Diyetisyen Olmak ve Diyetisyen Maaşları 3000 TL

 Beslenme, insanların günlük hayatında yaptıkları en başlıca aktivite olarak bilinmektedir. Zaman içinde beslenme faktörünün insan hayatını olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkilemesi söz konusu olduğu için nasıl beslenilmesi gerekildiği, neler yenmesinin bilinmesi gibi çok sayıda şey insan hayatı için çok önemli bir rol oynamaktadır. Dolayısıyla günümüzün popüler mesleklerinden biri olan diyetisyenlik de bu doğrultuda ön plana çıkan meslek gruplarından birisidir.

Diyetisyen olabilmek için üniversitelerin lisans bölümü olan Beslenme ve Diyetetik Bölümü mezunu olmak gerekmektedir. Bu bölüm mezunlarına diyetisyen unvanı verilmektedir. Ülkemizde çok sayıda insan bu bölümü okumak için ÖSYM tarafından
düzenlenen YGS ve LYS üniversite sınavlarına hazırlanmaktadır. Bölümün puanları ise üniversitelere göre farklılık gösterebilmektedir.

Sağlıklı beslenme hakkında ipuçları almak isteyenler, sağlık sorunlarından dolayı beslenme düzenini değiştirmek zorunda olanlar, spor yapanlar, vücut geliştirme ile uğraşan kişiler, fazla kilo problemi ya da düşük kilo problemi olan bireyler genellikle diyetisyenlere danışarak sağlıklarının gidişatı hakkında bilgi alırlar. Diyetisyenler bir doktor değildir ancak sağlıklı beslenme hakkında çok fazla detaylı bilgi verebilme kapasitelerine sahip oldukları için uygulattıkları diyetler sağlık üzerinde önemli ölçüde etkiye sahiptir.

Dolayısıyla diyetisyenler çalışma alanları oldukça geniş meslek erbapları oldukları için çalışma alanları da bir o kadar geniştir. Diyetisyenler, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında, sağlık departmanı olan şirketlerde, sağlık denetim firmalarında, fabrikalar gibi çok yerde çalışma imkanına sahiptir. Tüm bunların yanı sıra ise kendi inisiyatifleri doğrultusunda özel kliniklerini açıp diyetisyenlik hizmetini bireysel olarak kendisine gelen insanlara sağlayabilmektedirler.

Halk arasında ve öğrenciler tarafından merak edilen hususlardan bir diğeri ise diyetislerin maaşlarıdır. Diyetisyen maaşları diyetisyene bağlı olarak tamamen değişkenlik göstermektedir demek kesinlikle doğru olacaktır. Buna örnek olarak ise kendi kliniğini açan diyetisyenleri gösterebiliriz. Kendi kliniğini açıp ve ziyaretçileri doğrultusunda para kazanan diyetisyenlerin maaşları hakkında çok fazla net bir şey söylemek mümkün olmamaktadır.

Ancak kamuda yeni başlayan diyetisyen maaşlarının 3.000 TL civarında olduğunu söylemek mümkündür. Bunun yanı sıra diyetisyen mesleğinde kıdem sahibi olanların maaşları ise 3.500 TL – 4.000 TL arasında seyir etmektedir. Özel hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında görev yapan diyetisyen maaşları da tamamen imzalamış oldukları kontratlar doğrultusunda farklılık göstermektedir. Ancak büyük özel hastanelerin vermiş olduğu maaşlar genel olarak diğerlerine oranla daha yüksektir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.