İş Görüşmesinde Sakın Bunları Yapmayın

 İş arayanların amaca ulaşmasındaki en önemli uygulama iş görüşmeleri ve mülakatlardır. Kamu kurumları da artık memur alımlarının çoğunu mülakatlar neticesinde yapıyor. Peki iş arayanlar mülakatlarda ve iş görüşmelerinde nelere dikkat etmeli. Bu konumuzda iş görüşmesinde kesinlikle yapmamanız gerekenlere değineceğiz.

 Mülakat öncesinde mutlaka ufak hazırlıklar yapılması önemlidir. Ayna karşısında alıştırmalar yapabilirsiniz. Yalnız dikkat edin sakın cevapları ezberlemeyin. Ezbere konuşmalar hemen anlaşılacaktır.

 İş görüşmesine gittiğiniz şirketin iş niteliğine yada çalışacağınız alana uygun giyinin. Özellikle gıda sektöründe çalışmak istiyorsanız çok bakımlı ve
temiz görünmeniz şart olacaktır.

 Kendinizi çok iyi tanımanız gerekmekte. Niteliklerinizi bilerek fazla ego yapmadan kişiliğinizi karşı tarafa iyi aktarmalısınız. Mesleğinizi, niteliklerinizi ve bilginizi küçümsemeyin.

 Karşınıza çıkabilecek soruları önceden kestirerek vereceğiniz yanıtları seçmeniz önemli. İşinizle alakalı olmayan cevaplar vermemeye çalışmalısınız.

 Bazı örnekler vermek gerekirse;


  •  Profesyonel hayattaki amaç ve hedefim ne?
  •  Profesyonel niteliklerim neler?
  •  Firma için yararlı olabilecek niteliklerim neler?
  •  Pozisyona uygun tecrübem var mı?
  •  Zayıf ve güçlü yönlerim neler?
  •  Şu anda çalışmakta olduğum iş sahasında mutlu muyum?

 Görüşme günü zinde olarak en az 10 dakika önce mülakat yerine gitmeniz iyi olacaktır. Eğer geç kalma durumunuz var ise şirketi arayarak mazeretinizi söylemeniz yararınıza olacaktır. Görüşme öncesi şirkette çalışan herkese gülümsemek ve selam vermek yararınıza olacaktır. İlk izlenim her zaman önemlidir. Çalışanlar sizin hakkında iyi düşünürse işverenler de etkilenecektir.

 İlk selamlaşmada yetkili ile sıkı tokalaşın. Ne yumuşak nede çok sert sıkmayın. Kendinizden emin görünmek artı puan kazandıracaktır.

 Eğer bir iş başvuru formu doldurmanız gerekiyorsa, formu doğru, düzenli ve tam doldurmaya özen gösterin. CV’nizi yanınızda getirmeyi sakın unutmayın. Özgeçmişiniz ya da başvuru formunuz elbette önemli ancak tek başına yeterli değil. Her ne kadar siz pozisyon için yeteri kadar nitelikli de olsanız, kendinizi sunmanız çok önemlidir. Mülakat sırasında kesinlikle sakız çiğnemeyin. Soru sormaktan korkmayın.

  Aşağıdaki yorum bölümünden katkılarınızı ve düşüncelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.