Çırak Olarak Başladı Patron Oldu

 Adana'da endüstriyel reklam ve dekorasyon işi yapan 36 yaşındaki Mehmet Ali Dönmez, çırak olarak başladığı mesleğinde iş yeri açarak patron oldu. Adana Metal Sanayi Sitesi'nde bulunan iş yerinde 2'si kadın 15 çalışana iş imkanı sunan Dönmez, "İşletmemizi kuralı 2 yıl oldu. 2 yıl içerisinde 6,5 milyon TL civarında ciro elde ettik. Günlük 10 bin TL'lik ürün bizim işletmemize giriyor ve tamamlanmış halde çıkıyor. Dışa bağımlılığımız kesinlikle yok" diye konuştu.ÜNİVERSİTE HARÇLIĞINI DENKLEŞTİRMEK İÇİN ÇIRAKLIK YAPTI

Adana'da yaşayan Mehmet Ali Dönmez, 1998 yılında 17 yaşındayken üniversite harçlığını denkleştirmek için reklam tabelaları üreten bir iş yerinde çırak olarak çalışmaya başladı. Daha sonra üniversiteyi bitiren Dönmez, kendisini geliştirerek reklam tabelası üreten iş yerinde kalfa ve usta oldu. 2015 yılında ise Dönmez, üniversite yıllarında
hayal ettiği iş yerini kurmak için KOSGEB'in girişimcilik eğitimine katılıp sertifika aldı. Mehmet Ali Dönmez, ardından projesini KOSGEB'e sunup iş yerini açmak için hibe desteği aldı. Dönmez, 2 sene önce ise Seyhan ilçesi Yeşiloba Mahallesi Metal Sanayi Sitesi içerisinde 800 metrekarelik alan üzerine MAD Endüstriyel Reklam ve Dekorasyon isimli iş yerini açtı.

"BABAM İŞ YERİ AÇMAYI KABUL ETMEYİNCE BU İŞE YÖNELDİM"

Dönmez, liseyi bitirdikten sonra babasıyla ticarete atılmak istediğini fakat babası kabul etmediği için bu sektöre yöneldiğini belirterek, "Bu işe çıraklıktan başladım. Küçükken bile pazarlarda su satarak, ayakkabı boyayarak geçiniyordum. O dönemden ticarete karşı isteğim var. Babamla birlikte işletme kurmak istemiştim. Babama iş yeri kurma fikrini o zamanlarda önermiştim. Fakat babam bu işi kabul etmedi. Bende ondan sonra grafik tasarım alanında kendimi geliştirmeye başladım" diye konuştu.

"KISA ZAMANDA ÖNEMLİ FİRMALARA HİZMET VERDİK"

Endüstriyel reklamın Adana'da ilk ve tek temsilcisi olduğunu söyleyen Mehmet Ali Dönmez, "Adana'da bulunan reklam firmaları endüstriyel olarak hizmet veremiyordu. Normal şartlarda reklam tabelaları üretiyorlardı. Biz adımızda endüstriyel alarak hedef kitlemizi kurumsallaştırdık. Şu anda Türkiye'de ciddi ulusal firmalara hizmet veriyoruz. Bu bizim için önemli. Yurt dışında da Irak'ta, Kosova'da ve Ukrayna'da verdiğimiz hizmetler var. Kısa zamanda böyle önemli firmalara hizmetler verdik" ifadelerini kullandı.

"2 YILDA 6,5 MİLYON LİRA CİRO YAPTIK"

İşletmeyi 2 sene önce kurduğunu ve 2 sene içerisinde 6,5 milyon TL'lik ciro yaptığını söyleyen Dönmez, "İşletmemizi kuralı 2 yıl oldu. 2 yıl içerisinde 6,5 milyon TL civarında ciromuz oldu. Günlük 10 bin TL'lik ürün bizim işletmemize giriyor ve çıkıyor. Dışa bağımlılığımız kesinlikle yok" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.