Uçuş Hostesi İş İlanları ve Maaşları

 Havayolu şirketleri müşterilerine hızlı ulaşımın yanında kendi aralarında da uçak içi hizmetleri daha iyi vererek havayolu şirketleri arasında ön plana çıkmayı amaçlamışlardır. Bundan dolayı koltuk mesafesi, uçak içi hizmetler, personelin müşterilere karşı davranışları sürekli geliştirilerek müşteri memnuniyetinde bir numaralı şirket olmayı hedeflemişlerdir. Bu kapsamda uçuş hosteslerine büyük işler düştüğü görülmektedir. Çünkü müşteriler ile uçak havada iken en çok görüşen kişiler onlardır. Şimdi uçuş hostesi nasıl olur? Uçuş hostesinin görevleri nedir? Uçuş hostesi ne kadar maaş alır? Bu konuları ele alacağız.

Uçuş Hosteslerinin görevleri nelerdir?

Hostesler uçakların ev sahipleri gibidir.Uçak içinde uçağı uçurmak hariç her şeye hostesler bakar. Biraz açıkça anlatmak gerekirse aşağıdaki listede adım adım
bulabilirsiniz.

Uçuş öncesi brief alıp, bu talimatı uygulamak.
Yolcular içeri alınmadan önce uçağın koltuk, koridor koltuk altları gibi iç aksamının temizliğini temin eder.
Düzeni sağlar.
Uçakta yolculuk esnasında ikram edilecek şeylerin sayımını, teslim alımını ve dağıtımını yapar.
Basit güvenlik kurallarını kontrol eder.
Yolcuları sayar, kalkış öncesi koltukların dik ve kemerlerin bağlı olduğundan emin olur.
Emniyet kartlarını okur ve anlatır.
Özel durumdaki yolcularla ilgilenir. (yaşlı-hasta)
Yemek ve içecek servislerini yapar.
Yolcuları inişe hazırlar. Güvenle tahliye olmalarını sağlar.
Nasıl Hostes Olunur?

İlk adım : Başvuru

Hostes olmak isteyen kişiler kariyer siteleri veya havayollarının kendi oluşturdukları web sayfaları aracılığı ile özgeçmişlerini (CV) veya isteklerini bırakacak şekilde bir form doldururlar ve bu form aracılığı ile eğer sizin gerekli hostes alım şartlarını karşıladığınızı düşünürlerse size dönüş yapıp bir randevu tarihi atarlar ve bu tarihte görüşmeye çağırırlar.

Davet edilme esnasında

Eğer ilerde belirteceğimiz temel şartları sağlıyorsanız, yazılı ve sözel olmak üzere sizi bir takım testlere sokarlar bu testlerin içerisinde değerlendirme testleri olduğu gibi yabancı dil ve zeka testleri de mevcuttur.Genelde katılımcıların çoğu bu kısımda da başarı göstermektedir. Yazılı yapılan sınavlardan iyi puan alan adaylar kurul karşısına çıkartılır ve burada yabancı dil anlama ve konuşma yetenekleri test edilir.Hosteslik mülakatında;

Bize kendini tanıtır mısın?
Hangi okulda okudun?
Neden okuduğun bölümün ilgili olduğu işi yapmıyorsun?
gibi soruların yanı sıra, “boynundaki fuları nereden aldın?” gibi sıra dışı sorularda sorulabiliyor.

Mülakat esnasında dikkat edilmesi gerekenler

Rahat olmalısınız, akışkan konuşmaya özen göstereyim derken heyecan yapmamalı ve eğer soruyu anlamadıysanız “tekrar edebilir misiniz?” demelisiniz, bu size bir şey kaybettirmez. Ezbere dayalı kalıplara bağlı olarak konuşmanız anlaşıldığında kurul tarafından eksi değerlendirilirsiniz. Ayrıca dil olarak sadece ingilizce yeterliliğe bakılmamaktadır. Eğer orta derece bir ingilizceye sahipseniz ancak iyi derecede bir ispanyolca’ya sahipseniz kabin memuru olma şansınız vardır. Ancak herhangi bir dil bilmeden girmeniz sadece kendinizi rezil etmenize yarar. Başka bir şeye değil.

Ayrıca host veya hostes alımında kurul karşısına çıkarken ilk izlenim önemlidir. Dövme piercing gibi şeyleri kabul etmeyecekleri gibi giyiminize dikkat etmeniz sizin için çok iyi olacaktır. Aksi taktirde gelir gelmez elenmeniz içten bile olmayabilir. Kısacası rahat olun ve akışa göre davranın.

Hostes Olmak İçin Aranan Şartlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
En az lise veya liseye denk bir eğitim kurumundan mezun olmak
İyi bir ingilizce bilgisine ve konuşma, anlama yeteneğine sahip olmak
Havayolu firmasının uygun gördüğü şehirde oturmayı kabul etmek
Sicili ve sabıkası olmamak
Erkekler için : Erkekler için askerlik engeli bulunmamak
İdeal boy ve kilo oranına sahip olmak
Bayanlar için : 160-180 cm boya sahip olmak
Erkekler için : 170-180 cm boya sahip olmak
Sağlık ve fiziki yeterlilik raporu almak (havaalanının işaret ettiği bir kurumdan)
Daha önce bir havayolu firmasından disiplinsizlik ile ceza almamak
Hostes Maaşları 2017 – Hostesler Ne kadar Maaş Alır?

Tabi ki bu firmadan firmaya değişiklik göstermektedir. Ancak ortalama olarak söyleyecek olursak hosteslerin brüt maaşları 2017 rakamlarına göre 4.000 TL’dir. Bu durum değişebilir. Aylık uçuş kotası tamamlanan hostesler bu uçuş kotasının haricinde uçtukları her saat için ekstra ücret alırlar. İleriki zamanlarda mesleğe alıştığınızda ve benimsediğinizde iyi bir geliriniz olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınızı ve Düşüncelerinizi bizimle paylaşın.