Hızlı İş Bulmanız İçin 10 Taktik

 İş arayanlara pratik bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Şimdi sıralayacağımız ufak taktikler ile sizde hızlı bir şekilde yeni bir iş sahibi olabilirsiniz. Yapılması zor olmayan ama şiddetle tavsiye ettiğimiz bu uygulamalar arayanların olmazsa olmazı olacak.

 Burada sıraladıklarımız iş ararken uygulamanız gereken küçük ip uçlarından ibarettir. Unutmayın ki işverenler küçük ayrıntılara ve sizi diğerlerinden ayıran özelliklere çok dikkat ederler.

1. İnternette iş ararken tüm ilanlara değil de gelişmiş arama yaparak size uygun ilanlara başvuru yapmanız hem zamandan tasarruf yapmanızı sağlayacak hemde çıkmaz sokaklara girmenizi engelleyecektir.

2. İnternette iş başvuru yapacağınız zaman şirketleri önceden belirlemek yararınıza olacaktır. Özellikle kalifiye olduğunuz meslek dallarında başvuru
yapmanız işe alınma olasılığınızı arttıracaktır.

3. Çalışmayı çok istediğiniz şirketten haber gelecek diye beklemeyin. Diğer şirketlere de başvuru yapmaya devam edin. Onlarca defa red cevabı almanız normaldir, o yüzden vazgeçmeden beklemeden uygun olan ilanlara başvurularınızı yapmaya devam edin.

4. İnternetten iş başvurusu yaparken ön yazı önemlidir. İşverenler CV bilgilerinize bakmadan gidebilir. O yüzden çarpıcı ve kendinizi iyi anlatan kısa bir ön yazı yazmayı asla ihmal etmeyin.

5. Özgeçmişinizi başvuru yaptığımız işe uygun düzenlemekte çok iyi olacaktır. Örneğin şoförlük için başvuru yapıyorsanız özgeçmişinizde aşçı sertifikanızın hiç yararı olmayacaktır.

6. Yine CV bilgilerinizde hayatınız boyunca kazandığınız tecrübelerin hepsini yazmanıza, işvereni boğmanıza gerek yoktur. Özellikle tarih tarih uzun uzadıya bilgiler vermek sizi yaşlı göstererek detaya inmeniz hoş karşılanmayabilir.

7. Özgeçmişinize çalışmadığınız sürece yaptığınız önemli şeyleri yazabilirsiniz. Yine başvuru yaptığınız işle alakalı olması önemli. Örneğin Aşçılık başvurusu yapıyorsanız boş zamanınızda yeni tarifler araştırdığınızı yazabilirsiniz.

8. Dış görünüz önemlidir. Yeni mülakata gidecekseniz başvuru yaptığınız iş için uygun giyinmeniz çok önemlidir. Mülakat salonunda ilk saniyelerde bırakacağınız izlenim işe alınmanızı yüzde 50 etkileyecektir.


9. Neyseniz o olun. Ezbere cevaplar klişe konuşmalar işvereni sizde soğutabilir. Mantıklı konuşma yanında kendinizden çok ödün vermeyin. Belki de yıllarca beraber çalışacağınız kişiler şu an karşınızda oturuyor. Yani yıllarca rol yapamazsınız. Kendiniz olun...


10. Önceki patronunuz ve işiniz hakkında kötü konuşmayın. Unutmayın yeni işvereniniz karşınızda...

  İş arayan arkadaşlara şimdiden başarılar diliyor bu taktiklerin işinize yaramasını temenni ediyoruz. Youtube kanalımızı ve sitemizi takip ederek yeni iş ilanlarına, personel alımı haberlerine anında ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.