Zabıt Katibi Nasıl Olunur Zabıt Katibi Maaşları

 Zabıt Katibi mesleği bir çok kişinin memur olma hayallerinde ilk sırada yer almaktadır. Meslek olarak Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. Zabit katiplerinin işi not almaktır. Tabi teknolojinin gelişmesiyle bu not almalar bilgisayarlar ile yapılmaktadır.

2 KİŞİLİK BEDAVA SİNEMA BİLETİ


HEMEN BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLA


Zabıt Katipleri Nerede Çalışırlar? Görevleri Nedir?
Zabıt Katipleri yukarıda da söylediğimiz gibi Adalet Bakanlığına bağlı olarak çalışırlar. Adalet Bakanlığı zabıt katipliği kadrolarını Adliye Sarayları, Cezaevi ve bazen de icra memurluklarında açar. Zabıt Katiplerinin otopsilerde de yer aldığı görülmektedir. Zabıt Katipleri eskiden daktilo ile idi fakat şu anda bilgisayar ile yazı yazarak söylenen kelimeleri not alırlar. Bu not alma zabıt katibinin bağlı olduğu birime göre değişmektedir.

2017 Zabıt Katibi Maaşları?
Zabit Katipliği hem memuriyet hem de maaşı bakımında tercih edilen bir meslektir. Maaşları kişinin mezununiyeti, medeni hali, çocuk durumuna göre
değişmektedir. 2017 zabıt katibi maaşı Ortaöğretim mezunu (lise), önlisans mezunu ve lisans mezunu olan kişiler arası maaş farkı bulunmaktadır.

Ayrıca bekar olan bir memur ile evli olan memur hatta evli ve çocuğu olan memur arasında da maaş farkı bulunmaktadır.

2016 Zabıt Katibi maaşı verileri incelendiğinde lisans mezunu evli çocuğu olan bir memur 2200 ile 2250 Tl arası maaş almaktadır. Bu maaş durumu yeni atanan bir memur içindir. Yıl geçtikçe memurun kıdemi arttıkça maaşı da artacaktır. Bekar olan memur eş ve çocuk yardımı alamayacağı için maaşı daha düşük olacaktır. 2017 yılı için yeni başlayan zabıt katibi maaşı 2460 TL'dir. Evli ve çocuk durumu maaşı artırmaktadır. Eş yardımı 201 TL ve çocuk yardımı 55 TL'dir.

Zabıt Katibi Nasıl Olunur 2017? Hangi Bölümden Mezun Olmak Gerekmektedir?
Zabıt Katibi alımını Adalet Bakanlığı yapar. Zabit Katibi olmak için tercihen adalet bölümü mezunu olmak gerekmektedir. KPSS sınavından bakanlık tarafından belirlenen taban puan üzeri alan adaylar uygulama sınavına tabi tutulurlar.

Uygulama sınavında adaylardan dakikada yazılacak kelime sayısına bakılmaktadır. KPSS baraj puanını aşan adaylar uygulamalı sınava tutulurlarken dakika başına kelime yazacaklarından uygulama sınavına giderlerken klavye alırlar ki sınav anında parmakları ısınmış olsun ve istenen sayıda kelimeyi rahatlıkla yazabilsinler.

Sizlerin de Zabıt Katipliği hakkında soru ve görüşleriniz bulunuyorsa bu yazının altına YORUM bırakarak fikirlerinizi belirtebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.