Hediye Tatil!


OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ ÇALIŞMA ALANLARI

Çocukların hem zihinsel gelişimi hem de fiziksel gelişimine katkıda bulunurlar. Aynı zamanda çocukları ilkokula hazırlayarak temel eğitimlerinin verilmesinde büyük rol oynamaktadırlar. Okul öncesi öğretmenlerinin Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan devlet okullarında ve özel okullarda, özel kreşler gibi yerlerde çalışabilmektedir. Ancak her öğretmenin olduğu gibi okul öncesi öğretmenlerinin hayali de kadrolu olarak devlet okullarında çalışmaktadır.

OKUL ÖNCESİ ÖĞRETMENLERİ NE KADAR KAZANIYOR?

Okul öncesi öğretmenlerinin maaşları da en çok merak edilen hususlardandır. Bu doğrultuda yeni mezun okul öncesi öğretmeni baz alınırsa kamu bünyesinde
ataması gerçekleşen okul öncesi öğretmenlerinin 2.800 TL – 3.500 TL aralığında maaş aldıkları bilinmektedir. Ancak özel kuruluşlarda görev yapan ana okulu yani okul öncesi öğretmenlerinin maaşları hakkında net bir şey söylemek mümkün değildir.

Özel okullarda ve kreşlerde çalışan kimi okul öncesi öğretmenlerinin kamuya göre daha yüksek maaş aldıkları bilinse de genellikle özel okullarda çalışan ya da ücretli olarak devlet okullarında kadrosuz olarak çalışmakta olan okul öncesi öğretmenlerinin maaşlarının ataması yapılan okul öncesi öğretmenlerine göre daha düşük olduğu görülmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.