Suriyede Çalışmak İş Bulmak

 Yaklaşık beş yıldır iç savaş problemleri yüzünden büyük ekonomik sıkıntılar çeken Suriye’nin yakın gelecekte ekonomisinde tekrardan büyümeye gideceği tahmin edilmektedir. Dolayısıyla iç savaşın vermiş olduğu tahribat nedeniyle yakın zamanda çok sayıda yeni yatırıma ihtiyaç duyacağı bilinmektedir. Bunlardan başlıcaları; yeni konut, eğitim, sağlık, toplu taşıma, ulaşım, yeni yol gibi yatırımlardır.

Tüm bu durumlardan önce Türkiye ile Suriye arasında güçlü bir ticari bağın olduğu bilinmekteydi. Hatta 2011 yılı verilerine de bakılacak olunur ise Türkiye ile Suriye arasındaki ihracatın yaklaşık 1,6 milyar dolar civarında olduğu görülecektir. Ancak ilerleyen yıllarda bu rakam her ne kadar düşse de 2016 yılı sonunda tekrardan 1,4 milyar dolar olarak güzel
bir ivme kazandı. Bu rakam ise Suriye’ye yapılacak olan yatırımların en büyük göstergesidir demek kesinlikle doğru olacaktır.

SURİYE’DE İŞ YAPAN TÜRK İNŞAAT FİRMALARI

Son dönemlerde Türk inşaat firmalarının Avrupa ülkelerine nazaran Orta Doğu ülkelerine yatırım yaptıkları görülmektedir. Hem Türkiye’ye yakın coğrafya olması, lojistik açısından kolaylık sağlamaktadır hem de Avrupa’daki inşaat firmalarının daha uzak kalması ve daha çok büyük Avrupa pazarı ile ilgilenmeleri gibi sebepler Türk firmalarını Orta Doğu ülkeleri arasında ön plana çıkarmaktadır.

Bu doğrultuda çok sayıda Türk inşaat firmasının Suriye’de yol, konut, ulaşım gibi sektörlerde faaliyet içinde olduğunu söylemek mümkündür. Suriye’de üretim imkanlarının da büyük oranda yok olması nedeniyle kısa sürede gelişim için dışa bağımlılık da artmaktadır. İşte bu noktada Türk firmalarının da ön plana çıkması beklendiği için yakın zamanda geçici ve dönemsel olarak Suriye ülkesine işçi, mühendis, mimar, personel gibi alımların gerçekleşmesi bekleniyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.